העיתון שחשב שהוא סניגור

העיתון "מקור ראשון" חושב שהתפקיד שלו זה לייפות את המציאות

כל העיתונים דיווחו היום על המסקנות של דו"ח האו"ם בנושא המשט מהשנה שעברה. בכל העיתונים הדגישו לפחות שתי מסקנות מתוך הדו"ח: הראשונה, שהסגר על עזה הוא חוקי, והשניה, שצה"ל הפעיל כוח מופרז בעת ההשתלטות על ספינת ה"מרמרה". למעשה המילים "שימוש בכוח מופרז" חזרו על עצמן בכל הדיווחים והן כנראה ציטוט מתוך הדו"ח.

כל עיתון נתן עדיפות למסקנה אחרת על פי האג'נדה שלו. כך למשל ב"ישראל היום" הכותרת הראשית היא:

דו"ח האו"ם על המשט: הסגר על עזה – חוקי

ורק בכותרת המשנה נכתב:

עם זאת, קובעת וועדת פאלמר כי צה"ל הפעיל כוח מופרז בעת ההשתלטות על המרמרה.

ב"הארץ", לעומת זאת, הכותרת היא:

טיוטת דו"ח האו"ם למשט: ישראל עשתה שימוש מופרז בכוח, הסגר הימי על עזה חוקי

אך מדובר כאן בזוטות. בסופו של דבר בשני הדיווחים הובאו רוב המסקנות החשובות של הדו"ח. לעומת זאת, מי שכן פספס בגדול הוא העיתון "מקור ראשון", שם כותרת הידיעה היא:

דו"ח האו"ם: ישראל נהגה היטב בהשתלטות על המרמרה

על פי מה הוחלט לנסח כך את הכותרת? הרי מדובר בניסוח שהוא כמעט הפוך למה שנאמר באמת. מותר לסדר כותרת איך שרוצים, אפשר גם להדגיש חלקים מסוימים של ידיעה ולהצניע אחרים, אבל לכתוב משהו שבכלל לא נאמר? "מקור ראשון" לא צריך להגן על מדינת ישראל, הוא צריך לדווח על החדשות. במקרה הנ"ל הוא הטעה את קוראיו וצייר להם מציאות בלתי נכונה.

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות