ערוץ 10 מסכסך

חנן עמיאור

logo_chanel10

ביום רביעי האחרון, 3.9, נערך בוועדת הכספים של הכנסת דיון סוער בנושא חוק מע"מ 0, אותו מקדם שר האוצר יאיר לפיד. חברי הועדה מהאופוזיציה, שרצו להביך את הממשלה ולפוצץ את הדיון, הזמינו אליו את תושבי הדרום, הנאנקים תחת הלחץ הכלכלי שגרמו מטחי הרקטות והמבצע הצבאי בקיץ. הם אכן פוצצו את הדיון ונכנסו לכל העיתונים.

אין מחלוקת על כך שהתפרצות של תושבי הדרום בוועדת הכספים והעלאת שוועתם הכנה, אכן ראויה לסיקור. אבל על מי בדיוק הם כועסים? ועל מי רוצה ערוץ 10 שנחשוב שהם כועסים?

עיתון 'הארץ דה מרקר' מתאר את פיצוץ הדיון בענייניות, תוך ציטוט יו"ר הועדה ח"כ ניסן סלומינסקי ("השתלטות ביריונית של האופוזיציה על הדיון"), ח"כ אראל מרגלית מהאופוזיציה ("לפיד מהתקשורת, לא מבין כלכלה"), וח"כ ליצמן (אופוזיציה), שטוען שח"כ מהקואליציה איים עליו. בגוף הכתבה הדגיש העיתון את טענות התושבים לפיהן החוק הוא "חלמאות וטמטום", וכן את תלונתם על כך שגבו מהם מסים בחודשיים האחרונים. כעס התושבים אם כך, מופנה ללפיד, יוזם החוק, ולממשלה.

הארץ דה מרקר', 4.9

הארץ דה מרקר', 4.9

 

עיתון 'ידיעות אחרונות', גם בכיתוב תמונה בעמוד 6 בחדשות וגם בהרחבה במוסף הכלכלי 'ממון', מתאר אף הוא בענייניות את פיצוץ הדיון, תוך שהוא ממקד אותו בטענת תושבי עוטף עזה, לפיה חוק מע"מ 0 "ישדוד את הקופה הציבורית בעוד הדרום נלחם על חייו". גם כאן – כעס התושבים מופנה בעיקר כלפי יוזם החוק לפיד ובהכללה כלפי הממשלה. 

 

'ידיעות אחרונות', 4.9

'ידיעות אחרונות', 4.9

 

גם בעיתון 'מעריב' סוקר פיצוץ הדיון בענייניות. לפי 'מעריב' הדיון פוצץ לאחר שתושבי הדרום דרשו לעסוק במצוקותיהם ולא בקידום החוק של לפיד. הכעס – על הממשלה.

 

מעריב', 4.9

'מעריב', 4.9

 

הכתבה שהוקדשה לעניין בחדשות ערוץ 2, אף היא עניינית. בכתבה המתארת את פיצוץ הדיון, מצולמים ארבעה דוברים מטעם תושבי עוטף עזה, הזועקים את זעקתם: הראשון קובל על כך ש"10 שנים אין פתרונות", שני מתריע ש"לא יהיה עורף חזק ללא איתנות כלכלית," שלישי אומר "העיר קורסת ואתם מדברים על 0 אחוז מע"מ" ואחרונה אומרת "אני לא מסכנה אבל העסק שלי קורס." היעד לכעס התושבים – הממשלה.

עד כאן לא מעניין. מה כן מעניין? מעניין הדיווח של חדשות 10 על פיצוץ הדיון (כאן בדקה 23:03). מסתבר שבחדשות 10 רוצים שהצופים יחשבו אחרת. המגישה, תמר איש שלום, פותחת את הדיווח במילים "בכנסת הופסק היום הדיון בוועדת הכספים על חוק מע"מ 0". איש שלום משתתקת ועל המסך מופיע תושב עוטף עזה בחדר הועדה, כשהוא צועק לעבר סלומינסקי "לא יכול להעביר 43 מיליון שקל להתנחלויות ככה ולא לעוטף עזה. זה בושה! זה כל פעם חוזר על עצמו! כשלא יורים, אין כסף, להתנחלויות יש כסף."

אחר כך, כשכבר ברור לצופים שהדיון פוצץ וברור לגמרי גם מדוע, ומי אשם במצוקת תושבי הדרום, מוסיפה המגישה עוד הערה, לפיה תקפו התושבים בצעקות את חברי הועדה "ובראשם את ח"כ סלומינסקי," (כידוע – איש מפלגת הבית היהודי) ועוד הערה, מאת הכתב הפוליטי נדב פרי, לפיה "התושבים דרשו שהועדה תדון במצוקה הכלכלית שאליה נקלעו". וזהו. נגמר הדיווח.

כל צרכני התקשורת בישראל הבינו שהדיון פוצץ בגלל טענות תושבי הדרום נגד טיפול האוצר במצוקה הכלכלית שאליה נקלעו. במערכת חדשות 10, מתברר, רצו לספר סיפור אחר לגמרי. מעניין מה חושבים קוראי שורות אלה הגרים בדרום, על האופן בו הוצגה בחדשות 10 מחאתם בועדת הכספים, ביום רביעי האחרון.

 

תגיות
הוסף תגובה

תגובה
שם
דוא"ל

4 × 2 =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים