האמנם פעלו לפיד וברק מול ירדן לביטול טיסת נתניהו לאמירויות?

ב'ישראל היום' נטען שכן, אבל רוב הסימנים מראים שדווקא לא. והנה המחשה נוספת לחולשת האמינות המובנית של ידיעות מרעישות הנשענות על מקור אנונימי, וללא כל הצלבות ותימוכין נוספים

ביום חמישי האחרון התפרסם ב'ישראל היום' סקופ מהדהד: לפי הידיעה של הכתב דניאל סיריוטי ואשר נסמכה על "גורמים בירדן", לפיד וברק פעלו מול המלך עבדאללה כדי לטרפד את טיסת נתניהו לאמירויות שתוכננה לאותו יום ובכך למעשה הביאו לביטולה.

בידיעה שפורסמה למחרת, בגיליון יום שישי, הוסיף העיתון לעמוד מאחורי הידיעה, אם כי בפחות דרמטיות, ותוך שהוא מציין את הכחשת דוברי לפיד. (מהכחשתו המזלזלת של אהוד ברק התעלם העיתון משום מה).

מיותר לציין שאם הידיעה נכונה, הרי שמדובר בסיפור חשוב ובעל משמעות, המציג לכאורה את לפיד ואת ברק כפוליטיקאים ציניים וחסרי אחריות, שבשם אינטרס פוליטי, או שנאה אישית לרה"מ, לא מהססים לחבל ביחסי החוץ של ישראל בצורה החתרנית ביותר.

חזקה על קמפיין הליכוד, שאם היתה אמת בדברים לא היה מהסס להפוך אותם למסר קטלני כלפי לפיד, אותו סימנו בעצמם כיריב העיקרי.

לא רק שזה לא קרה, ראש הממשלה בחר להתייחס לתקרית בפומבי ואף לנדב את הסיבה לביטול הטיסה, שלדבריו היתה בכלל אחרת לגמרי. (אי הבנה שנגעה לתיאום סידורי אבטחה בעת ביקורו של נסיך הכתר הירדני בהר הבית)

אז היה או לא היה? הפשר לא נודע לי. מה שכן נודע, בפעם המי יודע כמה, הוא כמה חלשה היא ידיעה הנשענת רק על מקור אנונימי וללא כל הצלבות ותימוכין נוספים, ולמה כל כך סולדת העיתונות מפרקטיקה מקצועית זו.

ביקשתי מכתב 'ישראל היום', דניאל סיריוטי, לברר מיהו אותו מקור אנונימי ולברר איתו בעצמי אם אכן כך קרה.

תגובתו דניאל סיריוטי:

אם יש מי שמצפה שאסגיר את מקורותי זה לא יקרה. לעיתונאים אחרים מותר לצטט ״גורמים״ ו/או ״מקורות״ ולי אסור?

אני לא צריך להוכיח דבר לאיש. במאי 2017 כאשר חשפתי לראשונה את כוונת טראמפ לזנוח את תוכנית 2 המדינות לטובת תוכנית שלום אזורית עם מדינות המפרץ גם היו מי שפקפקו. העובדות הוכיחו אחרת…..זו דוגמא אחת מני רבות.

אני לא חייב הסברים לאיש. לא ציפיתי שברק ולפיד יודו בזה. מה גם שלפיד לא התעלם אלא שיגר הכחשה באמצעות דובריו. לי זה ממש לא משנה.

אם אין כאן כלום ושום דבר שיתבעו אותי. בבקשה.   

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות