המתמטיקה של עמירה הס

עמירה הס מבקשת להדגים את פשעי הכיבוש באמצאות כתבה על "212 אירועים הקשורים בכיבוש" שהתרחשו ביום אחד בלבד ("איך סופרים פחד", "הארץ", 27.2.10), ללמדנו כי למרות השקט הביטחוני (היחסי) אותו חווים אזרחי ישראל, עוולות הכיבוש ממשיכות במלא עוצמתם.

זהו אכן נתון מטריד, אשר נספר על ידי מחלקת המו"מ של אש"ף ב-24 לפברואר. במה מדובר? ירי של חיילים? של מתנחלים? אלימות כלשהי כלפי פלסטינים?

ובכן, הרשימה סופרת בין השאר 22 נקודות בהן נבנית גדר ההפרדה, 7 חסימות קבועות של גישה לכפרים ו-40 מחסומים בכבישים מרכזיים. כלומר, עוד לפני שספרנו מקרי ירי ואלימות לכאורה, הרשימה נפתחת אוטומטית עם 69 "אירועים" – הגדרה קצת מוזרה לדברים שרשומים שם.

ישנם 17 "אירועים" של עיכוב במחסום. בהתחשב בעובדה שכשני מליון פלסטינים גרים ביהודה ושומרון, זהו דווקא נתון מעודד. יש להניח שאלפי פלסטינים אשר עברו במחסומים אותו יום לא עוכבו כלל.

ברשימה מוזכרים 3 "אירועים" של "הפרעה לבית ספר" – כולל הטלת 2 רימוני גז מדמיע. האם קוראי הרשימה אמורים להבין שחיילי צה"ל המשועממים החליטו להפריע סתם כך (ועוד שלש פעמים) למהלך לימודים בבית ספר פלסטיני? גז מדמיע נועד לשימוש בדרך כלל בפיזור הפגנות, אך הפגנה שכזו לא מוזכרת ברשימה של הס.

ברשימה גם 28 מעצרים ופציעה אחת של אזרח במהלך "התנגשות" בכפר דאן. מה הרקע של ההתנגשות, מי הם העצורים ומה הם עשו – כל זה לא רלוונטי לרשימה של הס.

למעשה, האירועים המשמעותיים היחידים ברשימה הם 4 "התקפות פיסיות", 7 מקרים של "הרס רכוש", ומקרה אחד של "אלימות מתנחלים". נתעלם מהעובדה שהמקרים בלתי מבוססים, לפחות בכתבתה של הס, ונתמקד במספרם בלבד. 12 "אירועים" אכן לא נעימים ביום אחד, לעומת הכותרת הזועקת: 212 אירועים! ניתן להניח שכמות האירועים הקשורים לאלימות, הטרדות מיניות ומעצרים משטרתיים בתוך הקו הירוק עלה על 12 באותו יום, כמו בכל יום.

אך זוהי דרך טובה לייצר כותרת בעלת אג'נדה (לפחות ב"הארץ"). שלשה ימים לאחר מכן, מאמר המערכת של "הארץ" ממשיך למנף את הלא-סיפור של הס וקובע שלמרות שישנן הקלות בגדה בשנה האחרונה, "הפלסטינים ממשיכים לחיות תחת המגף הדורסני של הכיבוש הישראלי" ("שקט דומה ומסוכן", 2.3.10).

ישנה עובדה אחת נכונה במאמר המערכת: בשנה האחרונה, הפלסטינים חווים הקלה משמעותית. עשרות מחסומים הוסרו, חופש התנועה כמעט בלתי מוגבל, המשק הפלסטיני צמח בלמעלה מ-10%, מסעדות וחנויות חדשות נפתחו, שכם וג'נין מתפתחות במיוחד ובאופן כללי הפלסטינים נושמים קצת יותר לרווחה.

אך כל זה לא יבלבל את עמירה הס ודב אלפון. הם יעדיפו לקדש ולהתבסס על נתונים מוטים על מנת לייצר חדשות אשר לא באמת משקפות את המציאות.

 

 

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות