בנושא החרמת ישראל, מומלץ לדייק בפרטים

גדעון שביב

'ישראל היום' קובע ששבע מתוך תשע האוניברסיטאות הציבוריות בקליפורניה החליטו להחרים את ישראל. בפועל האוניבסיטאות לא החליטו להחרים, אבל פאניקה כנראה מוכרת יותר. 'ישראל היום': אין תגובה

 

UCR

קריאה להחרים את ישראל באוניברסיטת ריברסייד.

 

לקוראי 'ישראל היום' יש בהחלט סיבה לדאגה ולעגמומיות. על פי העיתון, ("הולכים נגד החרם", 9.9) כמעט כל האוניברסיטאות הציבוריות בקליפורניה, שבע מתשע, הן אנטי ישראליות במובהק. כך ב'ישראל היום':

זה מה שקורה, למשל, במדינת קליפורניה, האוחזת באחת הכלכלות הגדולות באמריקה. לא פחות משבע מתוך תשע האוניברסיטאות הציבוריות הפועלות בתחומה אימצו קו אנטי־ישראלי מובהק, וזאת לאחר שהפכו למעוז של ארגוני ה־BDS

ויש גם דוגמאות:

קחו לדוגמה את אוניברסיטת ברקלי, הנחשבת לפוליטית ורדיקלית. בהצבעה שהתקיימה בה כבר לפני שנתיים, הוחלט להחרים את ישראל. שנה לאחר מכן הצטרפה לחרם זה אוניברסיטת UCLA, ובאוניברסיטת קליפורניה בדיוויס (אזור חקלאי בצפון המדינה) החליטו על הימנעות מהשקעה בישראל בהצבעה דומה…את התמונה העגומה משלימות האוניברסיטאות הבאות: סן דייגו, ארווין, ריברסייד וסנטה קרוז

מה מבין הקורא הסביר? שהאוניברסיטאות עצמן החליטו להחרים את ישראל. האומנם?

לא. באוניברסיטאות הנזכרות אכן העבירו ארגוני סטודנטים החלטות ברוח החרמת ישראל, אולם אלו הובילו להצהרות רשמיות מצד המוסדות האוניברסיטאיים, הדוחות את הצעות הסטודנטים באופן ברור ונחרץ. הצהרות ארגוני הסטודנטים נשארו ברובן סמליות בלבד.

חזרה לדוגמאות בכתבה: באוניברסיטת ברקלי, החליט ארגון הסטודנטים להחרים חברות המקיימות יחסי מסחר עם צה"ל. בתגובה פרסם נשיא האוניברסיטה הודעה כי הוא מאוכזב מההחלטה וכי ההחלטה "לא מקדמת את השלום".  ב-UCLA החליט ארגון הסטודנטים החלטה דומה. תגובת נשיא האוניברסיטה: האוניברסיטה מתנגדת לכך. כנ"ל בסן דייגו ובאוניברסיטת ארווין (תגובת הנשיאה "הצעות מסוג אלו לא יישקלו"). באוניברסיטת ריברסייד  הצביעו הסטודנטים על הצעה דומה פעמיים, ותגובת ההנהלה הייתה כי האוניברסיטה מחרימה רק מדינות אשר הממשל האמריקאי מכריז שהן מבצעות ג'נוסייד. גם בסנטה כרוז הצביעו הסטודנטים פעמיים, וזאת לאחר שנשיא האגודה הטיל ווטו על ההצעה הקודמת.

בפועל, אין כיום אף מוסד אקדמי בארה"ב שאימץ מדיניות של החרמת ישראל. יוזמות הסטודנטים דווקא מובילות להצהרות בדבר שלילה מוחלטת של ניסיונות החרם. לעת עתה, מוגבלים החרמות להצהרות של איגודי סטודנטים ולמספר קטן של איגודים אקדמאיים מקצועיים, וכאמור אין מגמה שסותרת את המצב הזה.

ניתן לראות את כל ההחלטות ותוצאות ההצבעות באתר של עמותת "עמך".

יצויין כי על פי הדו"ח החדש של ארגון "Israel on Campus Coalition", מספר האירועים של הבי.די.אס, נמצא בירידה תלולה בקמפוסים בקליפורניה בשנת 2015.

ICC

'ישראל היום' בחרו שלא להגיב

הוסף תגובה

תגובה
שם
דוא"ל

16 − 8 =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים