לפעמים 'הארץ' באנגלית דווקא מפתיע לטובה

גדעון שביב

במהדורה העברית של 'הארץ', סירבה הסוכנות היהודית לאפשר לפליטה סורית יהודיה שהתאסלמה להימלט לישראל. המהדורה באנגלית סיפרה סיפור שונה

 

לכידה

העיר הסורית חאלב. כנראה שהגיע הזמן לברוח. (צילום: רויטרס)

 

בדרך כלל מפתיעה המהדורה באנגלית של 'הארץ' לרעה. היום מתברר שלא תמיד. סיפור מעניין על פליטה סורית יהודיה שהתאסלמה, וביקשה להימלט לישראל, כולל במהדורה באנגלית מידע חשוב שנמנע מקוראי המהדורה בעברית. ההסבר לכך, כפי הנראה, הוא שהכתבה פורסמה במקור באנגלית.

הידיעה במהדורה בעברית, ("שלוש יהודיות חולצו מחאלב לטורקיה, אחת מהן נאלצה לשוב כי לא קיבלה אישור עלייה לאחר שהתאסלמה", 11.10) דיווחה על תגובה מקוממת של הסוכנות היהודית למצוקתה של הסורית:

הסוכנות היהודית מנעה מיהודייה סורית ובני משפחתה שביקשו להימלט ממלחמת האזרחים בארצה להיכנס לישראל מכיוון שהתאסלמה. האשה נמלטה מסוריה יחד עם אמה ואחותה, שהורשו לעלות לארץ, אך היא לא קיבלה אישור כניסה לארץ ונאלצה לשוב לחאלב ומאז לא ידוע מה עלה בגורלה. מהסוכנות היהודית נמסר כי ההחלטה התקבלה בהתאם לחוק השבות שלא מאפשר עלייה למי שהמיר את דתו מיהדות.

בהמשך הכתבה מובאת תגובת הסוכנות היהודית, לפיה "לאשה הוצעו אפשרויות הגירה אחרות פרט לישראל, אך היא סירבה" משכך, היא חזרה לחאלב, ולמלחמת האזרחים הסורית.

אלא שבגרסה באנגלית מובאת התגובה של הסוכנות היהודית במלואה, ועלה ממנה סיפור שונה בתכלית:

“ It was suggested to her that she apply for a tourist visa at the Israeli consulate in Istanbul and then finalize her status once she entered the country or that she apply for asylum status, but she declined for her own reasons,"

תרגום:

הוצע לה להגיש בקשה לוויזת תיירים בקונסוליה הישראלית באיסטנבול, ולהסדיר את מעמדה לאחר שהיא נכנסה למדינה, או שתבקש מעמד של פליטה, אבל היא סרבה להצעה, וסיבותיה עמה.

יוצא אם כך, שלא נמנע מהאישה להגיע לישראל, אלא רק "לעשות עלייה" על שלל הזכויות הכרוכות בכך. ההבדל מהותי, שכן בניגוד לעולה מהגרסה העברית, לפיה הופקרה האישה לגורלה בחאלב המדממת שבסוריה, מהגרסה באנגלית עולה שהאישה יכולה היתה להצטרף לאמה ולאחותה בישראל, רק במעמד שונה.

 

הוסף תגובה

2 תגובות

  1. גל

    פליטים זה כבר תפוח אדמה לוהט אפילו באירופה. השקר הזה נזנח, ויוחלף במהירה בשקר אנטישמי אחר. שיטת השקר המתחלף ("תקייה") מוכרת מהשמאל לא מאתמול.

    הגב
  2. הצועק לחמורים

    באמת מעניין מה קרה שם: שוקן נרדם בשמירה – או שהתחילו לתרגם לו את המהדורה האנגלית באופן סלקטיבי?

    הגב

תגובה
שם
דוא"ל

15 + 5 =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים