כמה פליטים פלסטינים חיים במדינות ערב?

ישי גולדפלם

 

כמה פליטים פלסטינים חיים במדינות ערב? מיליונים או מאות אלפים? גדעון לוי, אשר מורגל כנראה בפרסום עובדות לא מבוססות מספק תשובה לא מפתיעה (ולא נכונה).

                                                                                                                צילום: מתוך אתר אונרר"א

גדעון לוי ממשיך להציג עיתונות מרושלת ומטעה בניתוחיו על המצב בישראל ובמזרח התיכון. בטור מהיום בו הוא מתלונן על היציבות האזורית ("בגנות היציבות במזרח התיכון", 10.2.11), לוי מסלף בנונשלנטיות עובדות בנוגע לסוגיית הפליטים הפלסטינים. הוא כותב:

[…] כשני מיליון וחצי פלסטינים חיים ללא כל זכויות תחת מגפי השלטון הישראלי; עוד כמה מיליוני פליטים פלסטינים ממלחמת 48' חיים במחנות במדינות ערב […]

לוי מצליח להכניס שני שקרים במשפט אחד, למרות שהוא כל כך מורגל בהם שהוא ודאי לא שם לב שהוא אמר אותם בכלל.

הראשון הוא שאין "מיליוני פליטים פלסטינים ממלחמת 48'", מכיוון שרק כמה מאות אלפים הפכו לכאלה בעקבות המלחמה. הממעיטים (משרד החוץ הישראלי והלמ"ס) סופרים בין 500,000 – 600,000 פליטים, ואילו דו"ח של ועדת הפיוס לפלסטינה של האו"ם (United Nations Conciliation Commission for Palestine) מ-1950 קבע כי מדובר בכ-711,000 פליטים. לוי עושה מה שרבים אחרים עושים – מחשיב את הילדים, הנכדים והנינים של הפליטים המקוריים מ-1948 כפליטים בעצמם. הוא לא היחיד שעושה זאת. ארגון אונרר"א (סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם לפליטים הפלסטינים) קבע כי מעמד הפליטות של הפלסטינים עובר בירושה מאב לבנו לדורי דורות. זהו המקרה היחיד בעולם בו מעמד של פליט עובר בירושה.

אך זהו לא השקר היחיד. גם בהתבסס על הנתונים המוגזמים של אונרר"א, ברחבי המזרח התיכון חיים כיום 1.4 מליון פלסטינים במחנות פליטים, מתוכם כחצי מיליון בעזה וכ-195,000 ביהודה ושומרון. מה שמותיר כ-705,000 החיים במחנות פליטים בירדן, סוריה ולבנון.

אלו הם המספרים המוגזמים והמנופחים של אונר"א אשר כוללים גם את צאצאי הפליטים המקוריים, ואפילו הם לא מגיעים ל"מיליוני פליטים פלסטינים החיים במחנות במדינות ערב".

גדעון לוי טוען שדבריו מעולם לא הופרכו. ואילו לנו לא נותר אלא להוסיף מאמר נוסף שלו לרשימת המאמרים שהופרכו על ידי "פרספקטיבה".

הוסף תגובה

תגובה אחת

  1. יוסי

    גדעון לוי הוא קודם ולפני הכל פורנוגרף. מהסוג הארד-קור. להצביע על טעויות ושגיאות ו"עובדות לא מבוססות" אצלו, זה כמו לדרוש מפורנוגרפיה לנהוג לפי הערכים של דיוק ואמת. מה הקשר? וגם אם הוא יעמוד על כל הטעיות וכו', למישהו נראה שהוא יעזוב את חיי החטא, יהפוך לקדוש, ויתכחש לחייו הקודמים?

    הגב

תגובה
שם
דוא"ל

eleven − 8 =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים