האם רישול של אתרי חדשות ישראליים הוביל לירידות בבורסה?

גדעון שביב

לפחות שני אתרי חדשות ישראליים פרסמו מידע שגוי לגבי הצעה של האיחוד האירופי להחרים בנקים ישראליים, מה שהוביל לירידות בבורסה. אבל תאמינו או לא, אין הצעה כזו

 

מחרימים או לא מחרימים? דגל האיחוד האירופי

מחרימים או לא מחרימים? דגל האיחוד האירופי

 

כפי שהדגמנו בעבר, האיחוד האירופי על שלל מוסדותיו מבלבל כלי תקשורת ישראליים רבים. אלא שבמקרה הנוכחי, אפילו לא מדובר במוסד של האיחוד האירופי. הכותרת הראשית של ynet  הכריזה היום על "הצעה לחקיקה אגרסיסית" של האיחוד נגד בנקים ישראלים:

 

ynet

 

בגוף הידיעה אף הרחיבו וציינו (הדגש לא במקור):

צעד נוסף במתיחות בין האיחוד האירופי לבין ישראל על רקע הקיפאון המדיני: למועצה של האיחוד אמורה לעלות היום (ד') הצעה לחקיקה אגרסיבית שמטרתה להגביל בנקים ישראליים שישקיעו ביהודה שומרון. כך פורסם בסוכנות הידיעות רויטרס. על פי ההצעה, בין היתר יחויבו הבנקים להצהיר על הלוואות, משכנתאות ופטור ממס שניתן לארגונים אירופים הסוחרים עם ההתנחלויות.

גם 'וואלה!' דיווחה דיווח דומה:

וואלה

 

אכן עליית מדרגה. אלא שהכותרות הנ"ל פשוט אינן נכונות. כפי שצייץ כתב 'הארץ' ברק רביד, ישנה טעות אחת, גדולה למדי, בסיפור:

ואכן, בידיעה של רויטרס מובהר שלא מדובר בחקיקה, או בכלל בהצעה שמקורה במועצת האיחוד האירופי, אלא בפרסום מחקר חדש של מכון מחקר פרטי בשם "המועצה האירופאית לייחסי חוץ", אשר, על פי רויטרס, עמדותיו "משפיעות רבות על קובעי המדיניות האירופים". ynet הבינו את הטעות, ופרסמו גרסה מתוקנת (הדגש לא במקור):

צעד נוסף במתיחות בין האיחוד האירופי לבין ישראל על רקע הקיפאון המדיני: מוסדות האיחוד אמורים לקבל בקרוב מסמך המציע להגביל בנקים ישראליים שישקיעו ביהודה שומרון. כך פורסם היום (ד') בסוכנות הידיעות רויטרס. המסמך הוכן במכון מחקר והוא אינו מחייב את מוסדות האיחוד האירופי.

גם 'וואלה!' תיקנו את הידיעה שפרסמו (בעקבות פניית 'פרספקטיבה') ועתה נכתב בה: eu יחי ההבדל. לפי דיווח ב'גלובס' באותו נושא (עם הכותרת המבלבלת "רויטרס: אירופה עלולה להטיל סנקציות על הבנקים בישראל"), להצעת החרם החדשה היתה השפעה מיידית על הבורסה:

בניגוד לסימון מוצרים בהתנחלויות, לצעדים החדשים שאירופה עלולה לנקוט נגד ישראל תיתכן השפעה קשה יותר על כלכלת ישראל. בתגובה מיידית, מניות הבנקים בבורסות יורדות ומושכות את כל הבורסה מטה.

לסיכום: אין הצעת חרם של האיחוד האירופי על בנקים ישראליים, או הצעה לחקיקה שקשורה לחרם. מה שיש זה נייר עמדה של מכון מחקר פרטי כלשהו, אחד מיני רבים, שאינו חלק ממועצת האיחוד האירופי, שפרסם את עמדותיו והמלצותיו, ובלבל חלק מכלי התקשורת הישראליים. מכיוון שאותם כלי תקשורת הם היחידים שפרסמו את המידע השגוי, הם אלה שיצרו, כנראה, את תגובת השרשרת שהובילה לירידות בבורסה. ייתכן שלו היו פחות מרושלים בדיווחיהם, המשקיעים היו מבינים שנכון לעכשיו אין כל תוכנית אירופאית רשמית לפגוע בבנקים הישראלים. 

עדכון: 

נציגי האיחוד האירופי בישראל, בתשובה לשאלה של פרופ' ג'רלנד שטיינברג מאונ' בר-אילן, אישרו שאין להם כל כוונה ליישם את המלצות מכון המחקר:

 

הוסף תגובה

תגובה אחת

תגובה
שם
דוא"ל

2 × 3 =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים