אין לך טענה אבסורדית שאין לה תמונה אבסורדית ממנה

גדעון שביב

ארגון הבריאות העולמי גינה את ישראל בחריפות. לא תאמינו כשתראו על מה התבסס הגינוי הזה

 

לכידה

 

החלטת ארגון הבריאות העולמי לגנות את ישראל בגין "מצב הבריאות בשטחים הפלסטיניים הכבושים, כולל מזרח ירושלים והגולן הסורי הכבוש", זכתה לתשומת לב תקשורתית, בעיקר בעקבות הגינוי שפרסם לה ח"כ יאיר לפיד,  שאף כינה אותה 'אנטישמית'.

איך זה עובד? מה המנגנון שמייצר את הגינויים האלו כלפי ישראל?

להחלטת גינוי כמו זו שפרסם ארגון הבריאות העולמי נגד ישראל, קודמת עבודת מטה. במקרה הזה, התבססה החלטת הגינוי, בין היתר, על דו"ח שהגיש שר הבריאות הפלסטיני לארגון הבריאות העולמי. הדו"ח הבלתי רציני ממחזר, כצפוי, כל טענה אנטי ישראלית שכבר טענו בעבר ארגוני זכויות אדם פלסטינים וישראלים וניתן למצוא בו גם טענות מתחום האבסורד והקונספירציה:

הידעתם, למשל, שישראל מזריקה לאסירים פלסטינים ווירוסים שגורמים לסרטן? (ע' 29), שאסירים פלסטינים מוחזקים "סמוך לכור בדימונה, או סמוך לאתרים בו פסולת מהכור נקברה"? (ע'29), שמאחר שגופות מחבלים מוקפאות על ידי ישראל ומשוחררות רק אם מתקבלת הסכמה לקבורה מיידית, לא ניתן לדעת אם ישראל גונבת איברים? (ע' 49)

אלא שמה שבולט לעין אף יותר מטענות מוזרות אלו, ומה שמעלה סימן שאלה גדול באשר לחנטריש הזה, הוא בחירת התמונות המלוות את הדו"ח. הנה כמה דוגמאות:

בעמוד 30 מוצגת התמונה הבאה עם הכיתוב "מתנחלים תוקפים ילד פלסטיני כשכוחות הכיבוש צופים":

WHO1

איפה באמת צולמה התמונה? כפי שחשף הבלוג הפרו-ישראלי Israellycool מדובר בתמונה של גטי אימאג'ס, המתעדת את פינוי חוות גלעד בשומרון. פלסטינים, כמובן, אין בתמונה הזו:

Who2

 

לאחר סיקור נרחב של פרשת דומא האומללה, מתפנה הדו"ח למלחמת צוק איתן. כאן כבר עובד הדו"ח אל מחוזות הפנטזיה והמדע הבדיוני. הנה תמונה שהוצגה בעמוד 40 כתמונה שצולמה במהלך תקיפה ישראלית בעזה בשנת 2014:

WHo4

והנה המקור, שגם אותו חשף בשעתו הבלוג Israellycool, המוכיח שמדובר מתמונת אילוסטרציה מבלוג פופלארי, שנועדה לדמות תקיפה ישראלית אפשרית באיראן. התמונה במקור:

WHO5

אין הרים בעזה? אין גם מגדל כמו זה שברקע המטוס? מה הבעיה? נוריד אותם!

ככל הנראה תמונות מזויפות לא הספיקו. שכן עוד באותו עמוד יש צמד תמונות נוסף מ"מלחמה של 2014":

WHO6

התמונה מימין היא בכלל תמונה של ביירות ממלחמת לבנון השנייה.  התמונה משמאל היא אכן מעזה, אך משנת 2012.

גם התמונות מגל הטרור הנוכחי, רחוקות מהאמת. לאחר שמסופר כיצד הפלסטינים הגיבו לרצון של ישראל "להפריד בין יהודים וערבים במסגד [הר הבית – ג.ש]" מביאים לנו תמונות של ילדים פלסטינים שנהרגו:

WHO7

התמונה מימין היא של יסמין תמימי בת 20 ("ילדה" בדו"ח), שנורתה לאחר שניסתה לבצע פיגוע בחברון. הרקע לפיגוע היה ביטול אירוסין. לא הצלחנו לאתר את מקור התמונה משמאל, אבל לכל הפחות מדובר מתמונה משנת 2009.

הבנתם איך זה עובד?

תודה ל- Judge Dan על הסיוע בהכנת הפוסט

הוסף תגובה

7 תגובות

 1. שימי

  תודה על הידיעה והעבודה החשובה שלכם.
  רציתי להגיב באתרים שונים שציטטו את ההחלטה כפי שהיא,
  כפי שגוגל עובדים, מי שגר בישראל מקבל תוצאות אחרות מאשר מישהו במקום אחר. כך עוד יותר תורמים להסתרה של בעיות בעולם.
  מצאתי כמה בעמודים אחוריים. ניסיתי להביא את הטענות שלהם, מקווה שעזר במשהו

  הגב
 2. דניאל דורון

  To Sam Rubin
  אהבתי את המונח תמונה "שגוייה". האם כוונתך שהצגתה היא טעות מקצועית של המזייפים ?
  מתוך תגובתך אני למד שבעצם אתה טוען שהמטרה מקדשת את האמצעים, ולכן תמונות מזויפות או טענות שקריות אינן מפחיתות מצדקת המטרה הנעלה
  כמובן שיהא זה צודק להתעלם מכך שמצב הבריאות של הפלסטינים השתפר פלאים בזכות ישראל, שתוחלת החיים עלתה, שתמותת תינוקות ירדה, שישראל העניקה חינם טיפול רפואי לאלפי פצועים סורים., שחולים פלסטינים, כולל מעזה, מקבלים טיפול וניתוחים בישראל.

  הגב
 3. זאב

  בע' 14 שני הבחורים מימין נועלים, כך נראה, את אותה נעל עם אותה תנוחת רגל. רק חסר שרוך במאלית מביניהם. הם התמונה עברה פוטושופ? או שזה מקרי?

  הגב

תגובה
שם
דוא"ל

13 − two =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים