אמיתות ושקרים על ג'ורג' סורוס

מערכת פרספקטיבה

האומנם, כפי שפורסם אודותיו, צבר המיליארדר היהודי השנוי במחלוקת את מרבית הונו מביזת יהודים ואמר ש"1944 היתה השנה המאושרת בחייו"?

 

מה בדיוק הפך את שנת 1944, שנת ההשמדה הגדולה של יהדות הונגריה, למאושרת בחייו? ג'ורג' סורוס

 

המילארדר ג'ורג' סורוס, שעלה לכותרות בעקבות העימות שלו עם ממשלת הונגריה, ובעקבות מעורבותה ההפכפכה של ישראל בעניין, מתעב את מדיניות ישראל ופועל באופן אקטיבי נגדה, לרבות מימון שהוא מעניק לתנועת ה BDS. תומכי ישראל, (למעט מהשמאל הרדיקלי שגם את ארגוניו הוא מממן) מאוחדים בהסתייגות הגורפת מעמדתו האנטי ישראלית. סורוס, לסיכום, הוא טיפוס מעורר סלידה באופן כללי.

לפיכך, הפיתוי לתארו כאוטו אנטישמי – גדול.

יתכן שסורוס אכן אוטו אנטישמי ויתכן שלא. אמירותיו ופעולותיו יכולות להעיד על הדבר וגם על היפוכו. אבל שני פרסומים על אודותיו, התגלו בלא נכונים: הראשון הוא משפט אחד שלו שצוטט בכתבת מגזין ארוכה ב ynet ("גורו ההשקעות ג'ורג' סורוס – קווים לדמותו") ונחתך באמצעו כדי להציגו כאוטו אנטישמי, בעוד שהמשפט כולו מעיד עליו שבלבו דווקא יש רגש חם כלפי יהודים. כך ב'כלכליסט' וב ynet:

היעדר רגשי האשם, [על חלקו בהחרמת רכוש יהודים בשואה – מערכת פרספקטיבה] והצהרתו השנויה במחלוקת שלפיה "1944 היתה השנה המאושרת בחיי" (סורוס התכוון לכך שזוהי השנה שעיצבה את אופיו כאדם, אף שבאותה שנה נשלחו מרבית יהודי הונגריה להשמדה) מעידים על היחס המורכב שפיתח עם השנים היהודי הקשיש כלפי מוצאו

אבל סורוס, כעולה מעמוד 5 בספר  Soros: The Life and Times of a Messianic Billionaire לא אמר רק "1944 היתה השנה המאושרת בחיי", אלא הסביר שהשנה הזו סיפקה לו את ההזדמנות לחזות באדם שהעריץ פועל באופן אמיץ וראוי. מדובר באביו של סורוס, שבאותה פסקה תואר כמי שהציל את משפחתו הקרובה, כמו גם יהודים הונגרים רבים נוספים, מציפורני הנאצים.

פרסום שני, בערוץ 20, האשימו ב"צבירת מרבית הונו באמצעות ביזת יהודים במהלך השואה". אלא שהאמת היא שכדי לשרוד את המלחמה, סורוס התחזה בגיל 14 לבנו (בן סנדקות) של פקיד ממשלה הונגרי שעסק בהחרמת רכוש של יהודים. לשאלת מראיין בתוכנית '60 דקות', האם הוא חש חרטה על כך, ענה שלא, כיוון שהרכוש היה נבזז בכל מקרה וכיוון שלא חש שיש לו תפקיד כלשהו בהחרמת הרכוש. עוד הוא הוסיף שכילד לא הבין את ההקשר.

בעקבות הערות גולשים הבינו עורכי ערוץ 20 שטעו והסירו את הפרסום.

עמותת 'פרספקטיבה' פנתה לאתר ynet בבקשה לתקן את הרושם הכוזב על אודות "היחס המורכב שפיתח היהודי הקשיש כלפי מוצאו", העולה מהכתבה. אין ספק שיחסו למוצאו מורכב, אבל חציית משפט שאמר בעבר באמצעו, במטרה להפוך את משמעותו, אינה יכולה להיות ההוכחה לכך.

הערת העורך, חנן עמיאור: על הפרסום המטעה ב ynet הסתמכתי גם אני עצמי. לא ידעתי שהמשפט המצוטט בכתבה מתייחס לגבורת אביו מציל היהודים, ולא לאדישותו כלפי השמדת יהדות הונגריה, וברשת החברתית ייחסתי לסורוס אוטו אנטישמיות. זאת היתה טעות.

הוסף תגובה

תגובה אחת

תגובה
שם
דוא"ל

18 − nine =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים