עמי אילון ממציא, 'מעריב' מתלהבים ומפרסמים בהבלטה

בכתבת השער של מוסף 'מעריב סופהשבוע', הובלטה קביעה חסרת שחר של אילון, לפיה רוב מוחץ של הישראלים והפלסטינים רוצים בפתרון שתי המדינות. מה המצב באמת? ואיך מסביר אילון את הפער?

 

עמי אילון, ראש תנועת 'עתיד כחול לבן', (ולשעבר ראש השב"כ ומועמד ליו"ר מפלגת העבודה) יוצא למה שאותו מגדיר עיתון 'מעריב סופהשבוע' בסיפור השער של המוסף שלו מיום שישי האחרון, "קרב על דעת הקהל בנושא שבוער בעצמותיו". והנושא הוא פתרון שתי המדינות.

הכל טוב ויפה, עד שאילון מגיע אל ליבת הטיעון שלו, ולפיה ההצדקה לחתירתו לפתרון שתי המדינות, נעוצה במה שהוא קובע כעובדה: רוב מסיבי, גם בין הפלסטינים וגם בין הישראלים, תומך בפתרון זה.

אילון מטיל פצצה, בניגוד לכל מה שחשבנו שאנחנו יודעים. לכן אפשר להבין את עורכי 'מעריב', שכל כך התרשמו מ"עובדה" מרעישה זו, עד שהבליטו אותה בצורה החזקה ביותר שאפשר – בתוך "ליד" (קטע מהטקסט המובא בהגדלה) ואף בהדגשת העובדה בתוך הליד. הנה כך:

%d7%9c%d7%9b%d7%99%d7%93%d7%94

האומנם צודק עמי אילון בטענתו בדבר הרוב המסיבי, בשני הצדדים, בפתרון שתי המדינות, או שהוא, בתורו, ממציא המצאות ו'מעריב', בתורם, מזדרזים לצעוק אותן הכי חזק שרק אפשר?

למרבה המבוכה, התשובה היא שאילון, כפי שעולה מתגובתו כאן למטה, מתבסס על מצב היפותטי לגמרי. המבוכה מתעצמת נוכח העובדה שבכל תהליך הכתיבה, העריכה, הגרפיקה והעימוד של סיפור השער של המוסף השבועי, לא נמצא ב'מעריב' ולו זוג עיניים אחד שיזהה מיד שאילון לא בכיוון. בורות מדהימה לכל אורך שרשרת המזון של הכנת הכתבה.

הנה המצב לאשורו:

לגבי הפלסטינים:

"65-70% תומכים בהסדר"? הנתון העדכני, מהחודשים האחרונים, מראה שרק 18% מהפלסטינים "רוצים הסדר", כלומר תומכים בפתרון שתי המדינות, אותו מציע איילון. 78.6% מהפלסטינים, מתנגדים לפרמטרים דומים להצעת אילון, הכוללים שמירה על גושי התיישבות ואף המשך בנייה בהם, פירוז המדינה הפלסטינית העתידית, חלוקת ירושלים והגבלה ניכרת של זכות השיבה.

סטייה של 50%.

לגבי הישראלים:

"70% רוצים שתי מדינות"? בתחילת 2009, לפני כשמונה שנים, זה היה לכאורה נכון. אכן, כ 78% מהישראלים רצו בפתרון שתי המדינות, אבל תחת התניות בלתי קבילות מבחינת הפלסטינים, כגון שלילת חלוקת ירושלים, או התנגדות לחזרה לקווי 67', עליהן התעקשו גם אז רוב הישראלים, מה שהפך את התמיכה ברעיון לחסרת משמעות.

מאז תמיכת הישראלים ברעיון שתי המדינות הולכת ונחלשת באופן קבוע ורציף:

בסוף 2012 הצביעו שני סקרים שונים על הידרדרה תמיכת הישראלים בפתרון שתי המדינות לכ 68%.

כעבור שנה וחצי, באמצע 2014, כבר צנח מספר הישראלים התומכים ברעיון שתי המדינות ל 60%.

כעבור שנתיים, בקיץ האחרון, עדיין השיבו 59% מהישראלים בחיוב לשאלה האם יתמכו בפתרון שתי המדינות, אבל גם הנתון הזה התברר במהרה כחסר משמעות: כאשר הוצגו להם הפרמטרים המרכזיים בהסכם – שתי מדינות בגבולות 1967 עם חילופי שטחים שווים, שיבת פליטים מצומצמת לישראל וחלוקת ירושלים, צנח מספר הישראלים התומכים ברעיון שתי המדינות ל 46%.

סטייה של כ 25%.

כלומר – המצב כיום הוא שפחות מחמישית מהפלסטינים ופחות מחצי מהישראלים, תומכים בפתרון שהוא כשלעצמו בלתי ישים מעצם הגדרתו, שכן גם התמיכה הזעומה הזו מותנית בפרמטרים בלתי אפשריים מבחינת הצדדים. מקסימום הוויתור הישראלי לא מגיע אל מינימום הדרישה הפלסטינית.

אבל למה ללכת רחוק? רק לפני פחות משנתיים הודה אילון בעצמו שהאמת היא ש"כיום רוב הישראלים והפלסטינים אינם מאמינים שניתן להגיע להסכם בעתיד הנראה לעין".

 

'פרספקטיבה': עמי אילון, 70 אחוזי תמיכה בהסדר מצד שני הצדדים, או פחות מ 20% אצל הפלסטינים ופחות מ 50% אצל הישראלים?

עמי אילון: יש לי סקר פלסטיני שמראה שאני צודק, אבל הוא סודי ואני לא יכול להראות לך אותו. אבל אני חושב שאני מבין מאיפה נובעת הטעות שלך. יש פער עצום בין העדפה של הסדר של שתי מדינות, לבין ההבנה של הציבורים האם זה יקרה בימי חיינו. ולכן מה שאמרתי לפני שנתיים נכון ומה שאמרתי ב'מעריב' גם נכון, וזה לא סותר אחד את השני.

למה? כי באמת כששואלים (בסקרים ח"ע) אז בהתחלה באמת התמיכה בהסדר מאד נמוכה, אבל אז הם מתחילים לפלח את המתנגדים: למשל אם ההסדר אזורי, ואם מצרים וכל היתר תשלמנה פיצויים ליהודים הישראלים שעלו מאותן מדינות (אילון מתכוון לקרוב למיליון יהודי מדינות ערב שגורשו מארצותיהם בחוסר כל לאחר הקמת המדינה, ח"ע) ואז הם באמת מגיעים ל 70% תמיכה. לכן נורא חשוב מה אתה קורא.

כותב הכתבה, העיתונאי אייל לוי, בחר לא להגיב.

עדכון: עמי אילון שלח לנו את הסקר הפלסטיני הסודי (כאן בקישור pal_israel2017preseu-21feb-dahlia), על אף שגם הוא אינו מתכנס למספרים שקבע אילון ב'מעריב'

למאמר זה התפרסמו 3 תגובות
Loading Gif... לפתיחת כל התגובות
  1. שקרים כאלה שאיילון קורא להם סקרים, היו המניע העיקרי לבחירות הדמוקרטיות שהיו בעזה לפני למעלה מעשר שנים. זה החלום וזה שיברו. רוצים לחזור על טעויות שאין מהן דרך חזרה? אני ממש לא. גם אם (ואולי בגלל) שמישהו מבכירי מערכת הבטחון מפמפם לנו אותה.

  2. מי שמכיר את איילון יודע שמדובר באידיוט מהמעלה הראשונה. אמיץ וישר אבל ממש דביל. אנשים שעבדו תחתיו בשבכ היו דופקים את הראש בקיר מתסכול לפעמים.

  3. ראשי השב"כ – מי הם? עורכי סקרים? הפתרון של שתי המדינות כלומר חמאסטן נוספת לידינו מסוכן לישראל ! כלומר עזה מספר 2. אפשר לומר עליהם : חולמים בהקיץ…

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות