האם קיים "ארגון ה-BDS"?

גדעון שביב

ה-BDS (חרם נגד ישראל) עושה כותרות בשבועות האחרונים, אבל לא ברור אם כתבי ועורכי החדשות מבינים על מה הם הם כותבים בדיוק

 

bds1

 

האם קיים ארגון שנקרא BDS? לכאורה התשובה היא חיובית, אם מסתמכים על כותרות מהעיתונים ואתרי חדשות מהימים האחרונים:

Nana10:

nana10

nrg:

nrg

מעריב:

maariv

גלובס:

גלובס

אולם בפועל אין "ארגון" BDS. רעיון ההחרם, משיכת ההשקעות והסנקציות (Boycott, Divestment, Sanctions) מהווה אסטרטגיה או קמפיין, ולא שם של ארגון . ארגונים שונים "מאמצים" את האסטרטגיה ומנסים לקדמה בשיטות מגוונות, אך לא מדובר בהצטרפות "לארגון" כלשהו בעל היררכיה כלשהי. חשוב להבין כי לארגונים שונים המקדמים את אסטרטגיית ה-BDS יש לפעמים דגשים, אמונות ודרכי פעולה שונים אלה מאלה.

עם זאת, בהחלט קיימים מספר אנשים הנחשבים למובילי האסטרטגיה ולרוח החיה שמאחוריה. כמו כן, האתר BDSmovement נחשב לאתר המשפיע והמרכזי של התומכים באסרטגיית החרם. מסמך היסוד המפורסם ביותר הוא "הקריאה לחרם" מה-9 ליוני 2005, בו גם מוסברות מטרות ה-BDS:

בהשראת מבקשם של הדרום אפריקנים נגד האפרטהייד וברוח הסולידריות הבינלאומית, העקביות המוסרית וההתנגדות לאי הצדק ולדיכוי, אנו, נציגים\ות של החברה הפלסטינית האזרחית, קוראים לארגוני החברה האזרחית הבינלאומיים ולא\נשים בעלי\ות מצפון ברחבי העולם לכפות חרם רחב וליישם יוזמות המנעות מהשקעות נגד ישראל בדומה ליוזמות שיושמו בדרום אפריקה בתקופת האפרטהייד. אנו מבקשים\ות שתפעילו לחץ על המדינות שלכם\ן כדי שאלה יכפו אמברגו וסנקציות נגד ישראל. אנו גם מזמינים\ות ישראלים\יות בעלי\ות מצפון לתמוך בקריאה זאת, למען שלום הצדק והשלום האמיתי.

יש לקיים את אמצעי הענישה הלא אלימים שהוזכרו עד שישראל תקיים את מחוייבותה להכיר בזכות הבלתי ניתנת להעברה של העם הפלסטיני להגדרה עצמית ותציית לעקרונות החוק הבינלאומי במלואם על ידי:

-סיום הכיבוש והקולוניזציה של כל האדמות הערביות ופירוק החומה.

-הכרה בזכויות הבסיסיות של האזרחים\יות הערבים\יות-פלסטינים\יות החיים\יות בישראל לשוויון מלא.

-כיבוד, הגנה וקידום זכויותיהם\ן של הפליטים\ות הפלסטינים\יות לשוב לבתיהם\ן ולרכושם\ן כפי שעוגן בהחלטה 194 של ארגון האומות המאוחדות.

העובדה כי לא מדובר בארגון אחד, אלא ברעיון לקמפיין הבא לידי ביטוי בצורות שונות, בקרב קבוצות שונות, הפועלות במדינות שונות, ומקבלות מימון ממקורות שונים, מסבירה מדוע קשה להתמודד עם התופעה המורכבת הזו. ישנם אף ארגונים המבקשים באמת ובתמים לבקר רק את מדיניות ממשלת ישראל ותומכים בפתרון שתי המדינות, ששמם משתרבב עם ארגונים קיצוניים יותר הקוראים (בשפה מכובסת ופרוגרסיבית) למחיקתה של מדינת ישראל ממשפחת האומות. כך או אחרת אין "ארגון" אחד הנקרא BDS, וראוי כי כתבי ועורכי החדשות יבינו על מה הם כותבים.

 

הוסף תגובה

תגובה
שם
דוא"ל

5 + twelve =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים