'פרספקטיבה' פנתה – האו"ם תיקן

בעקבות פניה של 'פרספקטיבה', שינה ארגון אונסק"ו – המתיימר להגן על חופש העיתונות – את הסטטוס של עבדאללה אל-מותרגי' מעיתונאי למחבל

 

ביום חמישי 'פרספקטיבה' פרסמה כיצד  גינתה מנכ"לית אונסק"ו, ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם, את הריגתו של "העיתונאי" הפלסטיני עבדאללה אל־מורתג'י בידי ישראל, וכיצד אונסק"ו אף הכניס את שמו של אל-מורתגי' לאתר זיכרון מיוחד לעיתונאים אשר "נהרגו בעת מילוי תפקידם. האתר משמר את תרומתם לחופש הביטוי, דמוקרטיה ושלום."

אלא שסרטון של אל-מורתג'י שעלה באינטרנט (ונחשף בבלוגים של Elder Of Ziyon ו-Israellycool), מוכיח כי ה"עיתונאי" אינו אלא פעיל טרור של גדודי עז-אדין אל-קאסם של החמאס.

ביום חמישי פנתה 'פרספקטיבה' לאונסק"ו בדרישה להסיר את שמו של אל-מותרגי' מעמוד הזכרון של העיתונאים באתר הארגון, לאור המידע שנחשף לגביו. כעבור יום אחד, הגיבו אנשי אונסק"ו לפניית 'פרספקטיבה' וקיבלו את עמדתה במלואה. אונסק"ו ביטל את הודעת הגינוי לישראל שפרסם, והסיר את שמו של אל-מורתג'י מרשימת העיתונאים שנהרגו בעת מילוי תפקידם.

בנוסף פרסם אונס"קו את ההודעה הבאה לעיתונות:

ביום 14 בנובמבר, מנכ"לית אונסקו, אירינה בוקובה, פרסמה עדכון בנוגע להצהרה שפרסמה ב-29 באוגוסט 2014, בעניין עבדאללה מורתג'י, בהקשר של המנדט של אונסק"ו להגן על חופש הביטוי וחופש עיתונות.

ההצהרה המקורית שפורסמה ביום 29 באוגוסט ניתנה בהתאם למדיניות של אונסק"ו לגנות כל ההרג של עיתונאי. במהלך שבוע זה, הובא מידע לתשומת לבו של אונסק"ו כי מר מורתג'י היה חבר בקבוצה חמושה מאורגנת – לוחם פעיל, ולכן, לא עיתונאי אזרח. המידע נחשף לאור וידאו שפורסם לאחרונה באינטרנט  בו עבדאללה מורתג'י מדבר כחבר בקבוצה מזוינת מאורגנת.

לכן אונסק"ו מבטל את ההצהרה של ה-29 באוגוסט.

"אני מוקיעה את הניסיונות להפוך את מקצוע העיתונות לכלי שרת בידי חמושים," הכריזה אירינה בוקובה. "מעמדם האזרחי של עיתונאים הוא קריטי, במיוחד במצבים של סכסוך, על מנת להבטיח את הזרימה החופשית של רעיונות ומידע החיוניים לציבור הרחב, ולצורך השבת היציבות והשלום", הכריזה המנכ"לית.

'פרספקטיבה' משבחת את ארגון אונסק"ו על ההחלטה החשובה.

 

למאמר זה התפרסמו 1 תגובות
Loading Gif... לפתיחת כל התגובות
 1. כל הכבוד!
  מה עם

  בזמן שמחלקת המדינה האמריקאית מסרבת להכיר בילד מנחם זיבוטופסקי כיליד ישראל, אלא כיליד ירושלים, באזרח ממוצא ערבי הם דווקא כן מכירים כיליד "פלסטין":
  כשאביו של "איסם באיין" קיבל את הדרכון האמריקאי, הוא שלח אותו בחזרה עם מכתב: "נולדתי במדינת פלסטין, בעיר ירושלים בשנת 1941, ישראל לא הייתה קיימת אז, המדינה כבשה את ארץ הולדתי בשנת 1948."

  לאחר שבועיים הדרכון תוקן, במיקום הלידה נכתב "פלסטין", ללא שאלות נוספות, וללא הליכים משפטיים…

  טענתו שהא נולד ב"מדינת פלסטין" היא שקר.

  בהסכמתה לשינוי, מכירה מחלקת המדינה בקיומה של מדינת פלסטין בשנת 1941.

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות