'זוכרות' שוכחות

טל רפאל

"זה קצת מוזר לטעון שאנחנו תומכות BDS", אמרה נציגת ארגון 'זוכרות' ב'הארץ'. טיעון כה מוזר שכזה אכן מצריך בדיקה

%d7%96%d7%95%d7%9b%d7%a8%d7%95%d7%aa

 

ב'הארץ' התפרסמה לאחרונה כתבה על ביטול פעילות של עמותת זוכרות ("בלחץ פעילי ימין: מכללה ביטלה פעילות של עמותת זוכרות בפסטיבל בצפון", 6.4.2017).

מכללת אורנים, שבה התקיים הפסטיבל, ביטלה את האירוע בעקבות לחץ של פעילי ימין.

כך נכתב על הסיבה לביטול:

"נשיאת המכללה … החלה לקבל פניות רבות בטענה שאירוח זוכרות היא תמיכה בעמותה שפועלת נגד מדינת ישראל ותמיכה ב-BDS.

וכך אמרה ל'הארץ' יעל מסר, חברה בצוות זוכרות:

אנחנו עובדות עם מוסדות ישראליים, אז זה קצת מוזר לטעון שאנחנו תומכות BDS. גם באתר שלנו אין שום דבר שמתייחס באופן ישיר לחרם על ישראל… פעילי הימין מנסים לעשות לנו דה-לגיטימציה באמצעות הטענה שאנחנו תומכות בחרם על ישראל

'זוכרות' כידוע הוא ארגון התומך במימוש זכות השיבה לפליטים הפלסטינים (שמשמעותו המעשית היא סופה של מדינת ישראל כמדינה יהודית דמוקרטית). אך מה בדבר החרם על ישראל?

האם אכן, כדברי נציגת הארגון, אין באתר של 'זוכרות' "שום דבר שמתייחס באופן ישיר לחרם על ישראל"?

חיפוש בסיסי באתר הארגון מעלה כמה דברים:

ראשית, באתר קיימת קטגוריה מובחנת תחת הכותרת "חרם ותנועת הBDS".

%d7%96%d7%95%d7%9b%d7%a8%d7%95%d7%aa1

תחת הקטגוריה מופיעים שני מאמרים מאת איתן ברונשטיין אפיריסיו, מייסד ארגון 'זוכרות'. שניהם תומכים במובהק ב-BDS:

  1. מאמר אחד של ברונשטיין אפירסיו מצטט את דזמונד טוטו, ממנהיגי מאבק השחורים באפרטהייד. כך אומר טוטו:

לשמחתי אתם לא לבד ויש היום את ה-BD….  איך קוראים לזה? כן, BDS (הקריאה הפלסטינית לחרם על ישראל). לא רק מוסלמים שותפים לזה. גם יהודים בעולם שלא אוהבים את מה שישראל עושה בשמם. אפילו בישראל יש יהודים שמתנגדים למה שקורה.

וכך מסכם ברונשטיין אפירסיו:

פתאום הבנתי שהדברים שיצאו מפיו נשמעו לי מוכרים. אמרתי אותם אינספור פעמים, בעברית, ולעיתים היה נדמה לי שגם שומעיי נדבקים באופטימיות שלי.

  1. מאמר נוסף של המחבר יוצא נגד החוק למניעת פגיעה במדינת ישראל באמצעות חרם, וכך הוא כותב:

החרם המתפתח על ישראל, נובע מהקריאה של מאות ארגוני החברה האזרחית הפלסטינית, ומתחיל להידמות לחרם שהצליח להביס את המשטר הגזעני ביבשת השחורה… ארגוני השמאל שעתרו לבג"ץ נגד החוק, בשם חופש הביטוי הליברלי, עשו את המעשה הנכון וכל דמוקרט צריך לייחל לכך ששופטי בג"ץ יצילו אותנו מחוק נורא שבישלה ממשלה גזענית.

  1. באתר מופיע גם מאמרו של עלי אבונימה מייסד האתר האנטי-ישראלי 'אלקטרוניק אינתיפאדה' ואחד התומכים הבולטים ב-BDS. כך, בין היתר הוא כותב:

כמו בדרום אפריקה – נדרשת כפייה; ותנועת החרם, משיכת השקעות והסנקציות (BDS) ההולכת וגדלה, היא מדרכי הכפייה הבלתי-אלימות החזקות, המוצדקות והבדוקות ביותר שבידי הפלסטינים.

  1. באתר מופיעה הרצאתו של פרופסור אילן פפה כחלק מפסטיבל הסרטים הבינלאומי ש'זוכרות' ארגנה בניויורק. בהרצאה, מלבד ייחוליו לסיום הפרוייקט הציוני המרושע, נושא פפה שיר הלל ל-BDS ומעודד את המאזינים לקחת בו חלק. ב-2014, אגב, הארגון אירח במשרדיו הרצאה של אילן פפה תחת הכותרת "תפקיד הישראלים בתנועת ה-BDS".

%d7%aa%d7%a4%d7%a7%d7%99%d7%93-%d7%94%d7%99%d7%a9%d7%a8%d7%90%d7%9c%d7%99%d7%9d-%d7%91%d7%aa%d7%a0%d7%95%d7%a2%d7%aa-%d7%94-bds

5.  באתר גם מופיע תיעוד של סיור שקיימה העמותה בשיתוף עם אריק אדר, דיפלומט הולנדי לשעבר שאביו הציל יהודים במלחמת העולם השניה,, קק"ל נטעה עצים על שם האב "על אדמת בית נתיף", ובמהלך האירוע הביע אדר את צערו על נטיעת העצים והעוולות שעשתה קק"ל נגד הפליטים הפלסטינים.

וידאו מהסיור ותמלול נאומו של אדר מופיע באתר. כך הוא אומר:

כמה מדינות באירופה ובמקומות אחרים מנסות לפגוע בשמה הטוב של תנועת ה-BDS  ואף להוציאה מחוץ לחוק. מה הפסול בקריאה לסנקציות על הפרות של החוק הבינלאומי? מה הפסול בהימנעות מהשקעות בחברות שמשתכרות מהכיבוש הברוטאלי הזה?… BDS  היתה הדרך הלא-אלימה להפיל את משטר האפרטהייד בדרום אפריקה, מדוע שדרך זו תהיה פסולה כאן ועכשיו?

%d7%96%d7%95%d7%9b%d7%a8%d7%95%d7%aa2

  1. בכתב העת שיוצא לאור על ידי עמותת 'זוכרות' ומופיע גם באתר, התפרסם מאמר על סמינר משותף ל'זוכרות' ולארגון האנטי-ישראלי 'בדיל'. המאמר בשם "ששים-ושלוש שנות נכּבּה: הערות מהסמינרים של בּדיל-זוכרות על היבטיה המעשיים של שיבת פליטים פלסטינים", כך נכתב בו:

במהלך הסמינרים שלנו עם "זוכרות", התחלנו כולנו לדמיין עולם השואב את השראתו מהבנה מעמיקה של העבר ולקחיו … יש להשקיע בגיבוש חזון חיובי של יישום מעשי של זכות השיבה בשילוב עם תוכנית מציאותית שמטרתה לכפות על ישראל לחדול משלילת זכויות הפלסטינים הנמשכת זה עשרות בשנים. גם ישראלים יכולים לעזור בעניין זה ולתמוך בקמפיין "חרם, משיכת השקעות וסנקציות" (BDS) נגד ישראל עד שזו תיאות לקיים את החוק הבינלאומי

הטענה לפיה אין באתר של 'זוכרות' "שום דבר שמתייחס באופן ישיר לחרם על ישראל" היא פשוט חסרת כל שחר. ומה בדבר תמיכת הארגון ב-BDS? האם מדובר בטענה כל כך "מוזרה"? קוראינו מוזמנים לשפוט בעצמם.

פנינו לארגון 'זוכרות', שם בחרו שלא להגיב לדברים.

הוסף תגובה

תגובה
שם
דוא"ל

five × five =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים