שובם של הילדים הפלסטינים בכלובים

ישי גולדפלם


למרות שכבר הוכח שמדובר בכזב, ולמרות שכל מי שכתב על העניין כבר התנצל, הבהיר ותיקן את הטעות, העלילה על החזקתם של ילדים פלסטינים בכלובים עושה קאמבק בדו"ח של ממשלת בריטניה

כלא של החמאס בעזה (אילוסטרציה: פלאש 90)

בראשית 2014 יצאו כמה כלי תקשורת בכותרות לפיהן ישראל מתעללת בילדים פלסטינים על ידי כליאתם בכלובי ברזל תחת כיפת השמים. תוך זמן קצר הראתה 'פרספקטיבה' כי הסיפור כולו היה שגוי מיסודו והתבסס אי הבנת הנקרא. מדובר היה ברצף של טעויות שמקורן בהודעה לתקשורת של הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל והמשכן בציטוטים שגוייםבתקשורת הישראליתוהבינלאומית.

בעקבות הפניות של 'פרספקטיבה'  לוועד הציבורי נגד עינויים, לג'רוזלם פוסט, לאינדפנדנט הבריטי ולעיתון 'הארץ', תיקנו כולם את פרסומיהם והבהירו כי המידע המקורי היה שגוי.

הג'רוזלם פוסט היה העיתון היחיד שסרב לתקן את הדיווח, עד שתכנית תחקירים אוסטרלית השתמשה בו במסגרת כתבה ששידרה על יחס ישראל לקטינים פלסטינים, בו נטען בין היתר שחוקרים ישראליים תלו ילדים פלסטינים על צלב. או אז כנראה הבינו עורכי הפוסט את הבעייתיות בפרסום מידע שגוי והואילו לפרסם הבהרה בשפה רפה למדי.

והנה שוב, מסתבר שהשקר ממשיך להיות מופץ בעולם, והפעם בחסות הממשלה הבריטית, לא פחות. באפריל השנה פרסמה ממשלת בריטניה את הדו"ח השנתי שלה בנושא "זכויות אדם ודמוקרטיה". בקטגוריה של ישראל, תחת הכותרת "עינויים", נכתב:

 

In December, the NGO Public Committee Against Torture in Israel reported that, following arrest, Palestinian child detainees were being held outside in iron cages for hours overnight. Justice Minister Tzipi Livni has publicly confirmed that, on hearing the reports, she immediately instructed the Israeli Prison Service to stop this practice

 

תרגום: 

בדצמבר, עמותת הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל דיווחה כי, לאחר מעצרם, ילדים עצירים פלסטינים הוחזקו בכלובי ברזל למשך שעות בלילות. שרת המשפטים ציפי לבני אישרה  בפומבי כי לאחר ששמעה את הדיווחים, היא הורתה מיידית לשירות בתי הסוהר להפסיק את הנוהל.

וכך, למרות שכל מי שאי-פעם פרסם מידע כלשהו בעניין הזה הכחיש, תיקן או הבהיר את הטעות, השקר כנגד ישראל מופץ כעת בידי הממשלה הבריטית. 'פרספקטיבה' ועמותות האחות שלה הפועלות בבריטניה, פנו למשרד החוץ הבריטי בבקשה לפרסם תיקון. עדכונים בהמשך.

הוסף תגובה

תגובה
שם
דוא"ל

5 − 4 =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים