והיא בכלל לא ידעה שהיא כזאת

גדעון שביב

ידיעה באתר NRG דיווחה שחברת 'ויאוליה' הצרפתית חיסלה את כל עסקיה בישראל במסגרת החרם הכלכלי על ישראל. שאלנו אם זה נכון. טוב ששאלנו

 

לכידה

הלחץ על חברת 'ויאוליה', (מתוך אתר BDS.net)

 

אחד מסיפורי ההצלחה הגדולים שמוכרת תנועת ה BDS, (ריטואל החוזר על עצמו מדי שנה אגב,) הוא סיפור עזיבתה של חברת התשתית הצרפתית הגדולה 'ויאוליה' את ישראל, בלחץ תנועת החרם. גם הפעם, כמו בפעמים קודמות, מדווחת העיתונות על הודעות תנועת החרם בלי לבדוק אותן. כך, בסיבוב האחרון לשעה זו, דווח באתר NRG ("בלחץ ה-BDS: חברה צרפתית עזבה את ישראל", 1.9):

בתנועת ה-BDS שמחים היום נוכח עזיבה של חברה עולמית נוספת את ישראלהחברה הצרפתית Veolia העוסקת בין השאר בתשתיות, החליטה למכור את חלקה בחברת "סיטיפס" המפעילה את הרכבת הקלה בירושלים… בתנועה מסבירים כי מדובר בהשקעה האחרונה של החברה בישראל, וכעת, משמכרו אותה, הם מסייעים למאבקם בהחרמת ישראל.

האמנם מכרה 'ויאוליה' את כל השקעותיה בישראל?

מסתבר שדווקא להיפך. לפי דיווח ב'גלובס' מתחילת אוגוסט ("ויאוליה-ישראל במגעים להכנסת בנק זר כשותף" 1.8) חברת הבת של 'ויאוליה', 'ויאוליה-ישראל', לא רק מוסיפה לפעול בישראל, אלא פועלת להרחבת הפעילות:

ויאוליה מנהלת מגעים עם בנק השקעות אירופי להכנסתו כמשקיע אסטרטגי בפעילותה בישראל. הכנסת השותף נועדה לאפשר לויאוליה להרחיב את פעילותה בישראל, זאת על רקע החלטת הקונצרן להתמקד בפעילות בתחומי האנרגיה, המים ואיכות הסביבה

יותר מכך, למעשה הדיווח המקורי לא הבדיל בין ויאוליה לבין חברת Transdev (חברה עצמאית, אך ויאוליה היא בעלת 50% מהמניות), אשר רכשה מויאוליה את החזקותיה (בסך 5%) מחברת 'סיטיפס'. Transdev היא זאת שמכרה כעת את החזקותיה ב'סיטיפס' למשקיעים ישראלים.

האם בכל זאת מדובר בסיפור הצלחה של החרם?  Transdev מכחישה את הטענה שמכירת חמשת אחוזי השליטה ב'סטיפס', נעשתה בשל לחץ של ארגוני BDS. בידיעה בעיתון ה'פיננשל טיימס', הודיעה החברה שהקונים הישראלים הם שפנו לחברה בבקשת הרכישה, ולא להיפך.

למה, אם כן, מכרה Transdev, כלומר 'ויאוליה', את אותם 5% 'בסיטיפס'?

מאותה סיבה שבגינה מכרה לאחרונה פרוייקטי תחבורה רבים בעולם. בהתאם לאסטרטגיה הכלכלית של החברה או בלשונם -"תהליך ארגון מחדש פיננסי והתמקדות של פעילות בינלאומית בשווקים מבטיחים."

כדי להיות בטוחים שלא מדובר בהסוואה למכירה משיקולים שאינם עסקיים, פנתה 'פרספקטיבה' לחברת Transdev, אל Richard Dujardin, מנהל אסיה, פאסיפיק, 3 דרום אירופה ואירופה בחברה, בבקשה להבהרת העניין:

'פרספקטיבה': האם יש אמת בדיווחים לפיהם החברה מכרה את פעילותה בישראל תחת לחץ תנועת החרם?

Transdev: זה לא אמת. זה רק בגלל שהיתה הזדמנות עסקית. אני אסביר את הקונטקסט. מאז 2013 הגדרנו פרוייקטים מסוימים כ"לא אסטרטגיים"…

'פרספקטיבה': לא אסטרטגיים כלומר לא רווחיים?

Transdev: לא. דווקא בירושלים כן היה רווחי, אבל מאז 2013 אנחנו מחפשים להתמקד במיקומים העיקריים שלנו (core geographies) ולהפחית את החובות. החברה הייתה פעילה ב-26 מדינות והיום אנחנו פעילים רק ב-19. הרעיון הוא להשקיע את האנרגיה שלנו בפחות מדינות, ובאותן מדינות שיש לנו סיכוי לגדול. לכן מכרנו החזקות בלונדון – כי היינו קטנים, ובלי הזדמנויות לגדילה. אותו דבר בירושלים. היא לא הייתה בעדיפות עליונה, ואם הייתה הזדמנות למכור אנחנו נעשה זאת. וכך היה. הם פנו אלינו, בתחילת 2014, וזה התאים לאסטרטגיה שלנו.

'פרספקטיבה' פנתה לדוברות 'ויאוליה', בבקשה להסברים באשר לידיעה ב NRG ובאתרי תנועת החרם, בהם נחגגת "עזיבתה הסופית של 'ויאוליה' את ישראל" בכותרות גדולות.

כתוצאה מכך הוסרה הכתבה מיד מאתר NRG. באתרי ה BDS המסיבה נמשכת. שיבושם להם.

הוסף תגובה

תגובה אחת

  1. חגי אביאל

    אבסורד שצריך לשבח אותכם על כך שרק אתם מבצעים פעולה עיתונאית סטנדרטית כבדיקת העובדות המפורסמות כ'חדשות'.

    הגב

תגובה
שם
דוא"ל

20 + fifteen =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים