ערד ניר מטעה את דני קושמרו בשידור, אנחנו מתערבים בדיון

חנן עמיאור

עורך חדשות החוץ של חדשות 2 ביקש להבהיר במהדורה המרכזית אתמול, כי תנועת ה-BDS מבקשת בסך הכל "לסיים את הכיבוש ולהפסיק בהפרות זכויות אדם" כי "זה מה שהם אומרים". אבל מה שהם אומרים, מר ניר, הוא משהו אחר לגמרי

 

כרזה טיפוסית של תנועת ה-BDS

כרזה טיפוסית של תנועת ה-BDS

 

חילופי הדברים שהתנהלו בפתח מהדורת החדשות של ערוץ 2 בערב ה-2.6 (כאן, בדקה 2:25) בין המגיש דני קושמרו לעורך חדשות החוץ ערד ניר היו כל כך מעניינים וחשובים, שאין ברירה אלא להתערב בהם.

אגב דיון על החלטת ארגון הגג של אגודות הסטודנטים הבריטיות להחרים את ישראל, מתאר ערד ניר באוזני קושמרו מיהי בדיוק אותה תנועת BDS המובילה את החרם על ישראל. כך זה נשמע:

ניר: מה זה התנועה הזו (BDS, ח"ע), זו תנועה שקוראת להפעיל על ישראל לחץ אזרחי באמצעות חרמות כאלה ואחרים, לסיים את הכיבוש ולהפסיק בהפרות זכויות אדם. זאת התנועה הזאת, זה מה שהם אומרים.

קושמרו: יש טענה שה-BDS הוא בכלל נגד ישראל אבל לא נפתח את הויכוח הזה כאן.

ניר: זה מה שהם טוענים כרגע.

זה מה שהם טוענים כרגע? אם כך אומר עורך חדשות החוץ לצופי ערוץ 2, אולי בכל זאת כדאי שנפתח את הויכוח הזה כאן.

באתר הרשמי של תנועת ה-BDS, כתוב בבירור מיהם החתומים על הקריאה לחרם: שלושת חלקיו של העם הפלסטיני – הפליטים בפזורה, הפלסטינים תחת הכיבוש בגדה המערבית והפלסטינים המופלים בתוך שטחי מדינת ישראל (ערבים ישראלים).

ולמה חתומות שלוש קבוצות פלסטיניות אלה על הקריאה לחרם? כיוון שהן מייצגות את שלוש המטרות המרכזיות של תנועת החרם, שמופיעות בנוסח הרשמי של הקריאה לחרם, הקובע כך:

יש לקיים את אמצעי הענישה הלא אלימים שהוזכרו עד שישראל תקיים את מחויבותה להכיר בזכות הבלתי ניתנת להעברה של העם הפלסטיני להגדרה עצמית, ותציית לעקרונות החוק הבינלאומי במלואם על ידי:

– סיום הכיבוש והקולוניזציה של כל האדמות הערביות ופירוק החומה.

– הכרה בזכויות הבסיסיות של האזרחים הערבים-פלסטינים החיים בישראל לשוויון מלא.

– כיבוד, הגנה וקידום זכויותיהם של הפליטים הפלסטינים לשוב לבתיהם ולרכושם כפי שעוגן בהחלטה 194 של ארגון האומות המאוחדות.

החלטה 194, למי ששכח, קוראת לישראל לקבל את זכות השיבה במובנה המרחיב ביותר. נוסחה המדויק:

הפליטים אשר שואפים לחזור לבתיהם ולחיות בשלום עם שכניהם, יורשו לעשות כן, בזמן המוקדם המעשי ביותר.

BDS, מר ערד ניר, אינו נגד הכיבוש, אלא נגד ישראל עצמה. ומי שאומר זאת באופן הברור והנחרץ ביותר הוא עומאר ברגותי, ממייסדי תנועת החרם וראשיה, שנשאל בראיון האם החרם על ישראל הוא בגלל כיבושיה בשנת 1967, והאם ייפסק לאחר שתיסוג ישראל, וענה תשובה ישירה וברורה:

אם הכיבוש יסתיים, האם בכך תסתיים מטרת החרם? לא, כי הפלסטינים אינם סובלים מכיבוש בלבד… אלא משלילת הזכות לשוב הביתה. רוב הפלסטינים הם פליטים החיים בגלות ונשללת מהם הזכות לשוב לבתיהם ולארצם… ישראל, במדיניות האפרטהייד הוותיקה שלה, מתעקשת על קיום רוב יהודי בארץ הזאת, ולכן לאחר טיהור אתני ברוב הפלסטיני ב-1948 כדי להקים את מה שהיום היא מדינת ישראל, היא מסרבת לאפשר להם לחזור…

לא, מר ניר. ברגותי אינו מדבר על הכיבוש הישראלי ביהודה ושומרון, אלא על הכיבוש הישראלי בחיפה, ירושלים ויפו.

ובקולו שלו:

 

 

הוסף תגובה

תגובה אחת

תגובה
שם
דוא"ל

3 + 3 =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים