דין "עשרות" כדין "אלפים"?

ב'לוס אנג'לס טיימס' דווח על "עשרות" עפיפוני ובלוני תבערה ששוגרו לישראל בחודשים האחרונים. אלא שבפועל מדובר על עשרות התקפות מדי יום. בעקבות פניית 'קאמרה' המאמר תוקן

עפיפון תבערה משוגר מרצועת עזה, אחד מאלף לפחות. יוני 2018. (צילום: 'פלאש 90')

עמותת 'קאמרה', עמותת האם של 'פרספקטיבה', קידמה אתמול תיקון במאמר של 'לוס אנג'לס טיימס', בו נכתב כי תושבי עזה שיגרו "עשרות" עפיפוני ובלוני תבערה לתוך ישראל מאז ה-30 במרץ. בפועל מדובר על עשרות שיגורים מדי יום.

העיתונאיות נגה טרנופולסקי וחנה סלאח דיווחו במהדורה הכתובה של העיתון (ובמהדורה המקוונת כאן) כי "העזתים שיגרו עשרות עפיפונים בוערים ובלונים לתוך ישראל, שרפו דונמים של שדות חקלאיים".

אלא שעל פי נתוני משרד החוץ הישראלי , שפורסמו ב-8 לאוגוסט:

החל מ-30 במרס עד 12 באוגוסט השנה, היו 1,364 שריפות – בממוצע יותר מ-10 שריפות בכל יום. מעל 7,400 דונם ניזוקו או נהרסו, כ -23% משטח האדמה באזור. רוב יבול החיטה של הקיץ אבד, בשל ההצתות או בשל קציר מוקדם מדי. מאות תרנגולות ותרנגולי הודו נחנקו למוות בשל שאיפת עשן. אנשים הסובלים מאסתמה ומחלות ריאה אחרות סובלים אף הם מהאוויר המזוהם. בנחל גרר נהרסו מהשריפה עשרות כוורות, שכל אחת מהן כוללת כ -70,000 דבורים ו-30 עד 50 ק"ג דבש.

צוות 'קאמרה' יצר קשר עם ה'לוס אנגלס טיימס' וציין כי בהתחשב בכך שהתקפות ההצתה גרמו למעל 1300 דליקות מאז ה -30 במרץ, ורבים מהעפיפונים והבלונים לא הציתו אש, הרי שהיו הרבה יותר מ -1,300 שיגורים. בתגובה לפניית 'קאמרה', פרסמו עורכי העיתון תיקון לצד המאמר וציינו:

גרסה מוקדמת יותר של דיווח זה השמיטה בטעות את המילה "יומי" בהתייחסה לעשרות העפיפונים והבלונים ששוגרו לישראל.

ב'קאמרה' אף ציינו כי הניסוח המעורפל של העיתון בהתייחס לשריפת "דונמים של שדות חקלאיים" יכול להצביע על כל מספר החל משני דונם או יותר. דיווח אינפורמטיבי ראוי היה מציין כי מדובר באלפי דונמים.

זו לא הפעם הראשונה שה'לוס אנג'לס טיימס' לא מדייק בהיקף התקפות ההצתה. ב -3 באוגוסט (במהדורה המודפסת: “Israel, Hamas appear close to a cease-fire"), דיווחה נגה טרנופולסקי כי העפיפונים ובלוני התבערה גרמו ל"עשרות" שריפות.

בעוד שבמאמרה בתחילת החודש  ציינה טרנופולסקי כי מדובר ב"עשרות שריפות", במאמר אחר – כמה שבועות קודם לכן – היא דיווחה כי ההתקפות גרמו ל -450 שריפות.

מאז ועד השבוע , התקפות ההצתה האוויריות נמשכות,  כך שמדובר בהרבה יותר מ -1,000 שריפות שהתרחשו לאורך התקופה.

בהתחשב בעובדה כי טרנופולסקי מודעת לכך כי כבר לפני כמה שבועות ההתקפות גרמו ל- 450 שריפות, מדוע בחרה לדווח לאחרונה על נתון של "עשרות" שריפות, כאשר המספר מיוני הוכפל, לכל הפחות?

עמותת 'קאמרה' ממשיכה לקרוא לעורכי ה'לוס אנג'לס טיימס' לתקן את המאמר מה-3 באוגוסט, אשר מתייחס באופן שגוי ל"עשרות שריפות".

 

המאמר התפרסם במקור באתר 'קאמרה' (CAMERA). לגרסת המקור באנגלית לחצו כאן.

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות