ב. מיכאל – הפוסל בבורותו פוסל

שלומי בן-מאיר

ב. מיכאל מאשים את יאיר לפיד בבורות, וכותב שבניגוד לדבריו, למגדל דוד בירושלים אין כל קשר "למורשת, לקיום, לישראל, או ליהודים". ההיסטוריה והארכאולוגיה מספרות סיפור אחר

 

"שום קשר ליהודים"? מגדל דוד

 

בטורו ב'הארץ' תוקף הפובלציסט ב. מיכאל את יאיר לפיד על רקע נסיעתו של האחרון לספרד. בין היתר, על מנת להדגים את בורותו וריקנותו של לפיד, מספר מיכאל על אנקדוטה מלפני כשנתיים:

ורק למען האתנחתא הקומית, נשלח יד אל ארכיון השטויות הלפידיות ונדלה משם את אחת המהבילות שבהן. ממש לפני בחירות 2013 הוא הכריז בחגיגיות נרגשת: "מגדל דוד חשוב למורשת ולקיום הישראלי יותר ממגדלי עזריאלי". מעניין… מי היה מאמין, ש"המורשת והקיום הישראליים" כה תלויים בצריח של מסגד טורקי, שנבנה בקסרקטין עותמני, שהוקם על מצודה ערבית, ואין לו כל קשר לדוד, למורשת, לקיום, לישראל, או ליהודים.

האמנם מגדל דוד אינו אלא "צריח של מסגד טורקי, שנבנה בקסרקטין עותמני, שהוקם על מצודה ערבית", ואין כל קשר בין המקום למורשת ולקיום היהודיים?

לא. ב. מיכאל רצה לפסול את לפיד על סמך בורותו, ולבסוף פסל אותו במומו שלו.

כפי שמצוין באתר מוזיאון מגדל דוד, למצודה הימי-ביניימית הקרויה "מגדל דוד" אכן אין קשר לדוד המלך. אף על פי כן, יש למקום קשר רב למורשת ולהיסטוריה היהודית בארץ ישראל. חוקר תולדות ארץ-ישראל דן יהב כותב על המצודה כי "נראה שזו נבנתה לראשונה על ידי החשמונאים, במאה השנייה לפנה"ס".

וכך כותבת אשת ההיסטוריה והחינוך ד"ר אביגיל אורן:

כיום המצודה, שנמצאת ליד שער יפו, היא תערובת של בנייה מתקופות שונות, החל מימי בית שני. נמצאו שרידים שהם, לפי סברת חוקרים, מתקופת החשמונאים. חלקו התחתון של מגדל דוד הוא מתקופת הורדוס. "הבנאי הגדול", הורדוס המלך, ביצר את המקום ובנה בו שלושה מגדלים אשר לפי יוסף בן מתתיהו: "נפלאו בגדלם, ביופים ובחוסנם בין מגדלי העולם"… לאחר דיכוי המרד הגדול ציווה טיטוס להשאירם: "המגדלים יספרו לדורות אחרונים את פרשת העיר הגדולה עם מצודותיה החזקות והבצורות אשר הכניעו הרומאים בגבורת ידיהם…

הארכיאולוג הבכיר פרופ' דן בהט מספר כי כבר בשנות ה-40 של המאה הקודמת נחפרו ונתגלו במצודה שתי שכבות מתקופת בית שני: תקופת החשמונאים ותקופת הורדוס. במצודה מצויים שרידי חומת ירושלים מתקופת בית שני, והמגדלים שנבנו עליה, אשר "כל החופרים במצודה מסכימים כי נבנו בתקופה החשמונאית".

הנה כי כן, מגדל דוד אכן מקיים זיקה ברורה למורשת ולהיסטוריה היהודיים. לתשומת ליבו של ב. מיכאל, שייעץ בשעתו ללפיד ש"עשרים שניות על מקלדת או שלוש דקות באנציקלופדיה וזה פשוט לא קורה לך".

תגובתו של ב. מיכאל תתפרסם לכשתתקבל.

הוסף תגובה

תגובה
שם
דוא"ל

seventeen − 10 =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים