הספר הישן נולד מחדש

גדעון שביב

קוראים רבים בארץ ובחו"ל זכו השבוע למניפולציה מיותרת אודות האייטולה עלי חמינאי

 

תזמון מושלם. חמינאי (צילום: ויקיפדיה)

תזמון מושלם. חמינאי (צילום: ויקיפדיה)

 

התזמון כמעט מושלם מדי. העולם כולו עוקב בדריכות אחרי הקונגרס האמריקאי – האם יסיר את הסנקציות מאיראן או לא – ולפתע מתפרסם ספר של האייתולה עלי חמינאי, המסביר כיצד להשמיד את ישראל. כאמור, תזמון מושלם. הידיעה אודות הספר הופיעה לראשונה ב"ניו יורק פוסט", ומשם עברה במהירות לכלי התקשורת הישראלים. כך למשל ב-Mako ("חמינאי מציג: המדריך לחיסול ישראל", 2.8):

אחרי החתימה על הסכם הגרעין – האירנים חוזרים לאיומים המוכרים: האייתולה עלי חמניאי התפנה לאחרונה בכדי להוציא לאור "מדריך" חדש בו הוא מציג את האופן שלטענתו ניתן להביא לחיסולה של מדינת ישראל.

בספרו החדש "פלסטין", המנהיג הרוחני העליון של אירן מציג לעולם את משנתו בנוגע לדרך שבאמצעותה ניתן להביא להפלתה של המדינה הציונית כלשונו. במשך כל שנותיו, המשטר האירני סירב לחשוף את חלקו במאבק באויב הציוני, אך מהמדריך של חמינאי עולה כי סופה של ישראל יגיע שלא בפעילות ישירה של חיילים אירנים אלא על ידי שליחים אחרים.

דיווח דומה, בעל כותרת דומה להפליא, פורסם ב'ידיעות אחרונות':

 

yediot

וכך גם ב'ישראל היום':

hayom

אלא שד"ר רז צימט, חוקר במרכז אליאנס ללימודים איראנים באוניברסיטת תל-אביב, טוען כי התזמון אכן היה מושלם מדי:

raz

ובכן, לא "חדש" ולא "התפנה לאחרונה להוציא לאור", אלא ספר שכבר קיים לפחות ארבע שנים. את הספר בפרסית ניתן לראות כאן בהודעה משנת 2011, כמו גם הזמנה (באנגלית) לאירוע ההשקה שלו. מכיוון שלא חסרות סיבות לפקפק באהבת ציון של חמינאי, צרכני תקשורת בארץ ובחו"ל היו מסתדרים היטב גם ללא המניפולציה של כתב הניו יורק פוסט.

 

 

הוסף תגובה

3 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  רואים כאן למעשה דוגמא איך ידיעה כלשהי בעיתון אחד הופכת להיות ידיעה בעיתון אחר. אין שום תחקירים ושום בדיקות. אני מניח שהקריטריון לפרסום או פרסום ידיעה תמיד נשאר זהה: האם יש לזה רייטינג?

  קל להניח שידיעות דומות זולגות מעיתוונים בישראל החוצה (מישהו אמר עיתון הארץ?)

  הגב
 2. משתמש אנונימי (מזוהה)

  בהמשך להודעה הקודמת
  רואים כאן אולי תופעה הפוכה וזה אף יותר חמור, אולי לא רק הרייטינג הוא ההניעה (מוטיבציה בלעז) אלא השפעה על דעת הקה בכיוון ה"נכון". האם ניתן להניח שקברניטי הניו יורק פוסט מתנגדים להסכם עם איראן? כחלק מהקו השמרני של העיתון ?

  הגב
 3. מז

  למספר 1

  ברור לי 2 דברים
  א. אתה עובד ו\או מרגיש שייכות לעיתון בעל הזדהות ליברלית
  ב. לפי השפה בה אתה משתמש אני מניח שאתה גם טיפה מתנשא ובעל דעות קדומות

  הגב

תגובה
שם
דוא"ל

3 × one =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים