ישראל אשמה תמיד

האקסיומה ב'הארץ' לפיה ישראל בהכרח מבצעת ביודעין ובכוונה את פשעי המלחמה המחרידים ביותר, חזקה מכל כוח טבע אחר בעיתונות וגוברת בקלות גם כשכל הנתונים מראים אחרת

שירין אבו עקלה (מתוך חשבון הטוויטר שלה)

לפני ימים אחדים סיכם גדעון לוי בכעס ב'הארץ' את פרשת מותה של העיתונאית הפלסטינית שירין אבו עקלה בג'נין לפני כחודשיים. ובלשונו:

ישראל התנערה מכל אחריות, כמנהגה. התנערה וטישטשה. כל התחקירים שהתפרסמו על נסיבות הריגתה הובילו למסקנה אחת: צה"ל ירה בה

הפלסטינים העבירו לאמריקנים את מה שהם טוענים שהוא הקליע שהרג את אבו עקלה לצורך בדיקה בליסטית, במטרה לקבוע מי הרג את העיתונאית. הבדיקה נערכה, אבל לוי לא מאמין לתוצאתה, כעולה מכותרת מאמרו: "אבו עקלה מתה ואיתה מתו גם שיירי האמון בארה"ב".

את הודעת ארה"ב שלפיה גם אם נורתה מאש צה"ל, מה שלא ניתן לקבוע, זה בכל מקרה היה בשוגג, הוא מתאר כ"התגייסות מגושמת, לא מקצועית, מגוחכת ומעליבה בשירות התעמולה הישראלית".

הנה אפוא מחרוזת שקריו של לוי: ישראל הרגה, ישראל התנערה, ישראל טישטשה, ניתן לקבוע בוודאות שחיילי יחידת 'דובדבן' הוציאו אותה להורג, זה לא היה בשוגג.

נזים את שקרי לוי בזה אחר זה:

האם ישראל הרגה – אין לדעת. אין לדעת אפילו אם הקליע שהעבירו הפלסטינים הוא אכן הקליע שהוצא מגופה של אבו עקלה.

האם "כל התחקירים" קובעים שצה"ל הרג את אבו עקלה? גם לא נכון. "תחקיר" המתבסס על דיווחי עדי ראייה מקומיים שנטייתם הטבעית במסגור האירוע ברורה,, כמו התחקיר שהתפרסם בCNN, הוא תחקיר מגוחך וחסר משקל מבחינה מקצועית.

אם היה עיתונאי ישראלי נהרג, נניח, בחילופי אש בין צה"ל למחבלים בחברון, ותחקיר CNN היה מראיין את תושבי חברון היהודים ועל סמך עדויותיהם קובע שאת העיתונאי הרג פלסטיני, האם היה לוי מקבל את ממצאי התחקיר? אין הבדל. (חוץ מכיוון האובססיה כמובן)

האם ישראל התנערה? לא. כבר כעבור זמן קצר (ימים ספורים), ועל אף חקירה ראשונית שהעלתה שהעיתונאית לא נהרגה מאש צה"ל, עדכנה ישראל את עמדתה והודיעה שייתכן שכן נהרגה מאש ישראלית. כלומר ביצעה מהלך שהוא ההיפך מהתנערות.

האם טישטשה? לא. מהרגע הראשון ביקשה ישראל מהפלסטינים שיעבירו את הקליע לבדיקה בליסטית בלתי תלויה, בדיקה שהם יהיו חלק ממנה. ביקשה ולא נענתה. כלומר מי שטישטשו את חקירת המקרה היו הפלסטינים, לא ישראל. עד שלא עמדו בלחץ האמריקני (אבו עקלה היתה אזרחית אמריקנית) ונאלצו להעביר קליע כלשהו לבדיקה, שהעלתה ממצאים לא חד משמעיים.

האם ניתן לקבוע בוודאות? רק במוחו של מי שבעיניו ישראל אשמה תמיד וביחידת העלית דובדבן משרתים רוצחי עיתונאים במודע.

האם הקביעה לפי הירי בכל מקרה היה בשוגג היא בגדר "התגייסות מגושמת, לא מקצועית, מגוחכת ומעליבה בשירות התעמולה הישראלית"?

גם כאן דורסת הלהיטות להאשים את ישראל את כל הנתונים הידועים: בכל עימות מזוין בעולם, למעשה בכל מקום בו מתרחשים חילופי אש, יהיה הרקע להם אשר יהיה, נהרגים עיתונאים שבוחרים לסקר את הלחימה מהקו הראשון. מעקב הארגון הבינלאומי 'עיתונאים ללא גבולות' מעלה שמתחילת שנת 2022 ועד כה נהרגו ברחבי העולם 32 עיתונאים. באוקראינה לבדה נהרגו בחודשים האחרונים כבר שמונה עיתונאים, ובעשרים השנים האחרונות הצטבר מספר העיתונאים ההרוגים בחזיתות לחימה בעולם ליותר מאלף. זה הסיכון המקצועי, וזה כנראה מה שקרה כאן, גם אם לעולם לא נדע מאיזה צד נורה הכדור שפגע בה.

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות