הרב אייכלר מרעיל בארות?

גדעון שביב

סיפור שמתחיל בטענה לא מוכחת של 'שוברים שתיקה', מתפתח ל"פסק הלכה" של רב דמיוני, ואחריתו מי ישורנה

 

לכידה

יהודים מרעילים באר. קריקטורה צרפתית עתיקה

 

 

כנראה שהכל התחיל לפני קצת פחות משנתיים. אז הקליט פעיל 'עד כאן' את מייסד 'שוברים שתיקה', יהודה שאול, כשהוא מספר לתיירים בסיור בדרום הר חברון, שהמתנחלים מרעילים את מערכת המים של פלסטינים.

ידיעה על העניין פורסמה בשבוע שעבר באתר NRG, ובכך הניעה שרשרת התפתחויות:

רשת החדשות הטורקית Andalu, פרסמה סיפור על "רב" ישראלי בשם שלמה מלמד (במקור Shlomo mlma) העומד בראש "וועד הרבנים של הישובים בגדה המערבית" ואשר פסק שמותר להרעיל בארות של פלסטינים:

Andalou

 

הדיווח הטורקי ובעקבותיו גם דיווחים פלסטינים, הזכירו הודעת גינוי של משרד החוץ הפלסטיני, וכן גינוי של ד"ר בסם נעים – שר הבריאות הפלסטיני בממשלת חמאס, והיום "ראש המועצה ליחסים בינלאומיים".

כאן מצטרף לסיפור, בעל כורחו, ח"כ הרב ישראל אייכלר בתמונתו, והרב שלמה מלמד בשמו:

bassem

הראשון לפרסם ולבדוק את עובדות הסיפור היה הבלוג Israellycool. כל מאמצינו (וכן מאמצי ה'גרוזלם פוסט ואחרים) לאתר רב בשם שלמה מלמה, העלו חרס. בחלק מהדיווחים השם היה מלמד (Mlmad), ובגלל שהשם זלמן ביידיש פירושו שלמה, יצרה 'פרספקטיבה' קשר גם עם הרב זלמן מלמד, שהכחיש שנתן פסק הלכה שכזה ואף ציין "אני לא מאמין שאף רב יאמר דבר שכזה". לדבריו מדובר "בעלילת דם".

"ועד הרבנים של ההתנחלויות בגדה המערבית"? חיפושים רחבים באינטרנט לא סייעו לאתר גוף בשם זה.

שמא הכוונה ל"ועד רבני יש"ע"? פנינו למזכיר "ועד הרבנים ביש"ע" ישי באב"ד, שהכחיש נמרצות את קיומו של רב בשם שלמה מלמא (או שם דומה) בראש הארגון, או בארגון בכלל. באב"ד גם פסל על הסף אפשרות שרב חבר בארגון יפסוק פסק הלכה "הזוי" שכזה.

או במילים אחרות, אין רב, אין ארגון וככל הנראה גם פסק אין.

"שוברים שתיקה" הכחישו בפני הג'רוזלם פוסט כל קשר לסיפור ואינם מכירים עדות להרעלת באר. אבל הסיפור מתגלגל והניסיון מלמד שעוד נפגוש בו, בתצורה זו או אחרת, כאמת שאינה טעונה הוכחה.

 

 

הוסף תגובה

2 תגובות

 1. ר

  שוברים שתיקה מכחישים סיפורים על "הרעלת בארות"? ראו להלן:
  שוברים שתיקהאהבתי את הדף
  אתמול ב-‏19:04‏ ·
  מציאות הכיבוש בדרום הר חברון מחורבנת.

  בשבוע שעבר ארגון מתנחלים פרסם עוד ״חשיפה״ מהמצלמה הנסתרת, שהפעם תיעדה סיור ציבורי שערכנו באזור דרום הר חברון. בסיור סיפרנו שמתנחלים הרעילו מקורות מים של תושבי האזור הפלסטינים. ארגון הימין ולהקת המעודדים שלו בכנסת מיהרו לצאת בהצהרות חמורות בסגנון- "עלילות דם" ו- "אנטישמיות".

  אז זהו, שלא עלילות, לא אנטישמיות ולא נעליים.
  הרעלת בורות המים (שלצערנו קרתה גם קרתה) היא רק דוגמה אחת להתנכלויות המתנחלים היומיומית מהן סובלים הפלסטינים בדרום הר חברון: גירוש רועי צאן, תקיפת ילדים בדרכם לבית הספר, חבלה ברכוש וביבולים חקלאיים, נישול של אנשים מבתיהם – כל אלה הם רק חלק מהאלימות אליה נחשפנו כששירתנו בדרום הר חברון.

  אבל עזבו, אל תאמינו לנו – בואו לראות את המציאות בעצמכם>>
  הצטרפו אלינו לסיור כדי להבין איך 5 השניות "שנחשפו" הן רק קצה הקרחון כשמדובר באלימות חסרת הרסן של המתנחלים בדרום הר חברון.

  סיור לדרום הר חברון | יום ו' 8.7.16 | להרשמה>> http://www.shovrimshtika.org/tours/3

  הגב
 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  והשבוע פגשנו שוב ע"י אבו מאזן שחזר על השקרים בפני האיחוד האירופאי

  הגב

תגובה
שם
דוא"ל

nineteen − fourteen =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים