היועץ הרביעי של ראש הממשלה

ברק רביד מייעץ במקום לדווח.

או שיש לו חוש הומור בריא, או שהוא חסר מודעות. כך או אחרת, ברק רביד סיפק את ההגדרה הקלאסית למושג אירוניה בידיעה שלו מהיום בעיתון 'הארץ'.

בידיעה שפרסם על מינויו של יועז הנדל לראש מערך ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה ("מתיחות בלשכת נתניהו בעקבות מינוי מסביר חדש", 28.8.11), ניסה רביד לתאר את האינטריגות והמתיחות שבין שני יועצים וותיקים של נתניהו – יועצו המדיני וסגן ראש מערך ההסברה – לבין הנדל, המינוי הטרי.

במאמר אופייני לרביד, כלומר, נטול ציטוטים ומקורות בלתי-אנונימיים, המתבסס רק על המשפט "ל'הארץ' נודע", הוא מצייר תמונה עגומה למדי של תככים ומזימות בין יועציו הבכירים של ראש הממשלה. את דיווחו האובייקטיבי, אליו לא טרחו להגיב במשרד רוה"מ, סיים רביד במילים:

מצב בו לנתניהו יהיו שלושה דוברים שונים, ללא גבולות גזרה או חלוקת סמכויות ברורה, עלול ליצור מקרים מביכים, שבהם בשל מאבקי כוח בין הדוברים יחזרו תופעות שהתרחשו במחצית הראשונה של כהונת נתניהו, של הדלפות הדדיות של היועצים בלשכה אלה נגד אלה. אם נתניהו לא רוצה להיות קורבן של המצב הזה, יהיה עליו להסדיר את העניין בהקדם האפשרי.

מה זאת הפסקה הזו? האם זה דיווח? האם זו פרשנות? רביד למעשה חושף לעולם סוג חדש של כתיבת ידיעה חדשותית – נבואה, ומיד לאחר מכן, לא פחות, ייעוץ. שים לב, ביבי, לא רק שעליך להסדיר את העניין (לאור הנבואה שלי) אלא עליך לעשות זאת בהקדם האפשרי! וכל זה נכתב במסגרת ידיעה שאמורה לספק עובדות חדשותיות לקוראי העיתון.

בהנחה שרביד מעוניין להיות עיתונאי ולא היועץ הבא של נתניהו, מוטב כי ידבק במקצועו ופשוט ידווח.

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות