האם הדמוקרטיה הישראלית התערערה בתקופת נתניהו?

עוזי ברעם טוען ב'הארץ' שכן, אך המדד האובייקטיבי של ה'אקונומיסט' טוען דווקא שלא. על מי כדאי להסתמך? ברעם בתגובה: "לא מכיר אותך ולא עונה"

נתניהו. סכנה לדמוקרטיה הישראלית? צילום: יונתן סינדל/פלאש90

ב'הארץ', עוזי ברעם טוען כי הממשלה שהוקמה בחודש יוני האחרון היא "נס, לא פחות". הסיבה: הקואליציה שהקימה אותה הצילה את ישראל ממזימותיו של בנימין נתניהו להרוס את הדמוקרטיה הישראלית:

נתניהו לא הכריז מעולם שהוא אורבן הישראלי, אבל לא היה צורך בכך: מקבץ ידידיו הקרובים היו אותו אורבן, ז'איר בולסונארו הברזילאי ונרנדרה מודי ההודי. כל אלה הכריזו מלחמה על הדמוקרטיה הליברלית ופגעו בזכויות הפרט ובסמלי הדמוקרטיה.

כמו מנהיגי המדינות הנזכרים לעיל, גם "נתניהו יצר סדקים עמוקים בכוח העמידות של הדמוקרטיה הישראלית". אך למרבה המזל, "רוח נתניהו המאיים על הדמוקרטיה הסתלקה מעל ראשינו ואיננה עוד עננה קבועה ומאיימת".

כמובן, ברעם הוא אינו הראשון שטוען כי נתניהו, בשבתו כראש ממשלה, פגע עמוקות בדמוקרטיה הישראלית והעמיד אותה בסכנה קיומית. דבריו מתכתבים עם טענות הנשמעות חדשות לבקרים בתקשורת הבינלאומית, לפיהן עם או בלי קשר לנתניהו, הדמוקרטיה הישראלית גוססת או שהיא כבר מתה, שיש בה מגמות אוטוריטאריות מובהקות או שישראל היא כבר מדינה אוטוריטארית, אשר מידרדרת לכיוון פאשיזם.

כיצד נדע אם יש בטיעונים אלה ממש, והם מבוססים על ניתוח רציני ולא על הטיות ליבם של הכותבים? למשל, עוזי ברעם מבסס את טענתו על מאבקו של נתניהו בתקשורת ופגיעתו באמון הציבור במערכת המשפט. ניתן כמובן להתנגד לפועלו של נתניהו בתחומים אלה, אולם לא כל מדיניות שפלוני מתנגד לה היא כזו שהופכת את המדינה לפחות דמוקרטית.

כדי לפתור את התעלומה, פנינו למדד הדמוקרטיה של ה'אקונומיסט', אשר בודק את רמת הדמוקרטיה ב-167 מדינות ונותן לכל אחת מהן ציון על סמך שקלול של חמש קטגוריות: תהליך הבחירות, תפקוד הממשל, מעורבות פוליטית, תרבות פוליטית וזכויות אזרח. והנה, גילינו כי לפי המדד, בתחילת כהונת נתניהו ב-2009 קיבלה ישראל ציון של 7.48 (כאשר 10 הוא הציון המרבי המייצג דמוקרטיה מושלמת). הציון מאז היה במגמת עלייה, ולקראת סוף כהונת נתניהו ב-2020 ישראל קיבלה ציון של 7.84.

מן הראוי לציין גם כי לכל המדינות שברעם הזכיר, חוץ מישראל – הונגריה, צ'כיה, ברזיל והודו – ציון הדמוקרטיה אכן ירד באופן מובהק בשנים האחרונות.

במונחים יחסיים, של מידת הדמוקרטיה בישראל לעומת שאר העולם, ב- 2010 ישראל הייתה במקום ה-37 ועד 2020 הדמוקרטיה הישראלית עלתה למקום ה-27.

בקיצור, לפי ה'אקונומיסט' רמת הדמוקרטיה הישראלית השתפרה באופן מובהק בתקופה בה נתניהו כיהן כראש ממשלה, הן במונחים מוחלטים והן במונחים יחסיים.

פנינו לעוזי ברעם ושאלנו אותו כיצד נתונים אלה מסתדרים עם הטענות שכתב במאמרו. תגובתו:

אני לא מכיר אותך ולא עונה על שאלות על דברים שלא כתבתי.

למאמר זה התפרסמו 1 תגובות
Loading Gif... לפתיחת כל התגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות