אמנון אברמוביץ' טעון בחרדה ומרוקן מתקווה

אברמוביץ' קובע שבשנות נתניהו ישראל מתפוררת והישראלים עוזבים אותה. אבל עיון בנתונים מעלה את החשש שאברמוביץ' שוב מבלבל בין תחושותיו הפרטיות לבין המציאות

בעיני רוחו ישראל מתפוררת וננטשת. אמנון אברמוביץ' (צילום: תומר נאוברג, פלאש 90)

 

אמנון אברמוביץ לא אוהב את המפגשים שמקיים בשבועות האחרונים ראש הממשלה עם עיתונאים. במאמר שפרסם ב'ידיעות אחרונות' ובאתר ynet (מטעין חרדה מרוקן תקווה, מוסף שבת, ידיעות אחרונות, עמ' 9, 26.8) טוען אברמוביץ' שב"מופעי הראווה" שעורך נתניהו לעיתונאים, "המיצג פרפקט" אבל "התוכן מתעתע". לכן הוא מציע במאמרו "תוכן חלופי, אמיתי ומהותי, נוגע בליבת חיינו ועתידנו."

אלא שעיון בנתונים מעלה שהמציאות אינה תומכת בקביעותיו של אברמוביץ'. טענה מרכזית שהוא טוען במאמרו, היא שמגמת הירידה מהארץ גוברת "בשנים האחרונות", כלומר תחת שלטון נתניהו. כך אברמוביץ':

בשנים האחרונות עטים ישראלים על דרכונים זרים. בקול רם מדברים על פספורטים לצורכי לימודים ועסקים, בלחש על דרכוני מילוט. בתקופתך גבר הביקוש לדרכוני מילוט, בגין אובדן התקווה ומשום שלא בטוח לחיות במדינה שהגיעה לפלייאוף עליון במדד השנאה העולמי, אחרי איראן וצפון־קוריאה… צעירים מהמרכז עוברים לברלין ולקנדה, לארצות־הברית ולאוסטרליה.

אברמוביץ' אינו הראשון לטעון את הטענה הזו. לפני כחמישה חודשים היא נטענה בערוץ 10, והחוקר יגיל הנקין היטיב להסביר אז, באתר 'מידה', מדוע אין בה לא מתום ולא אמת.

עיון בנתוני ההגירה לישראל וממנה שמפרסמת למ"ס, מעלה שבהשוואה לעשרים השנים שקדמו לשנות נתניהו, העזיבה את ישראל לא עלתה, כטענת אברמוביץ', אלא דווקא צנחה בלמעלה מ 50% בממוצע, מכ 13 אלף ישראלים לשנה (פער בין העוזבים לחוזרים), בין השנים 1990-2009 ל כ 6,000 ישראלים בשנה, בין השנים 2009-2014.

גם כשבוחנים רק את מספר היוצאים את הארץ לתקופה של שנה ומעלה בשנות נתניהו, בלי לקזזם עם מספר החוזרים, רואים שהמספרים נמוכים משמעותית בהשוואה לשנים שלפני עליית נתניהו לשלטון, וממילא יציבים, ללא כל "התגברות", כטענת אברמוביץ'.

זאת ועוד: פילוח פנימי של העוזבים מגלה שחלק גדול מהם, למעלה משליש, הם עולים חדשים מבריה"מ, שקליטתם בארץ נקלעה לקשיים. בהתחשב בעובדה שבשנים שעליהן מצביע אברמוביץ' עלו לארץ כ 20 אלף עולים בממוצע בכל שנה, יוצא שלחברה הישראלית נוספו בשנות שלטון נתניהו כ 14 אלף ישראלים חדשים נטו בכל שנה, וכן שמספרי העוזבים נחתכו בלמעלה מחצי.

איפה זה ואיפה תמונת הנטישה הכוזבת שמציג אברמוביץ'.

טענה נוספת שטוען אברמוביץ' היא שנתניהו מפרק, מפורר, ממוסס את ישראל. כך אברמוביץ':

עשרות מדינות התפרקו. התפוררו. התמוססו. זה בדיוק מה שמתרחש כאן. זה התהליך הישראלי, והוא מתעצם במשמרת שלך

לא בכדי מעמעם אברמוביץ' את הכתובת המדויקת לטענתו. מה בדיוק מתפרק, מתפורר ומתמוסס? הדעת נותנת שהכוונה ללכידות הפנימית של החברה הישראלית, אלא שכפי שכבר הובהר בעבר בפרספקטיבה, בתגובה לטענה דומה להפליא שנטענה בעיתון 'הארץ', בדיקת הטענה הזו מעלה שגם היא חסרת שחר.

מדד הסולידריות והלכידות הפנימית בחברה הישראלית היה ונותר גבוה בהשוואה לחברות דמוקרטיות אחרות בעולם. או בלשונם של עורכי מדד הדמוקרטיה 2015 של המכון הישראלי לדמוקרטיה:

למרות השיח האינטנסיבי המתנהל בארץ בעת האחרונה על התפוררות החברה, כאשר השווינו את ממצאי 2015 לממצאי שנים קודמות מצאנו כי ציוני הסולידריות של השנה גבוהים במעט מהציונים שהתקבלו במדידות הקודמות, לפני ארבע שנים ובשנה שעברה.

כלומר, ההתכתשויות הרעיוניות והאחרות שליוו למשל את מבצע צוק איתן ואת הבחירות האחרונות, ואשר רבים ראו בהן סממן להעמקת השסעים בחברה בישראל, לא השפיעו לרעה על התפיסה העצמית של הציבור בישראל בפרמטר הסולידריות

נקודת אור אחת בכל זאת מצאנו במאמרו של אברמוביץ'. הוא לא חזר על טענתו הישנה, לפיה ישראל שרויה בבידוד בינלאומי וכן ש"לצערנו ולאסוננו, מעמדה של ישראל בעולם הוא בנסיגה קלינית", טענה שגם היא הוכחה בראשית השנה ב'פרספקטיבה' כחסרת שחר. האם מותר לקוות שבעתיד יחזור בו אברמוביץ' גם מטענותיו אלה?

הצגנו בפני אברמוביץ' את הנתונים הסותרים את קביעותיו. תגובתו: אני לא הפרשן של מאמריי. כל אחד יקרא ויפרשם לעצמו.

 

למאמר זה התפרסמו 10 תגובות
Loading Gif... לפתיחת כל התגובות
  1. עזו , עוד שמאלני, קיצוני, הזוי אשר חושב שדעתו היא הנכונה . בכל מה שהוא מפרסם , זהו ש ק ר ! ! , בשנות שלטונו של ביבי, עלתה העליה, ירדה הירידה והארץ פורחת. תראו כמה ביבי משקיע בתשתיות, תראו את ה רכבת , הרכבת הקלה, הכבישים , המחלפים, הבניינים שקמים כמות הדירות הענקית שנבנית עכשוו, הכל הולך לטובת האזרח, איפה זה ואיפה השטויות של אדם זקן והזוי …

  2. מנוול עם קבלות-אחד מהשתולים של המוסלמי אובמה לצידו של גדי שמני השתול הרעיוני של א.ברק חוסיין ולצערי כולל את ראש המוסד " המהולל" שנפטר מאיר דגן(קרולין גליק=איילה חסון=מקורות)

  3. אדם ממורמר פתטי חוץ משנאה מלעיז ומגדף בצורה מבחילה ובסופו של דבר מכער את המסך ודוחה מאוד אז הבנת אברמוביץ קח את הפקלך ותתקפל מפה.

  4. לא שמעתי פעם אחת מאברמוביץ מילה טובה על ראש הממשלה אתה גם יכול לעזוב את הארץ אנשים כמוך עים שינאה בלב ובנשמה לא מתאים שתשאר פה לך למקומות שמתאימים לך ולחבריך אים ללא שמתה לב אנשים לא בורחים אנשים מטילים יש להם כסף טוב להם מאיפא אתה ממציא שקרים עד מתי העם לא טיפש זהו תודה לאל נגמר שתלטון המערך מספיק סבלנו ממנו

  5. מר חנן היקר. יש לך חוצפה לסתור את דברי המלומד אברמוביץ . הבה ואלמדך פרק בהבנת הנקרא. העוזבים עליהם דיבר המלומד הם אנשי השמאל האנרכיסטי שממהרים למצוא מקום מילוט לפני שהמדינה המשוקצת (ישראל) תוציא אותם ואת פעילותם המבורכת מחוץ לחוק ותכלא אותם.הם מבקשים דרכוני מילוט על מנת שיהיה להם מקום להשקיע את כספי התמיכה הנדיבים שהם מקבלים עדיין ועושים ימים כלילות לשדרג מעמדם לפני שתמיכה זו תופסק . ולכן עליהם דיבר אברמוביץ הם הם המדינה שמתפוררת .כל שאר הנתונים מתיחסים לאלה שאינם רואים את המציאות נכון ולכן אינם נמדדים .

  6. ביום שישי האחרון הכין הברנש ( כך הוא מכנה את החייל אזריה) את חרצובות לשונו , לפרשת עבודות השבת ברכבת. " משבר קוליציוני" פירוק הממשלה, ושאר ירקות. והנה נתניהו החכם שם לו " מרס טורקי" אין משבר, אין פירוק, יש אויר חם, הרבה אויר חם. והברנש נשאר עם הזית ביד.

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות