איך מפסיקים טרור?

הפרשן ערד ניר מציע לממשלת ישראל להגיע ל"הבנות" עם הפלסטינים, כמו ה"הבנות" שהשיגו הספרדים עם הבאסקים. "הבנות"? ניר בתגובה: "מסכים שלטרור הבאסקי אין אף הישג בולט"

בדיון שנערך ב'אולפן שישי' האחרון (18.8), על הפיגועים בספרד, הסביר עורך חדשות החוץ ערד ניר למנחה דני קושמרו, מדוע בסוגיית הטרור הפלסטיני, על ישראל לשאוב השראה מהדרך בה "הסתדרה" ספרד עם ארגון הטרור הבאסקי:

העובדה היא שהספרדים והבאסקים הצליחו בסופו של דבר להסתדר ביניהם, והטרור הבאסקי פסק. אז אולי יש גם דרך להפסיק את הטרור פה. אז מבחינתם של הספרדים שתומכים ב-BDS, יש סיבה מסוימת לטרור שקורה אצלנו.

כלומר – הספרדים הצליחו "להסתדר" עם הבאסקים בדרכי שלום ואילו אנו לא מצליחים "להסתדר" עם הפלסטינים. לכן מבחינת הספרדים "יש סיבה" לטרור הפלסטיני ולכן גם החרם על ישראל מוצדק.

קושמרו והמתדיינים האחרים באולפן הציבו בפני ניר את הקשיים שבהשוואת הטרור הבאסקי לטרור האסלאמי של דעאש: המניע הלאומני-חילוני לעומת המניע הדתי-קנאי והבדלים בנוגע למטרות ולשיטות הפעולה. כשהצייצנים ברשת הטוויטר אתגרו את ניר, הוא הבהיר את כוונתו:

 

 

ממצב של "להסתדר" עם הבאסקים, שדרג אפוא ניר את הספרדים למצב של "הבנות" עם הבאסקים, אבל קשה להבין לאילו "הבנות" בדיוק הגיעה ממשלת ספרד עם הבאסקים, שהובילו להפסקת הטרור. וזאת משום שלא היו כל הבנות. רק מלחמה ספרדית נחושה בטרור הבאסקי עד להכנעתו, בלי שהשיג ולו הישג אחד ויחיד.

ארגון המחתרת הבאסקית, ETA, הוקם ב-1959 במטרה להביא להקמת מדינה באסקית עצמאית. המאבק של הארגון החריף לאחר שב-1978 הוקמה בספרד אוטונומיה באסקית, כחלק מהרפורמות הדמוקרטיות במדינה. במהלך שנות התשעים חלה התמתנות בדרישות המחתרת. במקום הקמת מדינה עצמאית, היא דרשה שממשלת ספרד תכיר בזכות הבאסקים להגדרה עצמית ותסכים לקיומו של משאל עם, בו הבאסקים יחליטו אם להקים מדינה עצמאית או להישאר כאוטונומיה תחת ריבונות ספרדית. ב-1999 ארצות הברית הכריזה על ETA כארגון טרור, וב-2001 הצטרף אליה האיחוד האירופי.

ב-22 במרץ 2006, אחרי עשרות שנים של טרור ומאבק ספרדי בו, הכריז ETA על הפסקת אש ותמיכה בתהליך מדיני לקראת הסכם שלום. הפסקת האש החזיקה מעמד עד יוני 2007. במשא ומתן שנערך בשנת 2011, ממשלת ספרד סירבה לבצע כל פשרה. היא דחתה אפילו את הבקשה הסמלית להעביר את אסירי הארגון, שהיו מפוזרים בבתי כלא ברחבי המדינה, לבתי כלא בחבל הבאסקים. לאחר סדרת מפלות שנחל הארגון ולכידת כמה מראשיו, ETA הכריז ב-20 באוקטובר 2011 על הפסקת הפעילות החמושה שלו.

לבסוף, באפריל 2017, הודיע ETA על התפרקות מנשקו.  ראש ממשלת ספרד מריאנו רחוי הכריז כי זוהי "תבוסה מוחלטת" של המחתרת הבאסקית, ואף דרש ממנה להתפרק באופן מוחלט ולהתנצל בפני העם הספרדי על עשרות שנים של אלימות וטרור. דובר הממשלה הבהיר כי המחתרת "לא תקבל שום דבר ממדינה דמוקרטית כמו ספרד". הסכסוך והטרור הבאסקי הסתיימו, לפחות לפי שעה, בלי שממשלת ספרד ביצעה ולו ויתור אחד כלפי המחתרת, וללא הגשמת אף לא מטרה אחת מהמטרות שלשמן הוקמה מחתרת הטרור.

אם כבר לוקחים את הטרור הבאסקי כדוגמה, הרי שהלקח העולה ממנו הוא בדיוק הפוך מהלקח שלמענו מטיף ערד ניר, ולפיו, לממשלה אסור להתפשר מול ארגוני טרור ואל לה להסכים לאף אחת מדרישותיהם;  להילחם נגד הטרור בנחישות ולא להפגין כל נכונות לוויתורים.

ערד ניר מסר בתגובה:

בתום שנים ארוכות של נסיונות מו״מ שנכשלו הכריזה eta ב-2010 על הפסקת אש נוספת. הפעם היא החזיקה משום שקדמה לה קריאה של אישים וארגונים לממשלת ספרד לשוב לדרך המדינית. ממשלת ספרד היתה סקפטית אבל מרגע שהוכרז על הפסקת הטרור הפסיקה היא את המניעה. פרוק הנשק הושלם, לטענת eta, רק השנה. הממשלה לא משוכנעת אבל נמנעת מפעולה אלימה. קודם לכן המחתרת הצבאית איבדה מהתמיכה הציבורית בעקר בשל הישגים של חוגים בסקים מתונים יותר מול ממשלת ספרד.
מסכים שאין הישג בולט אך הוצב סולם לירידה מהעץ וממשלת ספרד לא בעטה בו.
לזה אני קורא הבנות.
בנוסף, חשוב לזכור שתושבי חבל הבסקים הם אזרחים ספרדים או צרפתים.

למאמר זה התפרסמו 3 תגובות
Loading Gif... לפתיחת כל התגובות
  1. ההבדל בין הבאסקים לפלסטינאים הוא שהבאסקים אינם נמצאים תחת כיבוש דורסני יותר מ-50 שנה. הבאסקים היו חלק מספרד ונשארו חלק מספרד. הפלסטינאים לא היו חלק מישראל ולא יהיו (חלילה) חלק מישראל.

  2. זה אותו ערד ניר שמכנה בשידור פרשני את הטרור באירופה "טרור חובבים", משהו חביב כמו פגעי מזג אוויר או תאונות דרכים….. ומסביר שעל אירופה להכיל את הטרור : היה טרור, יש טרור, יהיה טרור.
    אגב, מי שניזון מהתקשורת בארץ לא ישמע שסנטורית דמוקרטית בארה"ב איחלה בציוץ שטראמפ יירצח, כי מידע שמציג את הדמוקרטים באופן שלילי מצונזר במדיה.

  3. ערד ניר הוא טמבל. מדבר שטויות כל הזמן בטלוויזיה, מלא בחשיבות עצמית, בעל ידע צר ושטחי בנושאים בהם הוא עוסק, וטרינר כושל.

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות