"צעירים אמיצים" חופרים מנהרות ל"הצלת כלכלת עזה"

אדם לביק

כך, בקיטש רגשני עד כדי גיחוך, מפאר עיתון הדיילי מירור הבריטי את העסקתם בכפייה של ילדים עזתים בחפירת מנהרות טרור. גיבוב כזה של הטעיות, הסתרות ושקרים בוטים, לא ראינו כבר הרבה זמן

 

 

 

בשבוע שעבר פירסם העיתון הבריטי ה "דיילי מירור" כתבה מצולמת על "ילדי המנהרות" של עזה, "צעירים אמיצים", שמסייעים, כך נאמר לנו, לשמור על הכלכלה ברצועה.

זהו אחד מאותם מקרים שבהם אנחנו לא יודעים אפילו איפה להתחיל:

ראשית, מרוב התפעלות מגבורתם של "ילדי המנהרות" הכתב, טום הוואל, מתעלם לחלוטין מהמטרה העיקרית של המנהרות הללו: טרור החמאס, הן כלפי אזרחי סיני המצרית והן כלפי אזרחי ישראל.

שנית, הוא מתאר  את שימוש הבלתי חוקי בילדים כמעשה אצילי והירואי, במקום לתאר אותו כפשוטו: ניצול ציני של ילדים צעירים בידי ארגון טרור.

שלישית, בסיפור הזה יש בעיה כרונולוגית. בשנים 2013 ו-2014 סגרה מצרים חלק נכבד מהתעלות הללו, כאשר הציפה אותן במי-ים, במטרה למוטט את מנהרות ההברחה בתגובה לפיגועי טרור בתוך מצרים. בחיפוש שערכנו ברשת, גילינו שסדרת התמונות המופיעה בכתבה, שהוצגה כחדשה, פורסמה כבר ב-2013.

למעשה, אחת מהתמונות לוותה בכיתוב מדויק שפורסם ב-2013 בכתבה של סוכנות הידיעות 'רויטרס'.

The network of tunnels is a vital lifeline for Gaza, bringing in an estimated 30 percent of all goods that reach the enclave and circumventing a blockade imposed by Israel for more than seven years.

(תרגום: רשת המנהרות מהווה קו חיים חיוני עבור עזה, היא מובילה כ-30 אחוז מהסחורה המגיעה למובלעת, ועוקפת את המצור שמטילה ישראל זה למעלה מ-7 שנים)

כיוון שחלפו יותר מ-7 שנים מאז מה שמכונה "המצור על עזה", כל שנותר ל'דיילי מירור' הוא להשמיט את אלמנט הזמן, וכבמטה כקסם להפוך את הסיפור הישן לסיפור עדכני.

אנחנו מתקשים להחליט מה יותר גרוע: העובדה שכל היבט הטרור של מנהרות עזה הושמט, ההשגבה של ניצול הילדים, או השימוש הבלתי אתי בתמונות מלפני 4 שנים והצגתן כעכשוויות.

UK Media Watch, עמותת האחות של פרספקטיבה יצרה קשר עם ה'דיילי מירור' ועם הכתב. עד כה טרם נתקבלה תגובתם. [עדכון, 26.9.2017: בעקבות הפנייה, המאמר הוסר].

 

המאמר הוא עיבוד ותרגום למאמרו של אדם לביק ב-UK Media Watch

הוסף תגובה

תגובה אחת

תגובה
שם
דוא"ל

5 × two =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים