קצת 'פרספקטיבה' על החלטת אונסק"ו

גדעון שביב

מאחורי החלטת אונסק"ו באשר להר הבית, עומד מסמך רקע רצוף שקרים שהגישו לוועדה הפלסטינים והירדנים. לפניכם מיטב השיר (כלומר כזבו)

 

%e2%80%8f%e2%80%8f%d7%9c%d7%9b%d7%99%d7%93%d7%94

 

התקשורת עוסקת בהרחבה בהחלטת ועדת המורשת העולמית של ארגון התרבות, החינוך והמדע של האו"ם (אונסק"ו) בנוגע לירושלים, החלטה שנייה בה בוחרת הסוכנות להתעלם מהזיקה היהודית לירושלים ולהר הבית.

מה שנותר בצל הוא הרקע לגיבוש ההחלטה – המסמך אותו הגישו הפלסטינים וירדן לועדת המורשת העולמית. ובו מפורטות טענותיהם בנוגע להפרות ישראליות באתר הר הבית והעיר העתיקה בירושלים, אתרים אשר בעבר הוכרזו כאתרי מורשת בינ"ל (לבקשת ירדן).

המסמך מבהיר כבר בהתחלה שמתחם  "חראם א-שריף" – מסגד אל אקצא, כולל גם את הכותל. למען הסר  ספק, הוסיפו גם את התמונה הנ"ל עם קווים בתלת מימד.

unesco1

גבולות הר הבית, מתוך המסמך.

 

לאחר מכן, מפרט המסמך את ה"סטטוס קוו" אשר היה קיים בהר הבית לפני שנת 2000, המופר לטענתם בידי ישראל. לטענת מחברי המסמך שהוגש לאונסק"ו כרקע לקבלת ההחלטה, על פי אותו סטטוס קוו יש צורך באישור בכתב של הואקף לעליית מי שאינם יהודים למתחם, וכן איסור על עלייה של קבוצות יהודיות מעל חמישה אנשים.

אומנם נכון שנאסר על יהודים להתפלל בהר, אבל בסטטוס קוו אין כל הגבלה על עליית יהודים להר. להיפך. נקבע בו בפירוש שהואקף אומנם ינהל את המתחם, אולם ליהודים יותר לעלות לבקר בו ללא כל הגבלה (למעט, כאמור, תפילה, לשם כך הועיד משה דיין, מנסח הסטטוס קוו, את מתחם הכותל)

עד כאן הרקע ההיסטורי במסמך, ומכאן לרשימת הטענות הפלסטיניות/ירדניות כלפי ישראל (רשימה חלקית ומקוצרת, של הטענות היותר הזויות):

 • עלייה של אלפי "קיצונים" (Extremists) יהודים למתחם הר הבית בשנים 2014-2015. ככל הנראה כל יהודי העולה להר הבית נחשב לקיצוני.
 • עליית יהודים יחפים להר הבית, בצורה "של התגרות סימבולית כלפי מוסלמים המראה כי 'היהודים האלה הם בתוך המקום הקדוש שלהם'":

  "היהודים האלה"

  "היהודים האלה"

 • פגיעה חמורה במתחם המסגד מיום 13.9.2015, אשר נזקיה נעמדים בכ-700 אלף דולר.

להזכירכם, כך נראה הר הבית באותו יום, בעת שהתפרעו בו עשרות ערבים, זרקו נפצים על הכוחות והתבצרו בתוך המסגד, ממנו המשיכו לזרוק אבנים (וכל הבא ליד) על הכוחות הישראלים (הסרטון מאתר ה'ניו יורק טיימס'):

 

 

 • "היהוד" של האיזור הסובב את המתחם על ידי הצבת שלטים המשתמשים בשמות היהודים לאתרים (כמובן שהשמות מופיעים גם בערבית):
unesco5

"יהוד" על ידי הצבת שלטים

 

 • ההטמנה של יותר מ-5000 קברי יהודים מזויפים בסמוך לכותלי הר הבית, בין היתר בהר ציון והר הזיתים:
דוגמאות מתוך המסמך לקברים יהודיים מזוייפים.

דוגמאות מתוך המסמך לקברים יהודיים מזויפים.

 

המסמך מכיל עוד עשרות טענות כלפי ישראל בנוגע לבנייה בעיר העתיקה ובצמוד לה. בהגזמה קלה ניתן להגיד כי כל בנייה יהודית בעיר העתיקה (הכוללת מזוזות) זוכה לאזכור וגינוי. בטעות גסה כותבי המסמך מתבלבלים בין ברוך גולדשטיין אשר ביצע את הטבח במערת המכפלה, ובין הרב מרדכי גולדסטיין שהקים ישיבה לחוזרים בתשובה בהר ציון. כנראה  כל הגולדסטיינים נראים להם אותו דבר:

unesco7

הגולדסטינים האלה

 

הוסף תגובה

2 תגובות

 1. אבשלום

  לא יודעים להבדיל בין גולדשטיינים, וגם לא לספור. ברוך גולדשטיין רצח במערת המכפלה 29 מתפללים, ולא 34.

  הגב
 2. מישהו

  גם מבחינת רבים בשמאל מי שעולה להר הבית הוא יהודי קיצוניץ הערבים הרי לא יכולים לחשוב על דרבים כאלו בעצמם…

  הגב

תגובה
שם
דוא"ל

20 + 13 =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים