בלבולי המספרים של 'ידיעות' ו'ישראל היום'

גדעון שביב

שני עיתונים. אותם נתונים. מספרים שונים לחלוטין

 

confused

 

מן המפורסמות כי 'ישראל היום' ו'ידיעות אחרונות' חולקים על נושאים רבים שעל סדר היום, אולם מסתבר שאפילו לגבי נתונים יבשים הם לא מסוגלים להסכים בינהם.

אתמול הקדישו שני העיתונים אייטמים על הירידה באבטלה בישראל. בעוד ב'ישראל היום' הכריזו חגיגית: "היסטוריה: האבטלה בשפל – רק 4.9%", ב'ידיעות אחרונות' התאפקו עם הכותרת הלקונית "האבטלה ירדה מתחת ל-5%". במסגרת הדיווחים, שני העיתונים הציגו בפני הקוראים טבלאות המשוות בין האבטלה בישראל לבין האבטלה בשאר בעולם. 'בישראל היום' זו היתה הזדמנות נוספת לחגיגה פטריוטית עם הכותרת "הכי מעט מובטלים במערב":

'ידיעות' מימין, 'ישראל היום' משמאל

'ידיעות' מימין, 'ישראל היום' משמאל

 

אבל רגע. כבר במבט חטוף ניתן לראות שלפי 'ידיעות' האבטלה באוסטריה נמוכה מזו שבישראל, כך שההכרזה של 'ישראל היום' על "הכי מעט מובטלים במערב" לא נכונה. זאת ועוד, בכל אחת מהמדינות המופיעות בשתי הטבלאות, יש הבדלים בין הנתונים של 'ידיעות אחרונות' לנתונים של 'ישראל היום'. הפער ניכר במיוחד בדוגמאות של ארה"ב (7% ב'ידיעות', 5.5% ב'ישראל היום') וספרד (25% ב'ידיעות', 23.2% ב'ישראל היום').

מה קורה פה? אמנם מדינות שונות בעולם נשענות על הגדרות שונות בקביעת אחוז האבטלה, ולפיכך ההשוואות ביניהם מטעות לפעמים, אך לפחות בנוגע לאירופה, האתר Eurostat מפרסם מדד אחיד לכלל מדינות האיחוד האירופי. בנוגע לאוסטריה, נכון לחודש מרץ האבטלה עמדה על 5.6%, כלומר, 'ישראל היום' צדקו (נציין שעל פי מדדים אחרים, אחוז האבטלה באוסטריה בחודש אפריל היה 9.6%). ייתכן שהטעות ב'ידיעות אחרונות' היא טעות סופר, אלא שגם לגבי מקסיקו העיתון טועה: נכון לחודש מרץ אחוז האבטלה עמד על 4.2%, שהוא אחוז נמוך יותר מזה שפורסם ב'ידיעות אחרונות'.

ומה בנוגע לארה"ב? על פי הנתונים הממשלתיים, אחוז האבטלה באפריל בארה"ב היה 5.4%, שוב – קרוב יחסית ל'ישראל היום' ורחוק מאד מהמספרים של 'ידיעות'.

הנתונים של 'ישראל היום' מצליחים איכשהו להתקרב לנתונים הרשמיים, למרות שהם אינם זהים. לעומת זאת, 'פרספקטיבה' התאמצה וחיפשה מהיכן נלקחו הנתונים שפורסמו ב'ידיעות אחרונות', שהם שונים לעיתים באופן ניכר מהנתונים הרשמיים (ע"ע בריטניה וגרמניה), אך החיפושים העלו חרס.

הטבלה למטה משווה בין הנתונים של Eurostat לבין הנתונים שפורסמו ב'ידיעות אחרונות' וב'ישראל היום'.

tavla

עדכון:

רוב המספרים של 'ידיעות אחרונות' משקפים את נתוני האבטלה שפרסם הבנק העולמי לשנת 2014, עם העגלת מספרים.

 

הוסף תגובה

2 תגובות

  1. הנה התשובה

    כל ערב יש בידיעות ישיבה – שמטרתה אחת בלבד –
    איך נשמיץ מחר בעיתון את ביבי.
    משם הנתונים.

    הגב

תגובה
שם
דוא"ל

8 − two =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים