'הארץ': אין לנו דמוקרטיה

המציאות: לפי מדדים בינלאומיים אובייקטיביים, לא רק שישראל אחת הדמוקרטיות החזקות בעולם, הדמוקרטיה שלה מתחזקת והולכת

בתמונה: אירוע חסר חשיבות שאירע במדינה לא דמוקרטית (צילום:דניאל שטרית פלאש90)

בסוף השבוע הצטרף 'הארץ' לאיומי הצד המפסיד בבחירות, כשבמאמר שפרסם, פרי עטו של יוסי קליין, קבע כך:

כולם מסכימים: אין לנו דמוקרטיה, כולם יודעים: לא יכולה להיות פה כזאת…

הרי אנחנו יודעים מה זאת דמוקרטיה, ויודעים שאין לנו כזאת

כשפוליטיקאים טוענים טענה כזו כדי להשיג רווח אלקטורלי כתוצאה מהפחדת בוחרים, ניתן, איכשהו, להבין את זה. מעיתון מצופה לגבות בעובדות קביעות שהוא קובע, וודאי קביעות כה קיצוניות.

לא משהו שמחייב עלון תעמולה כמו 'הארץ'. נשלים אנו לקוראי העיתון את המידע החסר:

המדד המקובל של FREEDOM HOUSE, הבוחן את רמת החופש של מדינות העולם, לא התעדכן עדיין בקביעותיו של 'הארץ'. הוא מעניק לישראל ציון גבוה ומגדיר אותה בעקביות כמדינה "חופשית" בצורה מלאה.

אפילו יותר חצוף ממנו מדד הדמוקרטיה של האקונומיסט, שעל אף שקליין ו'הארץ' קובעים ש"אין לנו מסורת דמוקרטית", הנתונים שלו מראים שלא רק שיש לנו מסורת דמוקרטית מפוארת, היא רק הולכת ומשתפרת. לפי המדד העדכני, רמת הדמוקרטיה הישראלית משתפרת גם בשנה האחרונה, והיא על סף כניסה למועדון המצומצם היוקרתי ביותר, של המדינות המעטות בעולם המוגדרות 'דמוקרטיה מלאה', כשהיא צמודה לצרפת ומקדימה בדרוג דמוקרטיות ותיקות ומפוארות כדוגמת ספרד, ארה"ב, יוון, איטליה, צ'כיה ודמוקרטיות שורשיות רבות נוספות.

איך ניתן להסביר את הפער העצום עד כדי גיחוך בין ההכרזות על מותה של הדמוקרטיה הישראלית ב'הארץ' לבין הציונים שהיא מציגה במדדים הבינלאומיים הנחשבים ביותר?

"דמוקרטיה זה לא בשבילנו", מאבחן 'הארץ', ופה הוא כנראה צודק. תוצאת הבחירות, תוצאה דמוקרטית ללא רבב, הדמוקרטיה במיטבה, היא אכן לא בשבילם.

למאמר זה התפרסמו 1 תגובות
Loading Gif... לפתיחת כל התגובות
  1. כדי להגביר את נלעגות הטקסט של ביטאון החמאס ניתן להוסיף לרשימת המליצים שלכם את מכתב 15 "ארגוני החברה האזרחית מכלל הקשת החברתית" שנשלח היום -28 נובמבר 2022- לנתניהו ושותפיו המיועדים להרכבת הממשלה ובסעיף 2 נכתב ואני מצטט הדמוקרטיה הישראלית זוכה להערכה בעולם סוף ציטוט.

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות