האם עזה היא הצפופה בעולם?

הטענה השחוקה זוכה למקום של כבוד בערוץ 10. 'פרספקטיבה' עושה סדר

בתוכנית 'היום שהיה'  (2.3, החל מדקה 3:57), בפינת 'חשבון פשוט' פתחו בטענה השחוקה לפיה עזה, המכונה שם "הכלא הגדול בעולם", היא השטח עם צפיפות האכלוסין הגבוהה בעולם.

מדובר בטענה שמועלית פעם אחר פעם, אך אין לה רגליים. בואו נעשה סדר:

אם בוחנים את צפיפות האוכלוסיה ברצועת עזה ביחס לערים אחרות בעולם – המצב  לא כל כך גרוע. לפי דו"ח רשמי של "סוכנויות האו"ם לשטח הפלסטיני הכבוש", עקב קצב גידול אוכלוסייה מהיר, בשנת 2020 תמנה אוכלוסיית הרצועה 2.13 מיליון נפש (לעומת כ-1.8 מיליון כיום לפי ההערכות), ובכך תאמיר צפיפות האוכלוסין ברצועה ל-5,835 נפש לקמ"ר. מדובר על צפיפות נמוכה מערים רבות בעולם ואף בישראל.

אם בוחנים את צפיפות האוכלוסיה ברצועת עזה ביחס ליחידות גיאוגרפיות – יוצא שרצועת עזה אכן בין הצפופות, בדומה למדינות איים או ערי-מדינה אחרות. הדבר לא נובע בהכרח מהצפיפות בעיר עזה עצמה, אלא מהעובדה הפשוטה שמדובר ביחידת שטח זעירה ביחס ליחידות שטח אחרות בעולם, שחלק גדול ממנה מהווה עיר (נסו לדוגמה לחשוב על יחידות גיאוגרפיות עם שטחים פתוחים עצומים שמושווים לעזה. ברור שצפיפות האוכלוסין בעזה תהיה גבוהה יותר).

gaza-density
ריכוזי אוכלוסיה ברצועת עזה (מתוך דו"ח של 'שלום עכשיו')

ומה אם בוחנים את שטח העיר עזה בלבד?

על פי חישוב שפורסם ב"וושינגטון פוסט" העיר עזה היא מקום 40 מבחינת צפיפות האוכלוסין ביחס לערי העולם. צפוף, אך בהחלט לא הצפוף ביותר בעולם.

בערוץ 10 לא הסתפקו בטענת הצפיפות והעלו טענות נוספות שעניינן השליטה של ישראל ברצועה. אלא שרוב הטענות מתמקדות בתוצאות הסגר על הרצועה. נזכיר את המובן מאליו: הסגר על הרצועה הינו תגובה ישראלית לטרור ולירי הרקטות מהרצועה. להציג את תוצאות הסגר כ"שליטה" של ישראל (ששולטת ברצועה, כך נאמר בכתבה, "לא פחות מתנועת חמאס"), במקום כתגובה טבעית למעשי הממשלה העזתית, זו לא פחות מדמגוגיה.

למאמר זה התפרסמו 5 תגובות
Loading Gif... לפתיחת כל התגובות
  1. שקרים של סמולנים, גוש דן , צפוף פי שניים ³מעזה. יש מאות מחוזות ברחבי עולם הצפופים ממחו עזה,שקרים של סמולנים

  2. שקרים של סמולנים, גוש דן , צפוף פי שניים מעזה. יש מאות מחוזות ברחבי עולם הצפופים ממחו עזה,שקרים של סמולנים

  3. רעיון טוב מכיוון שבמדינות ערב יש מלא מקום ובישראל צפוף גם אפשר להעביר אותם למולדת המקורית שלהם בחזרה ויהיה להם בכלל לא צפוף

  4. אחד הדברים שנוטים להתעלם מהם בהפגנתיות היא העובדה שלעזה יש גם גבול עם מצרים. מצרים בחרה גם היא להפעיל סגר על עזה מסיבותיה היא. אין ולא צריכה להיות לישראל שום אחריות לגורל התושבים בעזה.

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות