'פרספקטיבה' פנתה – האו"ם תיקן

גדעון שביב

בעקבות פניה של 'פרספקטיבה', שינה ארגון אונסק"ו – המתיימר להגן על חופש העיתונות – את הסטטוס של עבדאללה אל-מותרגי' מעיתונאי למחבל

 

unesco

 

ביום חמישי 'פרספקטיבה' פרסמה כיצד  גינתה מנכ"לית אונסק"ו, ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם, את הריגתו של "העיתונאי" הפלסטיני עבדאללה אל־מורתג'י בידי ישראל, וכיצד אונסק"ו אף הכניס את שמו של אל-מורתגי' לאתר זיכרון מיוחד לעיתונאים אשר "נהרגו בעת מילוי תפקידם. האתר משמר את תרומתם לחופש הביטוי, דמוקרטיה ושלום."

אלא שסרטון של אל-מורתג'י שעלה באינטרנט (ונחשף בבלוגים של Elder Of Ziyon ו-Israellycool), מוכיח כי ה"עיתונאי" אינו אלא פעיל טרור של גדודי עז-אדין אל-קאסם של החמאס.

ביום חמישי פנתה 'פרספקטיבה' לאונסק"ו בדרישה להסיר את שמו של אל-מותרגי' מעמוד הזכרון של העיתונאים באתר הארגון, לאור המידע שנחשף לגביו. כעבור יום אחד, הגיבו אנשי אונסק"ו לפניית 'פרספקטיבה' וקיבלו את עמדתה במלואה. אונסק"ו ביטל את הודעת הגינוי לישראל שפרסם, והסיר את שמו של אל-מורתג'י מרשימת העיתונאים שנהרגו בעת מילוי תפקידם.

בנוסף פרסם אונס"קו את ההודעה הבאה לעיתונות:

ביום 14 בנובמבר, מנכ"לית אונסקו, אירינה בוקובה, פרסמה עדכון בנוגע להצהרה שפרסמה ב-29 באוגוסט 2014, בעניין עבדאללה מורתג'י, בהקשר של המנדט של אונסק"ו להגן על חופש הביטוי וחופש עיתונות.

ההצהרה המקורית שפורסמה ביום 29 באוגוסט ניתנה בהתאם למדיניות של אונסק"ו לגנות כל ההרג של עיתונאי. במהלך שבוע זה, הובא מידע לתשומת לבו של אונסק"ו כי מר מורתג'י היה חבר בקבוצה חמושה מאורגנת – לוחם פעיל, ולכן, לא עיתונאי אזרח. המידע נחשף לאור וידאו שפורסם לאחרונה באינטרנט  בו עבדאללה מורתג'י מדבר כחבר בקבוצה מזוינת מאורגנת.

לכן אונסק"ו מבטל את ההצהרה של ה-29 באוגוסט.

"אני מוקיעה את הניסיונות להפוך את מקצוע העיתונות לכלי שרת בידי חמושים," הכריזה אירינה בוקובה. "מעמדם האזרחי של עיתונאים הוא קריטי, במיוחד במצבים של סכסוך, על מנת להבטיח את הזרימה החופשית של רעיונות ומידע החיוניים לציבור הרחב, ולצורך השבת היציבות והשלום", הכריזה המנכ"לית.

'פרספקטיבה' משבחת את ארגון אונסק"ו על ההחלטה החשובה.

 

הוסף תגובה

תגובה אחת

 1. משה

  כל הכבוד!
  מה עם

  בזמן שמחלקת המדינה האמריקאית מסרבת להכיר בילד מנחם זיבוטופסקי כיליד ישראל, אלא כיליד ירושלים, באזרח ממוצא ערבי הם דווקא כן מכירים כיליד "פלסטין":
  כשאביו של "איסם באיין" קיבל את הדרכון האמריקאי, הוא שלח אותו בחזרה עם מכתב: "נולדתי במדינת פלסטין, בעיר ירושלים בשנת 1941, ישראל לא הייתה קיימת אז, המדינה כבשה את ארץ הולדתי בשנת 1948."

  לאחר שבועיים הדרכון תוקן, במיקום הלידה נכתב "פלסטין", ללא שאלות נוספות, וללא הליכים משפטיים…

  טענתו שהא נולד ב"מדינת פלסטין" היא שקר.

  בהסכמתה לשינוי, מכירה מחלקת המדינה בקיומה של מדינת פלסטין בשנת 1941.

  הגב

תגובה
שם
דוא"ל

ten − 1 =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים