לוסי אהריש VS סמי סמוחה

חנן עמיאור

מגישת הטלוויזיה טענה בלהט שרוב אזרחי ישראל הערבים מכירים בישראל כמדינה יהודית. הזדמנות טובה לעיין בממצאיו של הפרופ' סמי סמוחה, מחבר 'מדד יחסי יהודים-ערבים' לשנת 2015, שפורסם ימים אחדים קודם לכן

 

לכידה

לוסי אהריש (צילום מסך 'שיחת היום' ערוץ 2

 

ביום שלישי האחרון, בתוכנית הבוקר של 'רשת', הביע חבר הפאנל שמעון ריקלין ספק באשר למידת ההכרה של אזרחי ישראל הערבים, בישראל כמדינה יהודית. על כך ענתה לו המגישה, לוסי אהריש, (כאן, ב 1:10:58) כך:

פה אני קמה עליך ושמה לך סטופ. רוב ומרבית ערביי ישראל מכירים בישראל כמדינה יהודית, כמדינת הלאום של העם היהודי. כן, בהחלט, במאה אחוז. נקודה סימן קריאה. ואני מוכנה שתלך ותבדוק אותי

יד המקרה גרמה לכך שלא היה צריך להרחיק לכת כדי לבדוק, כיוון שימים אחדים קודם לכן, פרסם הפרופ' סמי סמוחה את ממצאי 'מדד יחסי יהודים ערבים לשנת 2015'. המדד של סמוחה הוא פרויקט רחב יריעה המתקיים מזה עשרות שנים, ובמסגרתו ממופים ההיבטים השונים של יחסי יהודים ערבים במדינה, באמצעות משאלי דעת קהל חריגים בהיקפם וברמת ההעמקה שלהם.

בין הממצאים של סמוחה ניתן לראות צדדים חיוביים, המבטאים התקרבות ורצון לחיות בדו קיום מצד הערבים. למשל העליה הקבועה במספר משרתי השירות האזרחי, חרף הכתף הקרה שנותנת המנהיגות הערבית למהלך, או שאיפה גוברת לחיות בקשרי יום יום הדוקים יותר עם היהודים.

אבל כותרת המדד חד משמעית: ישנה מגמת החרפה יציבה וקבועה ביחס הערבים לישראל, לעומת מגמת התמתנות יציבה וקבועה, ביחס היהודים לערביי ישראל. ככל שחולף הזמן נעשים הערבים הישראלים עוינים יותר כלפי היהודים, בעוד שככל שחולף הזמן נעשים היהודים פחות עוינים כלפי האזרחים הערבים.

ומה בדבר קביעתה הנחרצת של אהריש?

רוב ערביי ישראל אינם מכירים בזכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית וציונית. 54% מצדיקים התקוממות חמושה (אינתיפאדה) של ערביי ישראל, 55% רואים בישראל כובש זר, צלבני, שיעלם מהאזור בעתיד

עם זאת, רוב האזרחים הערבים, (60%) משלים מחוסר ברירה עם העובדה שזה המצב, והצלבנים הציונים כאן כרגע ובעתיד הקרוב. נאלץ להשלים בדיעבד, לא מכיר מלכתחילה.

לוסי אהריש בחרה שלא להגיב

תודה ליגאל בן ברוך

הוסף תגובה

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי (מזוהה)

  אולי היא מדברת על רוב הערבים שהיא מכירה באופן אישי.

  יש אמירה שאני מרבה להגיד (אחרי ששמעתי מוסלמית אומרת את זה באיזה כנס למוסלמית אחרת):
  "רק 10-20 אחוז מהמוסלמים בעולם הם מוסלמים קיצוניים
  80-90 אחוז מהם הם אנשים כמוני וכמוך (פחות או יותר)
  הבעייה ש20 אחוז מ2 מיליארד זה 400 מיליון אנשים וזה כבר די הרבה."
  ("ציטוט" רוח הדברים כפי שנמצאים אצלי בזיכרון)

  אם נוסיף את העובדה שרובם גרים באיזורינו התמונה של המציאות שלנו ל משהו.

  בגליל כבר יש לנו כמה דעשונים חביבים ואני מניח שאם נדרים נקבל תמונה לא שונה בהרבה.

  חלק מהאזרחים הערבים התמערבו ויכולי םלחיות כאן בשקט ובחפץ לב
  אבל כל ערבי שיש בו שמץ של דתיות בליבו לא יוכל להשלים בלב שלם עם יישות יהודית תהא אשר תהיה. דת האיסלאם (והנצרות) בניגוד ליהדות רואה באידיאל שלה עולם שכולו בעל הדת הנכונה.

  הגב
 2. י. ס.

  מה בדבר "מגמת ההחרפה" המוזכרת במאמר? מה מקורה ואיך מונעים המששך ההחרפה. המנעות מתשובות לכך תוליכנו אל פי פחת.

  הגב

תגובה
שם
דוא"ל

17 − 15 =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים