אגדת עם אמריקנית

טל רפאל

ב-YNET מספרים לנו על היסטוריית האלכוהול של נשיאי ארצות הברית לדורותיהם, ועל הדרך מספרים סיפור משונה על אשת הנשיא הראשון של ארצות הברית

%d7%95%d7%95%d7%99%d7%a1%d7%a7%d7%99

לפני כמה ימים, באווירת הבחירות בארה"ב, העלו ב-YNET כתבה על היסטוריית האלכוהול של נשיאי ארצות הברית לדורותיהם ("ההיסטוריה המשכרת של נשיאי ארצות הברית", 4.11.2016).

בין היתר נכתבה שם עובדה מעניינת על הזוג הנשיאותי הראשון של ארצות הברית, ג'ורג' ומרתה וושינגטון:

הגנרל שהפך לנשיא הראשון, ג'ורג' וושינגטון, לא היה שתיין רציני מעולם. לעומת זאת, אשתו, מרתה וושינגטון, נהגה לקיים שעת "האפי האוור" עם צוות הבית הלבן, שהחלה מדי יום בשעה 15:00 והסתיימה עם תחילת ארוחת הערב.

גולש ערני בשם אלעד גור אריה, הסב את תשומת ליבנו לעובדה חשובה:

ג'ורג' וושינגטון כיהן כנשיא בין השנים 1789-1797. אלא שהבית הלבן עוד לא היה בנוי אז. למעשה, הבית הלבן שימש כמעון הנשיא  הרשמי רק עבור נשיאה השני של ארצות הברית, ג'ון אדמס (שעבר עם רעייתו למעון הרשמי ב-1800, עוד בטרם הושלמה הבניה).

כלומר, ג'ורג' וושינגטון מעולם לא התגורר בבית הלבן , אם כך, כיצד הנהיגה אשתו מרתה "האפי האוור" עם צוות הבית הלבן?

אך האמת היא שמלבד זאת, גם התיאור של מרתה וושינגטון כשתיינית עליזה, עורר בנו תמיהה. פנינו לספריית ג'ורג' וושינגטון במאונט ורנון לברר האם יש לסיפור הזה רגליים. תשובה מפתיעה הגיעה מההיסטוריונית החוקרת של מאונט ורנון, מארי וי תומפסון , לפיה אין לסיפור יסוד עובדתי. כך תומפסון:

  1. ראשית, כאמור, בני הזוג וושינגטון מעולם לא התגוררו בבית הלבן.
  2. בתקופה של הפרדת מעמדות חברתיים, מרתה וושינגטון לא היתה מנהיגה שתייה עם הצוות – שהיה מורכב כמובן  מאנשים שחורים ולבנים, אמריקאים וזרים, חופשיים ועבדים.
  3. גב' וושינגטון נהגה לערוך קבלות פנים בימי שישי בסביבות 7 בערב, שהיו מיועדות למעמד החברתי ה"ראוי". בתפריט: תה, קפה, שזיפים ועוגה בחורף, לימונדה מיץ תפוזים וגלידה בקיץ .
  4. לו היתה מתקיימת "האפי האוור" כפי שתואר בכתבה, היא היתה מתנגשת עם ארוחת הערב, הארוחה המרכזית של היום, שבמהלך כהונת הנשיא, החלה מדי יום בשעה 4 אחר הצהריים.

לסיום, כתבה לנו החוקרת, לג'ורג וושינגטון היו אויבים פוליטיים- שאם היתה ידועה להם פיסת רכילות כזו – הם כבר היו מותחים על כך ביקורת. אך אין לכך שום תיעוד.

פנינו לכותב, שי שגב. בתגובה הוא שלח לנו מספר לינקים לאתרים עליהם הוא הסתמך, אך לא מצאנו בהם את הסימוכין לסיפור הזה. הוא הבטיח שישלח לנו מקורות מדויקים יותר בהמשך.

הוסף תגובה

5 תגובות

תגובה
שם
דוא"ל

twelve − three =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים