האנטישמי הנסתר

(25.10.11)
קול ישראל דיווח בדייקנות אודות דו"ח אנטי ישראלי חריף ביותר של האו"ם שפורסם לפני מספר ימים. אילו עורך הידיעה היה מודע לכמה עובדות רלוונטיות, ייתכן כי מאזיני קול ישראל המודאגים היו מבינים כי מדובר בפארסה אחת גדולה.

קול ישראל דיווח בדייקנות אודות דו"ח אנטי ישראלי חריף ביותר של האו"ם שפורסם לפני מספר ימים. אילו עורך הידיעה היה מודע לכמה עובדות רלוונטיות, ייתכן כי מאזיני קול ישראל המודאגים היו מבינים כי מדובר בפארסה אחת גדולה

אחד האייטמים במבזקי החדשות של 7:00 ו-8:00 בבוקר בקול ישראל ב-21.10.11 מדגים כיצד דיווח חדשותי עובדתי למהדרין, אך נטול קונטקסט ראוי, משמיט למעשה מידע רלוונטי ביותר להבנת המשמעות האמיתית של הידיעה.

להלן תמלול כמעט מלא של האייטם המדובר:

האו"ם פרסם אמש דו"ח חמור, על המצב בשטחים, וטוען כי ישראל מפירה הפרות חמורות, את זכויות האדם של הפלסטינים, וכי מתנחלים מתעללים בנשים ובילדים פלסטינים. מחבר הדו"ח מטעם האו"ם, הדוקטור ריצ"ארד פאלק, אמר כי המצב בשטחים גרוע כעת הרבה יותר, מהמצב בשנים קודמות – והעובדה הזאת מקשה על כל הסדר עתידי… כתבנו, גד הראל, מוסר כי בתדרוך לעיתונאים, אמר הדוקטור פאלק, כי אם יתקבלו הפלסטינים בבית הדין הבינלאומי בהאג, יוכל התובע בבית הדין, לתבוע את ישראל על מעשיה בשטחים, ועל הכיבוש. דוקטור פאלק הוסיף, כי הזכות למדינה פלסטינית, היא זכות שאין לערער עליה, ואין זה עניין למשא ומתן, כטענת ישראל.

אייטם זה אינו נעים לשמיעה למאזין הישראלי הממוצע – הפרות חמורות של זכויות אדם; התעללות בנשים וילדים; המצב בשטחים גרוע בהרבה משנים קודמות; תביעות נגד ישראל וכו'. עורך החדשות אשר בסך הכל מילא את תפקידו, כנראה אינו מודע למספר עובדות אשר ייתכן כי ידיעתן היתה משפיעה על ניסוח הידיעה. העובדות כולן נוגעות לזהות כותב הדו"ח, ריצ'ארד פאלק.

להלן כמה נתונים על הד"ר פאלק:

1. פאלק משווה בין שואת יהודי אירופה לבין יחסה של ישראל לפלסטינים. במאמר שפרסם ב-2007 כתב בין השאר:

האם תהיה זו הפרזה בלתי אחראית לקשר בין הטיפול בפלסטינים לבין הרקורד הקרימינאלי הנאצי של זוועה קולקטיבית? דומני שלא.

2. פאלק פרסם בבלוג שלו ביוני האחרון קריקטורה של כלב "יהודי" משתין על Lady Justice:

falk lady justice

בהתחלה הכחיש כי הוא פרסם את הקריקטורה האנטישמית (כלומר שיקר), ולאחר מכן פשוט מחק אותה מהבלוג שלו, אולם צילום מסך של הבלוג המקורי עם התמונה עדיין קיים. הוא טען גם כי הוא אינו מבין מדוע הקריקטורה יכולה להיתפס כאנטישמית.

בעקבות כך, נציגת ארה"ב במועצת זכויות האדם של האו"ם קראה להתפטרותו של פאלק מתפקידו:

אני נגעלת מקריקטורה שהופיעה בבלוג האישי של ריצ'ארד פאלק, הנציג המיוחד של האו"ם המדווח על "מצב זכויות האדם בשטחים הפלסטינים הכבושים מאז 1967".

התבטאויותיו המתמשכות של מר פאלק והפרסומים בבלוג האישי שלו הם פוגעניים ביותר ואני מגנה אותם בלשון חריפה… ארה"ב מבקרת לעיתים קרובות את גישתו של מר פאלק כלפי המנדט שלו, כולל מבטו החד-צדדי בעל האופי הפוליטי על המצב בישראל ובשטחים הפלסטיניים. אנו מקווים כי הוא יתפטר, תוך הכרה בכך שהסטאטוס המתמשך שלו כבעל מנדט מהאו"ם מהווה כתם במערכות האו"ם.

ארה"ב מחויבת עמוקות למטרה של זכויות אדם. פרסומיו הפוגעניים ודיווחיו המוטים של מר פאלק אינם עושים דבר על מנת לקדם זכויות אדם של פלסטינים או ישראלים, או על מנת לקדם את השלום באזור.

3. פאלק תומך בתיאוריית קונספירציה הגורסת כי ממשלת ארה"ב עומדת מאחורי אסון התאומים, ולא ארגון טרור איסלאמיסטי. בין השאר כתב:

כל מי שלמד מקרוב על 9/11 [אסון התאומים] מודע לסתירות הרציניות הרבות בין הגרסה הרשמית של האירועים לבין ההתרחשויות עצמן באותו יום גורלי ב-2001… זו אינה פרנויה, בנסיבות אלה, להניח כי לאליטה הממסדית של המבנה הממשלתי האמריקאי יש משהו להסתיר והרבה מה להסביר.

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, הבוס של פאלק, גינה בחריפות את התבטאויותיו של פאלק:

לאחרונה נציג מיוחד של האו"ם [הכוונה לפאלק] רמז כי היה "טיוח לכאורה" במתקפות הטרור ב-2001 נגד ארה"ב. אני רוצה לומר באופן ברור וישיר, אני מגנה רטוריקה דליקה מסוג זה. הדבר מנוגד לכל היגיון [preposterous], ומהווה עלבון לזכרם של יותר מ-3000 האנשים אשר מתו במתקפת הטרור הטראגית.

לאור התבטאויותיו ולאור ההשוואה שעשה פאלק בין ישראל לנאצים, אמר ג'ון בולטון, לשעבר שגריר ארה"ב באו"ם, לגבי תפקידו הנוכחי של פאלק:

הוא נבחר מסיבה מסוימת, והסיבה הזו היא שלא תהיה הערכה אובייקטיבית – המטרה היא למצוא עוד תחמושת על מנת לרדוף את ישראל.

4. דו"ח שכתב פאלק לאחר "עופרת יצוקה" (לפני דו"ח גולדסטון), בה קבע כי ישראל אשמה בביצוע פשעי מלחמה, זכה לביקורת רבה על חד-צדדיותו, לא רק על ידי ישראל. למשל, משרד החוץ הבריטי הגיב לדו"ח במילים:

הדו"ח של הנציג המיוחד של מועצת זכויות האדם [פאלק] בלתי מאוזן ותורם מעט.

כעת, לאחר ששפכנו מעט אור על אותו ריצ'ארד פאלק, כדאי לקרא שוב את הדיווח של רשת ב'. לפתע הוא נשמע אחרת, לא? ה"דו"ח החמור" הוא לא דו"ח של וועדה כלשהי, אלא של אדם אחד – ריצ'ארד פאלק – אנטישמי, אנטי-ישראלי, מוטה, חד-צדדי ותומך בתיאוריות קונספירציה מגוחכות. זהו הקונטקסט על פיו ראוי היה לדווח על אותו דו"ח. בהמשך לכך, חבל שמאזיני קול ישראל לא קיבלו שום מידע אודות פאלק, על מנת שיוכלו ברגע האמת להבין שמדובר בפארסה. בהנחה ששמו של פאלק, על התבטאויותיו ודוחותיו, יעלה שוב לכותרות בעתיד, ראוי כי עורכי החדשות של קול ישראל יכירו את האיש והעובדות לגביו.

למאמר זה התפרסמו 1 תגובות
Loading Gif... לפתיחת כל התגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות