'הארץ' מציג: הנחת חבר לטוקבקיסטים מהשמאל

חנן עמיאור

מאמר שפורסם בעיתון 'הארץ' על האלימות ברשת, הציג את הבעיה כחד כיוונית: תומכי ימין אלימים ומאיימים כלפי תומכי שמאל. מה מגלים כשמנטרים את השיח ברשת באופן מדויק?

 

%e2%80%8f%e2%80%8f%d7%9c%d7%9b%d7%99%d7%93%d7%94

 

ביום חמישי האחרון פרסמה אמילי מואטי ב'הארץ' טור שכוון נגד האלימות וההסתה ברשת. הטור התחלק בערך לשני חצאים: בחצי הראשון, שלוש פסקאות, תיארה מואטי תגובות אלימות ואיחולי מיתה מכוערים שכתבו בפייסבוק עוקביו של חבר כנסת מהימין, נגד "אחד מאבירי השמאל" איתו הצטלם אותו ח"כ. אחרי שתודעת הקוראים בושלה כהלכה, הגיע החצי השני, שלוש וחצי הפסקאות הבאות, בהן הציעה מואטי כמה רעיונות יפים וטובים איך להיאבק באלימות ברשת, בעיקר באמצעות שיטות שונות של ביוש.

מי שקרא את המאמר קיבל את הרושם שתופעת האלימות ברשת היא תופעה חד כיוונית: תומכי הימין האלימים, מסיתים נגד "אבירי השמאל". אבל האמת היא שמואטי הוליכה את הקוראים שולל.

מחקרים שנערכו בנושא קובעים באופן גורף: את ראש רשימת הפוליטיקאים ואנשי הציבור הסופגים שנאה והסתה ברשת, חולקים פוליטיקאים מהימין ומהשמאל במידה פחות או יותר שווה. לפי המחקרים אשת הציבור המותקפת ביותר ברשת היא דווקא השרה הימנית מירי רגב, (31 אלף קללות, הטרדות וקריאות לאלימות בשנת 2016). הפוליטיקאית שספגה את מרב הקללות אחרי רגב היא ראשת מרצ זהבה גלאון, (29 אלף) ואחריהן, בהתאמה, בר רפאלי, איילת שקד, תמר זנדברג ושלי יחימוביץ'.

לדברי רביב טל מנכ"ל חברת ניטור השיח ברשת ויגו, שהשתתפה במחקר, השוויון מבחינת המיץ של הזבל ברשת, אינו רק כמותי, כלומר במספרי הגידופים והאיומים, אלא גם "איכותי", כלומר במידת הגסות והאלימות המובעת: "הכל תלוי איך סופרים. כמותית יש יותר ימין בציבור ולכן גם ברשת. זאת עובדה. ולכן כמותית נספרים יותר פוסטים אלימים מצד ימין. אבל באחוז מכלל האוכלוסיה,  הפוגענות די שווה והמספרים די דומים. ודבר נוסף: אלימות של שמאל נגד חרדים או מתנחלים, גסה ואלימה במידה שווה לאלימות של ימין נגד ערבים ושמאלנים".

'פרספקטיבה': אמילי מואטי, הצגת את הבעיה כייחודית לימין, בשעה שכל המחקרים מראים שהיא חוצת מחנות.

אמילי מואטי: יש לך השגות? מה הבעיה, כתוב מאמר תגובה ב'הארץ'.

(הצענו מאמר תגובה ל'הארץ'. סורבנו בנימוס)

הוסף תגובה

4 תגובות

 1. דניאל דורון

  הסירוב המנומס מאלף – מדור הדעות ב"הארץ" נותן במה לדוברי ימין במינון מזערי ( זו זכותם ) ואינם נותנים במה למאמרים שמזימים "פייק ניוז" מתוצרת עיתונאיו הבכירים. אפילו ניסוח הכותרות בעמודי החדשות הוא מגמתי.
  מכל מקום, טורי התגובות ב"הארץ" גדושים בקללות וגידופים כלפי הימין. לטעמי יש לצנזר כל התגובות המתלהמות, דבר שעשוי לתרום להרגעת השיח.

  הגב
 2. משה מיכאל

  השמאל משיג את הימין, בשנות דור, בכל מה שקשור בסילוף האמת ועיוות נתונים.

  הגב
 3. עופר

  אני מציע שלא תפנו יותר לעיתונאי 'הארץ' כדי לקבל את תגובתם. גם על הזכות הזו הם דורכים בבוז.

  הגב

תגובה
שם
דוא"ל

nineteen − 7 =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים