היררכיית ההרוגים

מדוע זכה הרוג מתאונת דרכים מסוימת לכותרת בעמוד הראשי של "הארץ"?

בעמוד הראשי של "הארץ" מיום שישי (27.5.11), מתחת לכותרות על מעצרו של פושע המלחמה הסרבי ראטקו מלאדיץ ועל האלופה הראשונה בצה"ל, מצא העיתון מקום גם לכותרת הבאה:

לראות את הים: ההרוג הנשכח מקו 405

בכתבה של עמירה הס היא מספרת על ההרוג היחיד מהתאונה שהתרחשה כמה ימים לפני כן בין אוטובוס של אגד לבין משאית בכביש מס' 1. מדוע זכה ההרוג הנ"ל לכותרת בעמוד הראשי של העיתון? באמת שאלה טובה.

באותו שבוע נהרגו עוד שלשה בני אדם בתאונה בין ירושלים לגוש עציון. בעוד אחד ההרוגים, הרב אורי דסברג, זכה לחשיפה מרובה בשל סיפור חייו, לא נכתבה ולו ידיעה אחת על "ההרוגות הנשכחות" מאותה תאונה – יוכבד אלטשול ואילנה אולך. עד יום פרסום כתבתה של הס נהרגו 24 בני אדם בחודש מאי בלבד ו-142 מאז תחילת 2011. רובם ככולם הם "הרוגים נשכחים" מבחינת הציבור ואף אחד מהם לא זכה לכותרת בעמודים ראשיים (היוצא מן הכלל היחיד הוא, כאמור, אורי דסברג, אך מותו אוזכר בעמוד הראשי רק ב"מעריב", "ידיעות" ו"מקור ראשון". "הארץ" ו"ישראל היום" דיווח על מותו בעמודים הפנימיים).

במקרה או שלא, ההרוג מאוטובוס 405 הוא פלסטיני מאזור שכם, אשר שב מביקור בתל-אביב לשם נסע כי הוא "מתגעגע לים וליפו" כפי שאמר לחברו הישראלי סרבן הגיוס אצלו לן. אין ספק כי מותו הוא טראגי, אך במה הוא שונה או ייחודי משאר 142 ההרוגים הנשכחים מתחילת השנה אשר גם מותם הוא טראגי? האם ייתכן כי אותו הרוג זכה לכתבה בת 1,200 מילה שהחלה בעמוד הראשי רק בגלל שהוא עונה לקריטריונים של מי שמצוי מתחת לרדאר של עמירה הס?

אך שאלה חשובה יותר, האם מדובר כאן בדפוס החוזר על עצמו? לפני מספר ימים כתב עמוס גורן במגזין המקוון "מראה", כי יום לאחר פיגוע הדריסה בתל-אביב – במהלכו הרג אסלאם אבראהים עיסא מכפר קאסם את אביב מורג ופצע 18 בני אדם נוספים – הקדיש עיתון "הארץ" 250 מילים לאביב מורג בעמוד 7 למטה, לצד ידיעה מקבילה ושווה בגודלה על אימו של המפגע הטוענת כי מדובר היה בתאונה. באותו סוף שבוע, מזכיר גורן, פרסם העיתון על גבי שני עמודים את "גרסתו של אב" (20.5.11), כתבה ארוכה ומלאת סימפטיה לסעיד עייאש, אביו של מילאד עייאש אשר נהרג במהלך מהומות בסילוואן ביום שישי שלפני אירועי "הנכבה".

על פי מה בוחרים ב"הארץ" לתת כותרת ראשית להרוג א' ולא להרוג ב'? מי מחליט שכדאי לראיין אב שכול אחד ולא אב שכול אחר? מהם הקריטריונים על פיהם יקדיש העיתון שני עמודים להרוג ראשון וידיעה קצרה להרוג שני? אמת – כל הרוג, נספה ונופל ראוי שיכתבו עליו בעיתון, ואין ספק כי תמיד ניתן יהיה למצוא סיפור חיים מרגש מאחורי דמותו, אולם חוסר האיזון של "הארץ" בבחירת מושאי כתבותיו מעלה תהיות לגבי מטרת פרסומן.

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות