הסיפוח שלא היה

גדעון שביב

קראתם שישראל סיפחה 4000 דונם בגוש עציון? הנה סוד: היא לא סיפחה אפילו דונם אחד

 

סופח? בית אקולוגי בגוש עציון (פלאש 90)

סופח? בית אקולוגי בגוש עציון (פלאש 90)

 

בוודאי קראתם בימים האחרונים כי ישראל החליטה לספח 4000 דונם בגוש עציון, בתגובה לרצח שלשת הנערים לפני כחודשיים וחצי. אולי נפתיע את חלקכם בכך שנספר לכם שהמדינה לא סיפחה אף לא דונם אחד. מה היא כן עשתה? היא הכריזה על אותם 4000 דונם כאדמות מדינה. סביר להניח כי לצרכן התקשורת ההדיוט ההבדל המשפטי בין שתי הפעולות הללו אינו נהיר דיו, אולם עיתונאים אמורים לדעת את ההבדל בינהן.

מדינה המספחת שטח מחילה את ריבונותה על שטח זה, פעולה משמעותית בעלת השלכות בינלאומיות. הכרזה על אדמות מדינה, לעומת זאת, מתייחסת אך ורק לבעלות על הקרקע – מפרטית לציבורית. אדם המתגורר על קרקע מסופחת, כמו מזרח ירושלים ורמת הגולן, הופך להיות אזרח או תושב של המדינה, וחוקיה חלים עליו. אדם המתגורר על קרקע שמוכרזת כאדמת מדינה (אך לא מסופחת) – הסטטוס שלו לא משתנה.

שימו לב כמה כלי תקשורת טעו ביממות האחרונות. חמורה במיוחד היא העובדה שהביקורת האמריקאית והאירופאית כלל לא כללה את בביטוי "סיפוח", ולמרות זאת, כך תרגמו את דבריהם חלק מכלי התקשורת הישראליים.

ynet:

annex_ynet

מעריב:

annex_maariv_2

nrg – מקור ראשון:

annex_nrg

 ישראל היום:

annex_maariv_2

מאקו (חדשות 2):

annex_mako

וואלה!:

annex_walla

 

קטע מתוך חדשות 10 מדגים בצורה מצוינת את הבלבול. הכתב מואב ורדי מתחיל לומר את המילה "סיפוח", עוצר באמצע המילה, מגמגם, ואז מתקן ל"הכרזה על אדמות מדינה" (כאן בדקה 0:34). הכותרת של הקליפ הנ"ל, אגב, מזכירה גם היא בטעות את המילה "סיפוח".

מי בכל זאת הצדיקים בסדום?

הארץ:

annex_haaretz
ערוץ 7
:

annex_inn

News1:

annex_news_1

 

עדכון מה-9.9: בעקבות פניית 'פרספקטיבה', 'מעריב' תיקן את הכתבה:


tikon

הוסף תגובה

תגובה
שם
דוא"ל

three × five =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים