לך תדע מה קרה בקוסרא

חנן עמיאור

כתבה ששודרה במוצאי שבת בחדשות 10, הטעתה את הצופים לחשוב שהתקרית בקוסרא היא ויכוח בלתי מוכרע בין המתנחלים לפלסטינים. מה הוסתר מהצופים כדי לטעת בהם את הרושם הכוזב הזה?

 

שתי גרסאות. כרגע אין לנו קצה חוט איזו מהן נכונה. (צילומסך: ערוץ 10)

 

בתוכנית 'המגזין' של חדשות 10 ששודרה במוצאי שבת, הבטיחה המגישה אושרת קוטלר, "מבט מעמיק יותר" על אירועי קוסרא, בכתבתו של העיתונאי אריק וייס.

זאת היתה כתבה מעניינת שעסקה בשני צירי מתח  – בין הישוב מגדלים לכפר קוסרא ובין תושביו החילונים הוותיקים של מגדלים למצטרפים הדתיים החדשים. אין מה לומר – וייס יודע לספר סיפור.

ואולם, ניסיון הלינץ' הברברי שניסו תושבי קוסרא לבצע בילדי טיול הבר מצווה, עמד כאבן נגף בתמונה המורכבת שביקש וייס להציג, בצדק מסוים, לגבי תושבי קוסרא, שלפחות חלקם מצטיירים כאנשים מתונים ורחוקים מאלימות.

מה עשה וייס כדי לעקוף את המכשול? פטר אותם מאחריות לניסיון הלינץ' החייתי, בו נטלו חלק כמאה מתושבי הכפר.

איך עשה זאת? הטיל ספק בשאלה מה בכלל קרה שם, תוך שהוא מסתיר מצופיו מידע חיוני, שהיה ידוע לו בוודאות שעה שערך את הכתבה והביאה לשידור.

כך וייס:

שתי גרסאות יש לאירוע הזה בקוסרא:

על פי הגרסה הראשונה, המון פלסטיני התקיף את קבוצת הנערים שטיילו באזור ואחד המלווים שלף את הנשק, ירה והרג את מי שניסה לחטוף את נשקו מתוך הגנה עצמית.

על פי הגרסה השניה ההמון הגיע להתקיף את הקבוצה אחרי שאחד המלווים ירה והרג חקלאי, שדרש שקבוצת המטיילים תצא מהשטח שלו

והופ – אנחנו מוצאים את עצמנו בויכוח בלתי מוכרע בין תושבי קוסרא, המוצגים לכל אורך הכתבה בחביבות, לבין נערי הגבעות ה"קיצוניים", המוצגים באור ביקורתי ביותר כמי ש"חטפו" את הישוב מגדלים מתושביו המקוריים באמצעות "השתלטות עוינת".

ורק פרט מידע אחד קטן מונע וייס מצופיו: והוא שהויכוח הזה למעשה כבר הוכרע, הרבה לפני שידור הכתבה שלו.

כבר ב 30 בנובמבר, מיד לאחר התחקיר הצבאי, הודיע הצבא שגרסת המתנחלים היא הנכונה והירי בוצע מתוך הגנה עצמית. המשטרה חקרה את העניין בצורה מעמיקה יותר, כולל חקירה באזהרה של היורה, וגם היא הצטרפה למסקנת הצבא, והודיעה על כך למעלה מיומיים לפני שידור הכתבה.

בתגובה לפנייתנו טען אריק וייס שנמנע מלאזכר את ממצאי הצבא והמשטרה, כיוון שהחקירה טרם הושלמה. (מה שנכון – הצבא סיים את חקירתו ואילו המשטרה עוד חוקרת 20 עצורים ערבים, "נוטה לקבל" את עמדת המתנחל, אך "טרם סיימה" את החקירה)

פרספקטיבה: אריק וייס, אם היה ההיפך – דו"צ היה קובע שגרסת הערבים היא הנכונה והמשטרה היתה מפרסמת שהיא מחזיקה ב 20 עצורים מתנחלים ו"נוטה לקבל" את גרסת הערבים, למרות ש"החקירה טרם הסתיימה", גם אז היית משדר ש"יש שתי גרסאות לאירוע בקוסרא" בלי להכריע ביניהן ובלי להתייחס להודעות גופי החקירה?

אריק וייס: אם החקירה הייתה נגמרת הייתי אומר שעל פי חקירת המשטרה קרה א׳ ועל פי גרסת הפלשתינים קרה ב׳. בדיוק כפי שפרסמתי בסיפור של אום אל חיראן (שבדיעבד התברר שגרסת התושבים הייתה נכונה)

הוסף תגובה

תגובה אחת

תגובה
שם
דוא"ל

2 × two =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים