איך קוראים לגבעה הזו, מעל הכותל?  

הפלסטינים ממשיכים במאבקם בהיסטוריה. כעת הם הוציאו הודעה לעיתונות המביעה דאגה מהשימוש במונח "הר הבית". על הדרך הם גם זרקו 200 שנות היסטוריה לפח

כתובת בעברית מהר הבית (מאה ראשונה לספירה)

 

איך אמורה להיקרא בדיווחי התקשורת, הגבעה המתנשאת מעל לכותל המערבי בירושלים: "מתחם מסגד אל אקצה" – Al-Aqsa Mosque Compound, או "הר הבית" – Temple Mount?

אל השאלה הזו בדיוק נדרשה הרשות הפלסטינית, וכמובן שיש לה תשובה ברורה. יתכן שבמשך הזמן תחדל התקשורת הבינלאומית (ושמא בעקבותיה גם חלקים מסוימים מהתקשורת הישראלית), לקרוא למקום 'הר הבית', ותחת זאת תתחיל לכנות את המקום 'מתחם אל-אקצה'. אם זה יקרה, הסיבה לכך, ככל הנראה, תהיה נכונות התקשורת לציית להוראה רשמית מפורשת שקיבלה ממשרד ההסברה הפלסטיני, הדורש להימנע מהשימוש במונח היהודי ה"בלתי מדויק".

במסגרת ההודעה בה מובעת "דאגה" מהשימוש במונח "הר הבית", נכתב:

Sacred to approximately 1.6 billion Muslims around the world, and a symbol for all Palestinians, the Mosque has been under exclusive Muslim sovereignty and control since the construction of the Dome of the Rock in 692 CE. As such, any entrance to the Al Aqsa Mosque must be agreed and coordinated by the Muslim Waqf.

תרגום:

המסגד, המקודש לכ-1.6 מיליארד מוסלמים ברחבי העולם, והמהווה סמל לכל הפלסטינים, מצוי תחת ריבונות מוסלמית בלעדית מאז בניית כיפת הסלע ב-692 לספירה. כיוצא מזה, כל כניסה למסגד אל-אקצה חייבת להיות מוסכמת על ומתואמת עם הוואקף המוסלמי.

בהמשך ההודעה טוענת הרשות שממשלת ישראל נכשלה מלעצור "מתנחלים קיצונים" מלהיכנס למסגד, כניסה אותה הם מגדירים כאקט ישראלי אלים כנגד בעלות הוואקף על המתחם, והפרת מחויבות ישראל, ככוח כובש, לשמור על הסדר הציבורי במקום.

מה מכל זה נכון?

ראשית, באופן אופייני למדי לרשות הפלסטינית, הם החליטו למחוק כ-200 שנות היסטוריה, כש"שכחו" את התקופה הצלבנית – קרוב ל 200 שנות כיבוש צלבני-נוצרי של הארץ, כולל שנים רבות בהר הבית וכולל הסבת המבנים בהר לכנסיות. בכך הם מנסים לזרוק גם את ההיסטוריה הנוצרית של ירושלים לפח, בדיוק כפי שהם עושים כבר זמן רב עם ההיסטוריה היהודית.

שנית, הם טוענים כי "כניסת מתנחלים קיצונים למסגד" היא אקט ישראלי אלים והפרת מחויבותה של ישראל, ככוח הכובש במקום, לשמור על הסדר הציבורי. מכיוון שידוע שהמבקרים היהודים בהר מנועים מלהיכנס למסגד עצמו, הפלסטינים, למעשה, טוענים שעצם עליית יהודים לביקורים ביתר שטח ההר, היא הפרה של הסטטוס קוו.

אלא שעצם הטענה המובאת בפנייתה לתקשורת העולמית, היא היא הפרה של הסטטוס קוו. וזאת מכיוון שלפי הסטטוס קוו שקבע משה דיין בימים שלאחר מלחמת ששת הימים, אומנם אסור ליהודים לעלות להתפלל בהר הבית (לשם כך הועיד דיין את מתחם הכותל), אולם הגדרת היסוד של הסטטוס קוו היתה שיהודים יוכלו לעלות לבקר בהר ללא כל הגבלה. גם יהודה גליק, כידוע, לא קרא ליהודים להפר את הסטטוס קוו ולהתפלל על ההר, אלא רק לבקר בו.

הסטטוס קוו הציג מעין שיווי משקל פנימי: ניהול המתחם יהיה באחריות הוואקף, אולם תחת ניהולו חייבת להישמר זכות היהודים לעלות לבקר בהר ללא כל הגבלה. נותר רק להרהר מה היה חושב לעצמו משה דיין, לו היה יוצא השבוע מתוך קברו בנהלל, צועד לירושלים, מתפלל בכותל לעילוי נשמת עצמו ואז מנסה לעלות לבקר בהר.

 

למאמר זה התפרסמו 2 תגובות
Loading Gif... לפתיחת כל התגובות
 1. דרוש פה תיקון – אינני זוכר אם יהודה גליק אכן קורא ליהודים להתפלל בהר הבית אבל לרמוז כאילו זו איננה עמדתו, זה מטעה. יהודה גליק נלחם על זכותם של יהודים להתפלל בהר הבית. הטעיתם ועליכם לתקן

 2. כשלחמתי במלחמת ששת הימים , הייתי צלף במחלקת הצלפים של חטיבת ירושלים. אנו נכנסנו לעיר העתיקה דרך שער האשפות ושם פגשנו את הצנחנים אשר נכנסו משער האריות. עלינו להר הבית אשר שימש את הירדנים כמתחם צבאי לכל דבר, מצאתי אופנוע צבאי ירדני התנעתי אותו ועשיתי סיבובי ניצחון סביב לכיפת הסלע למרה זה מחאו החיילים כפיים בהתלהבות. למותר לציין שמקום בית המקדש ירושלים והר הבית לא מוזכרים אפילו ברמז בקוראן.
  כאשר נחרב הבית השני על מנת להחריב ביסודיות את כל שרידי הבית השני, מוטטו הרומאים את החלקים העליונים של חומות התמך של הר הבית.
  כך היו מונחים מתחת לקרקע משנת 70לספירהואף השתמרו היטב כל היסודות של ארבעת צדדיו של הר הבית.כל זה קרה במאה הראשונה לספירה. מאז עם ישראל ניסה לחזור למקום המקדש ונדחק החוצה אל מחוץ לירושלים בידי אויבים שונים שהתנכלו לעמנו במשך ההיסטוריה ואף ניסו להשמידנו.אפשר להזכיר למי שמעוניין ש״הרצחתה וגם ירשתה״ שהתייחס למעשה הנבלה של איזבל ואחאב שרצחו את נבות היזרעאלי כשחמדו את כרמו היפה!כך קרה לעמנו שנרצח ונשדד למעט בתקופת מסעי הצלב כשב1099 עם כיבוש ירושלים בידי הצלבנים טבחו הצלבנים את יהודי ומוסלמי ירושלים.
  כל האוכלוסיה האזרחית של ירושלים.הרוצחים הללו בשם הצלב אף הורידו את הסהר מעל כיפת הסלע והתקינו במקומו את צלב הצלבני אשר התנוסס על כיפת הסלע הם שלטו במקום בברוטליות רבה עד אשר נאלצו לצאת מירושלים כשזנבם בין רגליהם ב1187 כאשר הסולטן סלח א דין אל אויבי. המנהיג האצילי הביס את הצלבנים מוקדם יותר בקרב קרני חיטין.
  הכתובת מתקופת בית המקדש בעברית ברורה ממרפסת הפינה העליונה דרומית מערבית הינה הוכחה חותכת לקיומו של המתחם המקודש כל הר הבית.מרפסת זאת שימשה ובתכיפות רבה את כוהני בית המקדשאשר נהגו לתקוע שם בחצוצרות בית המקדש להתחלה או סיום של מועד מקודש!
  כך חקוק באבן המופלאה הזאת:לבית התקיעה להב. דיל בין קודש לחול.
  לכל מי שמעוניין לסלף את ההיסטוריה .
  בהווה גם הרחיקו לכת אותם פלשתינאים שקוראים ליום הקמת מדינת ישראל יום הנכבה (שואה).
  מזימתם להשמיד את ישראל לא תצלח בידם ומוטב להם שישרפו בפרהסיה את הפרק הנאצי של האמנה הפלשתינאית הקורא להשמדת ישראל.
  פרק זה שריר ותקף ומעולם לא בוטל בדלתיים סגורות.
  וזאת לפי דבריו של נאיף חותמה אשאף הודיע שהוא חתום על האמנה מעולם לא מחק את הפרק הזה ולא אף אחד אחר עשה זאת.
  על איזה הסכמים אפשר בדיוק לחתום איתם?!
  קודם כל לבטל את ההסתה לרצח עם הזאת מול כל העולם!יעקב גולדפיין.
  ברצוני להזכיר למי שכבר שכח לא אנחנו יזמנו רדיפה שיטתית של אנשים בגלל דתם.רדיפת יהודים ששוב הופכת ללחם חוקם של רבים תפיל אותם לתחתית הבור שהם כורים לעצמם. מסביבנו יש דוגמאות רבות לכך.

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות