הרסיס, הישבן והחבר של נפתלי

בכנס שנערך היום בירושלים, ניסה נפתלי בנט להסביר את גישתו כלפי המצב בין ישראל לפלסטינים, באמצעות השוואה לבעיה רפואית של חבר שלו. כך בנט:

יש לי חבר שיש לו רסיס בישבן, ואמרו לו שאפשר לנתח אבל הוא יישאר נכה. אז הוא החליט להמשיך ולחיות עם זה. יש מצבים שהשאיפה לשלמות יכולה לגרום ליותר נזק מתועלת.

עורכי 'וואלה!' הצליחו לקחת את המשפט הנ"ל ולהפוך אותו לכותרת הזו:

כמובן שלא זה מה שבנט אמר, אבל מה זה משנה, צריך הרי להביא קוראים לאתר. כנראה שאפילו ב'וואלה!' מישהו שם לב שהכותרת הנ"ל היא עיוות מוחלט של מה שבאמת נאמר, ולכן כעבור זמן מסוים שונתה הכותרת במפתיע ועתה היא גורסת כי:

נחמד מאד שעורכי 'וואלה!' שינו את הכותרת, אבל אתרי חדשות מקצועיים לא אמורים לאפשר לכותרת כל כך אידיוטית לעלות לאוויר מלכתחילה.

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות