בישול המאה

הקרנת הסרט ה"דוקומנטרי" הביקורתי על ישראל 'עד סוף העולם' שתוכננה לשידור שלשום בערוץ הטלוויזיה הציבורית בארה"ב PBS, בוטלה בעקבות חשיפת CAMERA על בישול זדוני של סצנת השיא בסרט

מעמד הכרזת הנשיא טראמפ על תוכנית המאה (צילומסך: יוטיוב)

לפני כחמישה חודשים שודר בכאן 11 סרט התעודה 'עד סוף העולם', העוסק בישראל במבט ביקורתי, ואשר אותו יצרה הבמאית מאיה זינשטיין. (ניתן לצפות בו כאן)

שלשום, ב 29 במרץ, במהלך חול המועד פסח, אמור היה הסרט להיות משודר גם בארה"ב, בערוץ הטלוויזיה הציבורית PBS, מקבילו האמריקני של כאן 11, אבל חשיפה סנסציונית של רמאות בעריכה במטרה להציג תמונה כוזבת באופן מהותי, אותה פרסם חוקר ארגון CAMERA, דקסטר ואן זייל, גרמה לראשי PBS להודיע שלעת עתה הסרט לא ישודר.

לפני שנראה איך בדיוק "בישלה" זינשטיין את סצנת השיא של הסרט, נזכיר בכמה מילים באיזה סרט מדובר:

באתר כאן 11 מתואר הסרט, שהופק בתמיכת תאגיד השידור הציבורי 'כאן', כ"הצצה יוצאת דופן אל קהילה אוונגליסטית מעיירת כורים ענייה בקנטאקי, המבקשת לקדם את בואו של ישו המשיח באמצעות תרומה של כספם הדל לקרן לידידות – הארגון הפילנתרופי הגדול בישראל".

זה נכון רק חלקית. למעשה טוען הסרט טענה בדבר שילוב כוחות מסוכן ומאיים בין שני כוחות המוצגים כמשיחיים, לובי ההתנחלויות בישראל והלובי האוונגליסטי באמריקה, במטרה משותפת (המוגדרת בהסבר על הסרט באתר פסטיבל דוקאביב כ"אפוקליפטית") לכוון את מדיניות ממשל טראמפ לתמיכה בסיפוח כל שטחי יהודה ושומרון לישראל, תוך נישול התושבים הפלסטיניים מכל זכויותיהם בכל השטח.

(אגב, עוד על מיתוס התמיכה האוונגליסטית בישראל המוגזם והכוזב שמנופח בסרט, כאן)

הסרט כולו מתנקז לקראת סופו אל סצנת השיא – מעמד ההכרזה החגיגי על תוכנית המאה בבית הלבן, בהשתתפות טראמפ ונתניהו.

להכרזה עצמה קודמת פרשנות מאת הכתב המדיני ברק רביד, (כאן, מדקה 1:04:05) המסביר את פעולת שתי התנועות – הלובי האוונגליסטי ולובי ההתנחלויות ש"עד היום נדחקו לשוליים", והיום, ב"תנועת צבת מישראל ומארה"ב", מצליחות להשיג את מטרותיהן "מול הרוב האדיש" בצורה "לא פחות ממדהימה".

כדוגמה לכך מדגיש רביד, תועמלן בתחפושת עיתונאי, ש"לדוגמה היום, אין פלסטינים באירוע הזה, יש חתן, יש כומר אוונגליסטי, אבל אין כלה", בעודו מסתיר מצופי הסרט את העובדה שהפלסטינים הוזמנו לא רק למעמד ההכרזה אלא גם לדיונים המוקדמים בהם עוצבה התוכנית, אבל החליטו להחרים הן את הדיונים והן את ההכרזה.

ברק רביד קלאסי, אבל לא זה העניין כאן.

העניין הוא הכרזת הנשיא עצמה, אליה מובילה יוצרת הסרט זינשטיין בליווי צלילים מעוררי מתח ואימה, תוך התמקדות מעוררת אי נוחות בפניהם של ראשי התנועה האוונגליסטית שהוזמנו לאירוע, ותוך שתילת משפט מבודח שאמר הנשיא לרה"מ על "אנשים רבי כוח" שנמצאים בחדר.

כך זה נראית בסרט:

מהכרזה זו עולה בבירור שתוכניתם של האוונגליסטים והמתנחלים הצליחה: טראמפ מכיר בזכותם הבלעדית של היהודים בישראל על כל שטחי הגדה המערבית, הכרזה שמשמעותה הברורה היא נישול הפלסטינים מכל זכויותיהם.

אלא שחשיפתו של חוקר 'קאמרה', ואן זייל, מוכיחה שהנשיא כלל לא אמר את המשפט הזה, ושמדובר בבישול מתוכנן היטב, זדוני ואנטי עיתונאי, שנועד לצקת להכרזה משמעות שלילית הפוכה בתכלית להכרזה שבאמת הכריז הנשיא.

איך, אם כך, הצליחה זינשטיין לבשל כך את דברי הנשיא, שצולמו לכל אורכם? כך היא עשתה את זה:

המשפט הראשון בהכרזה בסרט, אכן מדבר על הכרה אמריקנית בריבונות ישראלית על שטחים מסוימים שאותם רואה הממשל כחלק בלתי נפרד מישראל בעתיד, (הנשיא מתכוון כנראה לישובים הישראליים וסביבותיהם) אבל כאן הוא נגמר. הנה הנשיא אומר אותו (מתוך היוטיוב הבלתי ערוך של ההכרזה)  

אם כאן מסיים הנשיא את המשפט, מהיכן הגיע המשפט הבא על "הגדה המערבית המתוארת בצורה כה חיה בתנ"ך"?

נדלג עוד כ 14 דקות הלאה במעמד ההכרזה, אל קטע בו מדגיש הנשיא שתוכניתו כוללת שמירה על זכויותיהם של כל בני האנוש ב"גדה המערבית המתוארת בצורה כה חיה בתנ"ך", יהודים, נוצרים ומוסלמים. הנה:

אבל בסרט של זינשיין הנשיא הרי מוסיף את המילה "כולל" (including), המחברת בין המשפט הראשון על ההכרה בריבונות, למשפט הבא על הגדה המערבית המתוארת בצורה כה חיה בתנ"ך. מאיפה לקחה זינשטיין את המחלה including?

כנראה מכאן, בערך דקה לפני המשפט הראשון, מתוך קטע בו מתאר הנשיא איך תיראה בחזונו המדינה הפלסטינית שתקום בעתיד בשטח:

איך, אם כן, הצליחה זינשטיין לבצע את המניפולציה הזו בלי שהדבר יורגש?

שימו לב לטכניקה: רגע קצר לפני סוף המשפט האמיתי, מסיטה זינשטיין את המצלמה אל הקהל ומתמקדת בפניהם של יהודים חרדים (מעניין למה דווקא בהם…). ואז, כשלא ניתן לראות את שפתי הנשיא, שותלת בדייקנות מילימטרית אל תוך דבריו, תחילה את המילה including ואז את המשפט על הגדה המערבית, ההופכים ב 180 מעלות את כוונתו.

לאחר הדבקת המילה including ולאחר הדבקת המשפט המאוחר על הגדה המערבית, חוזרת זינשטיין לקלוז אפ על פני הנשיא המכריז. הנה שוב: (ובאיכות צפייה טובה יותר כאן, בתזמון 1:05:10)

אז מה היה לנו כאן:

הנשיא מכריז שארה"ב תכיר בריבונות ישראל על חלקים מיהודה ושומרון שיישארו בריבונותה בכל הסדר עתידי (הכוונה לישובים הקיימים), תוך שמירה על זכויותיהם של כל בני האנוש בשטח כולו.

אבל זינשטיין, שרוצה לתאר פעולה חשאית מאיימת של אוונגליסטים ומתנחלים הזויים, מחרחרי ריב ומנשלי פלסטינים, שותלת אל תוך פיו של הנשיא הכרזה שלא היתה ולא נבראה, על סיפוח הגדה המערבית כולה, על חשבון הפלסטינים החיים בה.

התקשרתי ליוצרת מאיה זינשטיין. רציתי לשאול אותה מה עבר לה בראש כשישבה בחדר העריכה וביצעה את המניפולציה השקרית והאנטי עיתונאית הזו בצורה כה מחושבת וקרה.

היא לא קיבלה את השיחה וגם לא הגיבה להודעה ששלחתי לה.

**עדכון** בעקבות פרסום הביקורת נערך הסרט מחדש וכעת לא מופיעה בו הסצנה המבושלת

למאמר זה התפרסמו 4 תגובות
Loading Gif... לפתיחת כל התגובות
 1. לסגור את התאגיד ומיד. אני כאזרחית לא מעוניינת למממן את התועבה הזאת.

 2. אם זה נכון היא צריכה לעמוד לדין ולהיענש.בקנה מידה מקצועי היא לכאורה זייפנית,כלומר פושעת.

 3. "למשפט הבא על הגדה המערבית המתוארת בצורה כה חיה בתנ"ך. מאיפה לקחה זינשטיין את המחלה including?"
  שגיאת כתיב, "המילה" ולא "המחלה".

  חוץ מזה, מאמר חשוב ומפורט בצורה מדהימה

 4. למשפט הבא על הגדה המערבית המתוארת בצורה כה חיה בתנ"ך. מאיפה לקחה זינשטיין את המחלה including?

  שגיאת כתיב, "המילה" ולא "המחלה".

  חוץ מזה, מאמר חשוב ומפורט בצורה מדהימה

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות