עדכון: מה אמר האפיפיור לעבאס?

מערכת פרספקטיבה

וגם: כיצד ייתכן שכמעט כל כלי תקשורת בעולם התעסקו עם דברי האפיפיור אבל רק 'ישראל היום' פרסם הכחשה של הוותיקן שלא הופיע בשום מקום אחר?

 

.

פרנציסקוס ועבאס בבית-לחם, 2014 (פלאש 90)

 

במשך שלשת הימים האחרונים כלי תקשורת רבים המשיכו להתעסק במה שאמר או לא אמר האפיפיור למחמוד עבאס בביקורו בוותיקן, כולל כאן ב'פרספקטיבה'. נראה שהתקשורת התחלקה לשני מחנות – אלה שטענו כי האפיפיור כינה את עבאס "מלאך של שלום" (ובניהם הניו יורק טיימס, סוכנות AP ומרבית התקשורת הישראלית), ואלה שטענו כי האפיפיור איחל לעבאס שיהיה "מלאך של שלום" (ובניהם חלק ניכר מהעיתונות האיטלקית).

ההתעסקות בדבריו של האפיפיור – מנהיגם של מילארד קתולים ברחבי העולם – מוכיחה את החשיבות שמיוחסת לכל התבטאות של הכס הקדוש, אולם למרבה הצער, האמת העובדתית נותרה אמורפית. דוברו של  האפיפיור, פרדריקו לומברדי, אמר לסוכנות AFP כי "נכחתי בקהל אולם לא שמעתי את מילותיו המדויקות של האפיפיור", ואילו לשכת העיתונות של הוותיקן לא פרסמה את הציטוט אבל שחררה הצהרה לפיה "הרושם של עידוד המחויבות לשלום היה ברור מאד [בדבריו של האפיפיור]".

בכתבת פולו-אפ הדגיש הניו יורק טיימס כי איטלקית אינה שפת האם של פרנציסקוס, וכי ייתכן שסיבת הבלבול היא מכיוון ששתי האופציות דומות כל כך אחת לשניה – באיטלקית, המילה sie היא "אתה" בהווה, והמילה sia היא "שתהיה" בעתיד. כדי לסבך את העניינים עוד יותר, פרסמה סוכנות AP תיקון לדיווחה המקורי בתוספת צילום וידאו מהאירוע, ועתה היא טוענת כי האפיפיור אמר לעבאס "אתה קצת מלאך של שלום" ("you are a bit an angel of peace"). באופן דומה פורסם באתר הנוצרי American כי שתי העיתונאיות שנכחו בפגישה (מסוכנות AP ומעיתון האייריש טיימס) ושהעבירו לאחר מכן את המידע לשאר כתבי הוותיקן, טענו כי האפיפיור אמר לעבאס שהוא מלאך של שלום, וכי הביטוי "מי ייתן ותהיה מלאך של שלום" הוצג לראשונה על ידי כתבים איטלקים שלא נכחו בפגישה.

לסיכום, האפשרויות הן מגוונות, אולם הנטיה היא כי האפיפיור אכן אמר בצורה כזו או אחרת שעבאס הוא "מלאך של שלום". היחיד שיודע מה נאמר במדויק הוא האפיפיור עצמו.

אם נחזור לרגע לביצה שלנו, ההתפתחויות האחרונות מעלות תמיהה לגבי הדיווח של 'ישראל היום' בנושא. כזכור, ביום ראשון פורסמה ב'ישראל היום' הכחשה של הוותיקן:

בוותיקן מיהרו להכחיש ואמרו כי פרנציסקוס איחל לאבו מאזן שיהיה המלאך שיביא את השלום וכי דבריו הוצאו מהקשרם.

 

ישראל היום

'פרספקטיבה' שמה לב כבר אז כי 'ישראל היום' הוא כלי התקשורת היחידי בעולם שפרסם הכחשה של הוותיקן. ועתה, לאחר שהוותיקן הגיב באופן רשמי (למרות העמימות), ההכחשה היחידאית נראית מוזרה עוד יותר, שכן אף אחד לא טוען כי האפיפיור אמר לעבאס "שיהיה המלאך שיביא את השלום" כפי שצוטט ב'ישראל היום'. במילים אחרות, גם עצם ההכחשה וגם תוכן ההכחשה קיימים אך ורק ב'ישראל היום'.

מעניין לא פחות, בדיווח של 'ישראל היום' על האפיפיור יום לאחר מכן (שני), העיתון לא חזר על הסקופ העולמי (כלומר, על ההכחשה) מהיום הקודם:

pope1

 

אז האם 'ישראל היום' קיבלו הכחשה או לא קיבלו הכחשה מהוותיקן? אם כן, מדוע לא שבו על ההכחשה למחרת? וגם: הכיצד ההכחשה כוללת ניסוח של דבריו של פרנציסקוס שלא קיים בשום מקום אחר?

'ישראל היום' בתגובה: "מסרבים להתייחס".

 

הוסף תגובה

תגובה אחת

תגובה
שם
דוא"ל

seventeen + 5 =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים