תנועת החרם:1, 'ישראל היום' ו'הארץ':0

גדעון שביב

סיבוב תעמולתי יפה עשתה תנועת ה BDS על גבם של העיתונים 'ישראל היום' ו'הארץ'. כל צד ילמד מהפרשה את לקחיו

 

לכידה

פשיטת השייטת על המאווי מרמרה. הוצאו צווי מעצר?

 

הנה סיפור בשלוש מערכות:

במערכה הראשונה, באדיבות העיתון 'ישראל היום', מדווחת משטרת דרום אפריקה על הוצאת צווי מעצר לבכירי צה"ל בעקבות אירועי המרמרה: (דרום אפריקה: צווי מעצר נגד בכירים בצה"ל" 17.11):

דרום אפריקה הוציאה צווי מעצר נגד ארבעה מפקדים ומפקדים לשעבר בצה"ל בשל פרשת ההשתלטות על האונייה הטורקית מרמרה בשנת 2010…

בהודעה שפירסמה מנהלת יחידת חקירת הפשעים הקשים בדרום אפריקה נמסר כי במידה ומי מהאישים יגיע למדינה הוא יעצר מיד עם כניסתו. המנהלת הודיעה כי צווי המעצר הועברו אל ביקורת הגבולות כבר בחודש ספטמבר.

במערכה השניה, באדיבות עיתון 'הארץ' ("דרום אפריקה הוציאה צווי מעצר נגד אשכנזי ובכירים נוספים שהיו מעורבים בפשיטה על המרמרה", 17.11) כבר מוטל ספק משמעותי, הנובע מהמקור לידיעה, שאינו משטרת דרום אפריקה, אלא תנועת ה BDS, שבעבר כבר נתפסה בהפרזות ובבדיות:

 משטרת דרום אפריקה הוציאה צווי מעצר לארבעה בכירים לשעבר בצה"ל, בעקבות מעורבותם באירועי המרמרה ב-2010, כך הודיעה הערב (שלישי) תנועת BDS המקומית.

המערכה השלישית, האפילוג אם תרצו, מובא באדיבות אתר ynet (וכן אתרים נוספים) והוא סותם את הגולל על הברווז העיתונאי, באמצעות הכחשה גורפת של משטרת דר' אפריקה:

חמש שנים וחצי אחרי, עדיין מורגשים הדי ההשתלטות על אוניית המרמרה : משטרת דרום אפריקה הכחישה היום (ג') ידיעות שפורסמו ולפיהן הוציאה צווי מעצר נגד ארבעה קצינים בכירים לשעבר בצה"ל …דובר המשטרה במדינה, האנגוואני מולאודזי, אמר: "אין בכך כל אמת. שום צווי מעצר לא הוצאו עבור אף אחד מהשמות הללו".

באתר 'הארץ'באנגלית  (אך משום מה, טרם באתר בעברית) הוסיפו לידיעה עדכון לפיו גם ארגון ה-BDS, שפרסם את הידיעה המקורית, חזר בו והסביר כי מדובר בצווי מעצר שהוצאו בטורקיה.

את אליפות הברווז, אם כן, לוקח הפעם 'ישראל היום' שכה מיהר עם פרסום הידיעה הדרמטית, עד שבחר לוותר אפילו על ההסתייגות המתבקשת, שלא לדבר על הצלבה ראשונית עם משטרת דרום אפריקה, לה יוחסה ההחלטה. גם 'הארץ', שייחס את הידיעה למקורה הנכון – תנועת ה BDS, היה חוסך מעצמו את המבוכה, לו היה מוודא את העניין עם המשטרה הדרום אפריקנית, טרם שהפריח לחלל את ברווזו.

 

הוסף תגובה

תגובה אחת

תגובה
שם
דוא"ל

1 × 4 =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים