האם גם ישראל כלאה מאייר בשל ציוריו?

גדעון שביב

ג'ון סטיוארט צירף את ישראל לרשימה לא מכובדת של ארצות שצנזרו, היכו וכלאו מאיירים בשל איוריהם. על מה הוא מדבר?

 

jon s

 

התכנית The Daily Show של ג'ון סטיוארט היא מהנצפות והפופולאריות ביותר בארה"ב. סטיוארט נחשב לאחד מסוכני הדעה המשפיעים ביותר בארה"ב, במיוחד בקרב קהל הצופים הצעיר, ולעיתים קרובות מונולוגים שלו הופכים לויראליים במדיה החברתית. השבוע, הגיב סטיוארט בציניות האופיינית לו לשאלה: מדוע ארה"ב לא שלחה נציג רם דרג לעצרת התמיכה בנפגעי הטרור בפריז (כאן, החל מדקה 4:38):

 

סטיוארט שאל/לעג מדוע שארה"ב תצטרף לשורה של מנהיגים שארצותיהם שלהם מצנזרים, כולאים ומכים עיתונאים ומאיירים. ברשימה הלא מכובדת של מדינות חשוכות אותן הזכיר סטיוארט, כיכבו רוסיה, טורקיה, מצרים, ערב הסעודית וגם…ישראל.

האיזכור של ישראל מתבסס על דיווח של רשת אל-ג'זירה בו נטען כי המאייר הפלסטיני מוחמד סבעאנה הוכנס לכלא בגלל איור שצייר:

His work also landed him in an Israeli prison for five months. He was charged with "collaboration with a banned political party" after publishing caricatures in a book his brother, a member of Hamas, an Islamist political party banned by Israel, wrote about Palestinian prisoners

תרגום:

איוריו גם הכניסו אותו לכלא הישראלי למשך חמישה חודשים. הוא הואשם ב"שיתוף פעולה עם ארגון פוליטי אסור" לאחר שפרסם קריקטורות בספר שאחיו, חבר בחמאס, ארגון פוליטי איסלאמי המוחרם/אסור על ידי ישראל, כתב אודות אסירים פלסטינים.

האם אכן כלאה ישראל מאייר פלסטיני רק בשל איוריו? המקרה של מוחמד סבאענה לא זכה להתעניינות רבה בתקשורת הישראלית, למעט דיווח בתחילת הפרשה בעיתון 'הארץ':

הארגון הבינלאומי "עיתונאים ללא גבולות", הפועל לקידום ושמירת חופש העיתונות, גינה בסוף השבוע את מעצרו של הקריקטוריסט הפלסטיני מוחמד סבעאנה (Sabaaneh) על ידי ישראל, וקרא לרשויות בישראל לפרסם את האישומים נגדו. כך לפי ידיעה שפירסמה סוכנות הידיעות AFP. עוד נכתב כי סבעאנה, בן 33, נעצר לפני כשבועיים, כשרצה לעבור בגשר אלנבי מירדן לשטחי הרשות הפלסטינית […]  תגובת גורמי הביטחון הישראליים למעצרו של סבעאנה לא הגיעה עד שעת סגירת הגיליון.

כמו כן, אתר 'העין השביעית' עקב אחר פרסומים זרים אודות מעצרו של סבעאנה.

אלא שלפחות בדיווח אחד נחשפה סיבה אחרת – שלא קשורה לאיורים – בנוגע להאשמות כנגד סבעאנה. באתר "Cartoon Movement" צוטט עורך דינו:

According to his lawyer, Mohammad is accused of accepting money in Jordan for his brother Tamer, a member of Hamas who is currently in an Israeli prison. Mohammad denies this, and claims he handed the money to another person while still in Jordan, because he suspected the funds were linked to Hamas.

תרגום:

לפי עורך דינו, מוחמד נאשם בכך שקיבל כספים בירדן עבור אחיו טאמר, חבר בארגון החמאס אשר נמצא כעת בבית כלא ישראלי. מוחמד מכחיש זאת, וטוען שהעביר את הכספים לאדם אחר עוד בהיותו בירדן, בגלל שחשד שהכספים קשורים לחמאס.

אם כן, לא איורים ולא אומנות, על פי הודאתו של סבעאנה עצמו, הוא נעצר בכלל שנתפס מעביר כספים לארגון טרור. אבל כנראה שלתחקירנים של ה-Daily Show היה מסובך מדי לברר את העובדות. הרבה יותר פשוט לצטט מכלי התקשורת הפרו-ציוני אל-ג'זירה, ולהכפיש את ישראל ברבים.

(תודה לבלוג Elder of Ziyon)

 

הוסף תגובה

7 תגובות

 1. סליל

  אותו ג'ון סטיוארט נתן במה לג'ימי קרטר אתמול שאמר שהוא מסכים עם אלה שטוענים שיחס ישראל לפלסטינים הוא הגורם לטרור בפריז. סטיוארט לא טרח לאתגר את קרטר הקשיש על ההערה הזו והמשיך כאילו לא קרה כלום.

  קרטר גם המשיך והאשים את ארה"ב בהעדר שלום אמיתי עם הצפון קוריאנים אבל סטיוארט כ"כ מעריץ אותו שהוא לא ניסה לאתגר אותו בשום נושא.

  הגב
  • חגי אביאל

   אם לדייק סטיוארט לא "המשיך כאילו לא קרה כלום" לאחר קביעתו זו של קרטר אלא הגיב ב-right

   הגב
 2. LDR

  ישראל אחראית למעשים כל כך הרבה יותר חמורים ממעצר של מאיירים פלסטינים ומצער שאת אותם מעשים המבוצעים מאז 67 סטיוארט ממעט להזכיר בתוכניתו.

  הגב
  • אליעזר

   ישראל מתגוננת מפני הרצחנות של הפלשתינים. הפושעים האמיתיים חברים באל פתאח, בחמאס.

   הגב
 3. ירון

  ישראל אכן כולאת מאיירים בשל ציוריהם!!!

  ב 1998 בית השמפט גזר 3 שנות מאסר (מתוכן שנתיים בפועל) על טטיאנה סוסקין, אשר הורשעה בבית המשפט בעוון תליית קריקטורת חזיר שעליו כתוב מוחמד.

  הגב
 4. גל

  בדיוק, ירון. מי שחושב שישראל אוסרת מאיירים ערבים שמציירים נגד ישראל, פשוט לא מכיר את המאיירים והאמנים מבית, לתפארת מדינת ישראל, ש"איטבח אל יאהוד" זה רק האחרון שהצלחות המסחררות שלהם..

  הגב
 5. ישראל דמוקרטית עד כדי הגזמה

  ישראל מכבדת את חיי האדם הערבי תוך סיכון חיי יהודים על מנת לא להרוג טרוריסטים (כי הם ערבים). דווקא היא מואשמת, ולעיתים ע"י ערבים ישראלים שיודעים היטב כמה טוב לערבים בישראל (לכן הם חיים כאן), ומכירים כמה הוטב מצב הערבים בשטחים ביחס למדינות ערב, בזכות ישראל.

  הגב

תגובה
שם
דוא"ל

one + fourteen =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים