האם עזה היא הצפופה בעולם?

גדעון שביב

הטענה השחוקה (והשקרית) זוכה למקום של כבוד בערוץ 10. 'פרספקטיבה' עושה סדר

 

 

%d7%94%d7%99%d7%95%d7%9d-%d7%a9%d7%94%d7%99%d7%94

 

בתוכנית 'היום שהיה'  (2.3, החל מדקה 3:57), בפינת 'חשבון פשוט' פתחו בטענה השחוקה לפיה עזה, המכונה שם "הכלא הגדול בעולם", היא השטח עם צפיפות האכלוסין הגבוהה בעולם.

מדובר בטענה שמועלית פעם אחר פעם, אך אין לה רגליים. בואו נעשה סדר:

אם בוחנים את צפיפות האוכלוסיה ברצועת עזה ביחס לערים אחרות בעולם – המצב  לא כל כך גרוע. לפי דו"ח רשמי של "סוכנויות האו"ם לשטח הפלסטיני הכבוש", עקב קצב גידול אוכלוסייה מהיר, בשנת 2020 תמנה אוכלוסיית הרצועה 2.13 מיליון נפש (לעומת כ-1.8 מיליון כיום לפי ההערכות), ובכך תאמיר צפיפות האוכלוסין ברצועה ל-5,835 נפש לקמ"ר. מדובר על צפיפות נמוכה מערים רבות בעולם ואף בישראל.

אם בוחנים את צפיפות האוכלוסיה ברצועת עזה ביחס ליחידות גיאוגרפיות – יוצא שרצועת עזה אכן בין הצפופות, בדומה למדינות איים או ערי-מדינה אחרות. הדבר לא נובע בהכרח מהצפיפות בעיר עזה עצמה, אלא מהעובדה הפשוטה שמדובר ביחידת שטח זעירה ביחס ליחידות שטח אחרות בעולם, שחלק גדול ממנה מהווה עיר (נסו לדוגמה לחשוב על יחידות גיאוגרפיות עם שטחים פתוחים עצומים שמושווים לעזה. ברור שצפיפות האוכלוסין בעזה תהיה גבוהה יותר).

gaza-density

ריכוזי אוכלוסיה ברצועת עזה (מתוך דו"ח של 'שלום עכשיו')

ומה אם בוחנים את שטח העיר עזה בלבד?

על פי חישוב שפורסם ב"וושינגטון פוסט" העיר עזה היא מקום 40 מבחינת צפיפות האוכלוסין ביחס לערי העולם. צפוף, אך בהחלט לא הצפוף ביותר בעולם.

בערוץ 10 לא הסתפקו בטענת הצפיפות והעלו טענות נוספות שעניינן השליטה של ישראל ברצועה. אלא שרוב הטענות מתמקדות בתוצאות הסגר על הרצועה. נזכיר את המובן מאליו: הסגר על הרצועה הינו תגובה ישראלית לטרור ולירי הרקטות מהרצועה. להציג את תוצאות הסגר כ"שליטה" של ישראל (ששולטת ברצועה, כך נאמר בכתבה, "לא פחות מתנועת חמאס"), במקום כתגובה טבעית למעשי הממשלה העזתית, זו לא פחות מדמגוגיה.

הוסף תגובה

2 תגובות

  1. יובל

    אחד הדברים שנוטים להתעלם מהם בהפגנתיות היא העובדה שלעזה יש גם גבול עם מצרים. מצרים בחרה גם היא להפעיל סגר על עזה מסיבותיה היא. אין ולא צריכה להיות לישראל שום אחריות לגורל התושבים בעזה.

    הגב
  2. משו

    רעיון טוב מכיוון שבמדינות ערב יש מלא מקום ובישראל צפוף גם אפשר להעביר אותם למולדת המקורית שלהם בחזרה ויהיה להם בכלל לא צפוף

    הגב

תגובה
שם
דוא"ל

3 × two =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים