אנחנו במסך עשן

מילא שלכל עיתון יש אג'נדה ודעה בהקשר לנסיעתו הצפויה של נתניהו לנאום בקונגרס; אבל כשמתבלים את הדעות עם מידע שגוי עובדתית, זה כבר זלזול בקוראים

נתניהו נואם בקונגרס האמריקאי, 2011 (אבי אוחיון, לע"מ)

 

נאומו הצפוי של נתניהו בקונגרס בראשית חודש מארס, מעורר רגשות עזים משני צדי המתרס, ובהתאם, גם מסוקר בהרחבה. אלא שבניסיון לעשות נפשות בעד הנאום ונגדו, חוטאת התקשורת בפרסום דיווחים שאינם עולים בקנה אחד עם המציאות, או, בפשטות, לא נכונים.

מצד אחד, למשל, העיתון 'ישראל היום', המעוניין להמעיט בערכה של כוונת חברי קונגרס דמוקרטיים להיעדר מהנאום המתוכנן כצעד הפגנתי. לדברי העיתון, מספר החברים שהודיעו על היעדרותם הצפויה, נוסף לסגן הנשיא ג'ו ביידן, הוא שלושה ("ביידן לא יהיה בקונגרס בזמן נאומו של נתניהו", 8.2, עמ' 9).

המציאות, מסתבר, מעט שונה. האתר הפוליטי האמריקני The Hill אסף ופרסם את הצהרותיהם של 13 חברי קונגרס דמוקרטיים, בדבר כוונתם להיעדר מהנאום.

מצד שני, למשל, עיתון 'הארץ', המתנגד בחריפות לכוונת נתניהו לנאום בקונגרס, ואשר מעוניין להדגיש את ההתנגדויות שמעוררת כוונת ראש הממשלה לנאום. לפי פרסום ב'הארץ', "אפילו באייפא"ק, השדולה הפרו־ישראלית, שתמכה בנתניהו מטוב ועד רע לאורך השנים, סבורים כי לא ניתן להגן על החלטתו [לנאום בקונגרס, ח"ע]."

גם כאן, מסתבר, אין קשר בין הדיווח למציאות. באתר האקטואליה Politico, מצוטט דובר איפא"ק, מרשל ויטמן, כמבטא את עמדת הארגון התומכת ללא סייג בנאום: "אנו מעודדים את כל חברי הקונגרס לנכוח במליאה בזמן נאומו החשוב של ראש הממשלה הישראלי".

המסקנה: הסיפור מספיק עסיסי גם ככה, אין טעם לקלקל אותו בהגזמות מיותרות.

למאמר זה התפרסמו 4 תגובות
Loading Gif... לפתיחת כל התגובות
  1. אל תגזימו גם אתם. מדובר ב 2.5 אחוזים (בלבד!) שיחרימו נאום של נתניהו ולא את נתניהו עצמו. הלוואי על נתניהו שבכנסת ישראל יהיו לו כל כך מעט מחרימי נאום.

  2. יש 535 חברי קונגרס. ומתוכם 100 סנאטורים. אז 2.5 אחוזים מהקונגרס מחרים את נתניהו. זה לגמרי דורש כתבה שלימה בידיעות.

  3. בישראל היום מדובר במספר הסנטורים, לא במספר חברי בית הנבחרים. זה עדיין מטעה, אבל לא מדובר בשקר.

  4. 13 חברי קונגרס דמוקרטיים יחרימו את נתניהו. אחלה. מתוך כמה? כמה זה באחוזים?

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות