עמירה הס וחמישה עשר הרוגי המלכות

חנן עמיאור

שוב מניחה עמירה הס על אותה סקאלה מוסרית חיילים ישראלים ומחבלים פלסטינים

במאמרה מראשית השבוע ("הקזינו של טוני בלייר והרשות הפלסטינית", 'הארץ', 29.9), קובעת עיתונאית 'הארץ' עמירה הס, שלנוכח מחאת השר יובל שטייניץ על כך שהנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, סירב לגנות את "הרג" החיילים גל קובי ותומר חזן (אחד נחטף ונרצח, ואחד נורה למוות על ידי צלף פלסטיני), "הולם" היה מצד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לגנות אף הוא, בעברית ובאנגלית, את הריגתם השנה של…

וכאן מגוללת הס חמישה עשר שמות של פלסטינים, שאת הריגתם, כאמור, "הולם" היה מצד ראש הממשלה לגנות.

מי הם אותם חמישה עשר הרוגי מלכות, שהריגתם ראויה לגינוי? פירוט נסיבות מותו של כל אחד מהם (למעט שם אחד שלא נמצא, לא לחייו ולא למותו, כל תיעוד), בשורות הבאות. למי שמבקש תמצית, הרי היא זו: רובם, למעט שניים, נהרגו בעת שנטלו חלק פעיל בהתקפות מסכנות חיים על חיילי צה"ל, יידו בהם סלעים ואבנים, השליכו עליהם מטעני נפץ, רימונים מאולתרים, מזרונים בוערים ובקבוקי תבערה, וירו עליהם אש חיה. אחד נהרג כשניסה לפרוץ את גדר ההפרדה באזור מרובה התרעות על חדירה למטרות טרור, ואחת, ההרוגה היחידה, בעת שעמדה בסמוך להפרת סדר חריגה בחומרתה, במהלכה הושלכו לעבר כוחות צה"ל ולעבר מכוניות אזרחיות ישראליות אבנים ובקבוקי תבערה.

אֵלֶּה אֶזְכְּרָה וְנַפְשִׁי עָלַי אֶשְׁפְּכָה*:

עודיי דראוויש – נורה במהלך ניסיון הסתננות לישראל באזור מרובה התרעות טרור בדרום הר חברון.

סמיר עווד – נורה בעת יידוי אבנים על כוח צה"ל בעת הפרת סדר אלימה בסמוך לגדר ההפרדה ליד רמאללה.

סלאח אל עמארין – נטל חלק ביידוי אבנים ומטען חבלה על קבר רחל ועל כוחות צה"ל סמוך לבית לחם.

לובנה אל חנש – עמדה בסמוך להתקהלות ולהפרת סדר חריגה בחומרתה במחנה הפליטים אל ערוב, במסגרתה הושלכו לעבר כוחות צה"ל ולעבר מכוניות בכביש 60 בקבוקי תבערה ואבנים.

מוחמד עספור – נפגע מאמצעי לפיזור הפגנות לאחר שהשתתף בהפגנה אלימה ויידה אבנים בכוחות צה"ל.

מחמוד אל טיטי– פעיל חמאס מוכר ואסיר בטחוני משוחרר שנורה בעת שנטל חלק בניסיון לינץ' בחיילי צה"ל במחנה הפליטים אל פוואר. בתקרית זו נקלעו למצוקה חיילים שרדפו אחר מיידה בקבוק תבערה על מכוניות אזרחיות, בעת שפלסטינים, וביניהם אל טיטי, רגמו אותם במטר כבד ומסכן חיים של אבנים.

עאמר נאסר ונאג'י אל בלביסי – שני מחבלים שנהרגו לאחר שתקפו מגדל שמירה צה"לי  בכמה בקבוקי תבערה.

מועטז שראוונה – תקף ג'יפ צבאי במסגרת הפרות סדר, טיפס עליו ויידה בו וביושביו סלעים מטווח אפס.

מג'ד אבו שהלאת – אין עליו או על נסיבות מותו כל מידע.

רובין זאייד, יונס ג'חג'וח, ג'יהאד אסלאן – נורו ונהרגו במהלך התקפה אלימה על כוחות צה"ל שעצרו מבוקש במחנה הפליטים קלנדיה, במסגרתה נורתה לעבר הכוח אש חיה שסימני קליעיה נותרו על כלי הרכב של הכוח, והושלכו לעברו בקבוקי תבערה, מזרונים בוערים, סלעים, בלוקים אבנים ועוד. מהתחקיר עולה כי שלושת ההרוגים, נפגעו מאש שירו החיילים המותקפים לעבר מסיתים מרכזיים שסיכנו את הכוחות ולא נרתעו מירי אזהרה.

כרים סביח – שותף לקבוצת מחבלים שניהלה קרב עם חיילי צה"ל שבאו לעצור מבוקש במחנה הפליטים בג'נין, קרב שבמסגרתו ירו המחבלים, וביניהם סביח, אש חיה לעבר החיילים, ויידו בהם מטעני נפץ ורימונים מאולתרים. סביח נהרג במסגרת השבת אש למקורות ירי.

* מתוך הקינה על עשרת חכמי המשנה, הרוגי המלכות.

 

הוסף תגובה

תגובה
שם
דוא"ל

five × 1 =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים