'הארץ': הטענה שסלולריים בידי מחבלים בכלא מהווים סכנה היא "קשקוש"

חנן עמיאור

לפי מאמר של עמירה הס ב'הארץ', המחבלים משתמשים בניידים רק כדי "לקשקש רומנטיקה עם נשותיהם". מה חושבים על כך גורמי המקצוע, גורמי הביטחון ושופטי העליון?

 

%e2%80%8f%e2%80%8f%d7%9c%d7%9b%d7%99%d7%93%d7%94

מקשקשים על רומנטיקה עם הנשים בבית. תפיסת טלפונים ניידים לאסירים ביטחוניים (צילום: דוברות שב"ס)

 

עיתונאית 'הארץ' עמירה הס לועגת לחומרה בה מתייחסת המדינה להברחת הטלפונים למחבלים בכלא, בה הודה ח"כ באסל ראטאס (הצילו, פלאפונים, 21.12) כך הס:

זה קשקוש שהניידים שבידי כלואים פלסטינים מהווים סכנה ביטחונית

האומנם מדובר בקשקוש, בעוד שלמעשה משמשים הטלפונים את המחבלים רק כדי "לקשקש רומנטיקה עם נשותיהם", כעולה ממאמרה של הס?

בלשון המעטה, נציין שטענתה של הס שנויה במחלוקת. הנה מקבץ קצר של עמדות גורמי ביטחון, גורמי מקצוע ושופטי בית המשפט העליון, המעמיד באור תמוה את טענתה של הס:

בנייר עמדה רשמי של שירות בתי הסוהר, נקבע כך:

אסירים אלו (ביטחוניים, ח"ע) מקיימים קשר רצוף עם מפקדות הארגונים השונים מחוץ לכותלי בית הסוהר באמצעות טלפונים ניידים מוברחים, אשגרים, מברקים המעבירים מסרים והנחיות להמשך פעילות פח"ע בחוץ

בדיון בבית המשפט העליון (בע"פ 12/2891 מדינת ישראל נ' מוראד רבעא) קבעה השופטת דפנה ברק-ארז כך:

שימוש בטלפונים בבית הכלא מסייע לאסירים ביטחוניים לשמור על יכולת מבצעית גבוהה וכתוצאה מכך להוציא לפועל פיגועים

יותר מזה – בדיון אחר בבית המשפט העליון (בע"פ 12/5152 דסוקי נ' מדינת ישראל) אף ראתה נשיאת בית המשפט העליון (אז בתפקיד המשנה לנשיא) השופטת מרים נאור, צורך בהגדרת הברחת טלפונים ניידים לאסירים ביטחוניים כעבירה מיוחדת, בשל חומרתה הרבה. כך השופטת נאור:

מקובלת עלי קריאתו של חברי השופט עמית למחוקק בעניין הצורך לקבוע עבירה מיוחדת להברחת טלפונים סלולאריים… לבית הכלא

באוגוסט 2015, פורסם באתר מאקו שעד כה עלה בידי השב"כ לסכל עשרות מקרים של חטיפות חיילים. באמצעות יירוט שיחות והודעות של מחבלים מתוך בתי הכלא.

שנה לאחר מכן, באוגוסט האחרון, אף החליטה המדינה להציב מערכות מיסוך תקשורת סלולרית בבתי הכלא הביטחוניים, בעקבות מידע מודיעיני. ההחלטה התקבלה לאחר שבשירות בתי הסוהר הפנימו כי כל האמצעים שננקטו עד כה למאבק בהחדרת הטלפונים הסלולריים לכלא לא צלחו והתופעה רק החמירה: חלק מהאסירים המשיכו להכווין טרור מתוך התאים.

ובמבוא להצעת חוק שהגישה שרת המשפטים, יחד עם השב"כ ומשרד הביטחון, נקבע כי

בשנים האחרונות ניתן להצביע על מעורבות גוברת מצד כל ארגוני הטרור בכלא, במאמצים להכווין ולקדם פיגועים נגד ישראל, לרבות פיגועי חטיפה. השימוש בטלפונים סלולריים (המוברחים לכלא) מהווה אחד מאמצעי המפתח לקידום פעילות טרור זו, ומאפשר את החיבור בין הניסיון המבצעי והידע שבידי הכלואים, ובין הפעילים בשטח המבקשים לקדם עשייה 'צבאית'.

כמו כן, הטלפונים המוברחים לכלא משמשים לא רק את האסיר הבודד, אלא גם את הנהגות הארגונים לשם הקמה וקיום של קשר עם תשתיות קיימות בשטח ועם המפקדות באיו"ש, ברצועת עזה ובחו"ל, וכן לתיאום בין ההנהגות בבתי הכלא השונים ולשימור פעילות ארגונית וצבאית בבתי הכלא ומחוצה להם.

 

הוסף תגובה

תגובה אחת

תגובה
שם
דוא"ל

1 + 7 =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים