"סיוע הומניטרי לפלסטינים" – מה שלא סיפרו לכם

טל רפאל

הזרמת כספים לחמאס, הפצת תעמולה נאצית, הובלת קמפיין חרם על ישראל, רדיפת קציני צה"ל לצורך מעצר בחו"ל ועוד. מה באמת עושים עם הכסף שמוגדר בידיעה ב'הארץ' כ"סיוע הומניטרי"?

 

%d7%aa%d7%95%d7%9b%d7%a0%d7%99%d7%aa-%d7%94%d7%90%d7%95%d7%9d-2

תוכנית הסיוע שפרסם האו"ם

 

"האו"ם: יש צורך ב-547 מיליון דולר עבור סיוע הומניטרי לפלסטינים ב-2017", בישרה הכותרת ב'הארץ' (2.1.2016).

בידיעה, מאת עמירה הס, נכתב כי האו"ם (משרד האו"ם לתיאום עניינים הומינטריים בשטחים – OCHA) מבקש ממדינות העולם לתרום כסף למימון עתידי של אספקת חירום הומניטרית לפלסטינים, כדי להתמודד עם הבעיות ההומניטריות של הפלסטינים ב-2017. כך נכתב:

547 מיליון הדולרים נחוצים כדי ליישם 243 מיזמי סיוע ותמיכה שיבצעו 95 ארגונים: 47 ארגונים פלסטיניים לא ממשלתיים, 35 ארגונים בינלאומיים לא ממשלתיים ו-13 סוכנויות או"ם

כשירות לציבור, החלטנו לבדוק מיהם אותם ארגוני סיוע הומניטרי, שהאו"ם גובה עבורם את הכספים לצורך תוכנית אספקת החירום עתידית. מדובר ב-95 ארגונים. בחרנו להתייחס לחמישה מהם:

[הדברים שיובאו להלן מתבססים על המידע באתר NGO Monitor. ניתן לקרוא שם על ארגונים אלו בהרחבה, כמו גם על ארגונים נוספים המופיעים ברשימה].

  • ארגון הרווחה האיסלאמי – Islamic Relief Worldwide – IRW – פעילותו של הארגון הוצאה מחוץ לחוק בישראל בשל הזרמת כספים לחמאס. ביוני 2014, הכריז עליו שר הבטחון דאז בוגי יעלון  כ"התאחדות בלתי מותרת" כמשמעותה בתקנות ההגנה. נאמר אז שהארגון הוא חלק ממערך המימון של ארגון החמאס, תומך בו ומסייע לו.
  • מועצת הפליטים הנורבגית – Norwegian Refugee Council –  NRC – מעבירה מליוני שקלים בשנה לצורך לוחמה משפטית בהקשר של הסכסוך הישראלי-פלסטיני. בין השנים 2011 ל-2013 המועצה מימנה 677 תביעות משפטיות. בשנת 2013 העיד עורך דין שעבד בשיתוף עם המועצה כי המועצה פועלת באסטרטגיה שמטרתה "לנסות ולהשתמש בכל אמצעי משפטי אפשרי על מנת לשבש את מערכת המשפט הישראלית ולהוסיף לעומס על בתי המשפט ובית המשפט העליון עד כדי חסימת המערכת".
  •  סיוע רפואי לפלסטינים – Medical Aid for Palestinians – MAP – מייסדת הארגון, ד"ר סווי אנג היא ממחברי  "מכתב פתוח למען תושבי עזה" שפורסם בכתב העת הרפואי "הלנסט" (23 יולי, 2014); המכתב מאשים את ישראל בשימוש בנשק לא חוקי לצורך הריגה מכוונת של אזרחים ובהובלת "מתקפה צבאית על אזרחים בעזה במסווה של ענישת טרוריסטים". מייסדת הארגון אנג, אף הפיצה במייל סרטון שיצר הניאו-נאצי האמריקני דייויד דיוק, מנהיג ה-KKK לשעבר. בתיאור הסרטון בעמוד היו-טיוב של דיוק נכתב: "חשיפה של מטריקס השליטה הציונית בתקשורת, בפוליטיקה ובבנקים ואיך כל חלק במערכת השבטית הזו תומך ומגן על האחר!".
  • קרן הסיוע של העם הנורבגי – Norwegian People’s Aid – NPA – ממובילי קמפיין ה-BDS. הארגון היה שחקן מרכזי בקמפיין שגרם לקרן הפנסיה והממשלתית הנורבגית (GPFG) למשוך את השקעותיה מחברות ישראליות. מעבר לפעילותו בחרם על ישראל, בשנה שעברה מימן הארגון תערוכה של מפות מצוירות בלבנון. ישראל נמחקה לחלוטין מהמפות שהוצגו בתערוכה והוחלפה באופן מלא בפלסטין. ב-2014 השמיע ראש חבר הנאמנים של הארגון פין אריק תורסן, תיאורית קונספירציה לפיה " לפלסטינים אסור להשתמש ברעפים אדומים בגגות בתיהם בגדה המערבית", על מנת להקל על משלחי הפצצות הישראלים "לזהות את בתי הפלסטינים בעת ההפצצה, ולהימנע מלפגוע בבתים יהודים".
  • המרכז הפלסטיני לזכויות אדם – Palestinian Center for Human Rights – PCHR – ממובילי הלוחמה המשפטית נגד ישראל. ניסה להביא למעצרם של ישראלים באנגליה, הולנד, שווייץ, ספרד וניו-זילנד. הארגון הגיש תביעות נזיקין כנגד בכירים ישראלים חברות המקיימים יחסי מסחר עם ישראל בארה"ב. על פי Ngo Monitor, כל התביעות נדחו בשלביהן הראשונים. מייסד ומנהל המרכז הוא ראג’י סוראני. בראיון עם סוראני נכתב שבשנות ה-80 הוא ריצה 3 שנות מאסר בכלא הישראלי לאחר שהורשע בחברות בארגון החזית העממית לשחרור פלסטין. סוראני נכלא 3 פעמים נוספות ב-1985 וב-1986.  בפברואר 2014, בטקס שארגן ארגון החזית העממית לשחרור פלסטין, קיבל סוראני את "פרס הנובל האלטרנטיבי".

זוהי כאמור רק טעימה מהארגונים שמופיעים ברשימה. "סיוע הומניטרי" תמיד נשמע טוב. מדי פעם שווה לבדוק מי עומד מאחוריו.

הוסף תגובה

תגובה
שם
דוא"ל

16 − ten =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים